Promocja z wykładem profesora Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego

10 listopada 2016, 14:11

Kolejne spotkanie autorskie promujące książkę biograficzną poświęconą zasłużonym działaczom kaszubsko-pomorskim odbyło  się 7 listopada 2016 roku w Czytelni Naukowej Oddziału dla Czytelników Dorosłych.  To już drugie w ciągu miesiąca tego typu wydarzenie, które miało miejsce w bytowskiej książnicy. Powodem poniedziałkowej promocji była wydana niedawno książka pt. "Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna” autorstwa dr. Krzysztofa Kordy, historyka, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Spotkanie autorskie z Krzysztofem Kordą poprowadził profesor Cezary Olbracht-Prondzyński.

Książka dr. Krzysztofa Kordy pt. "Ks. ppłk Józef Wrycza (1884–1961). Biografia historyczna" - jest pierwszą naukową biografią poświęconą jednemu z najważniejszych Kaszubów i znanych Pomorzan. Józef Wrycza – ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej – przetrwał w pamięci współczesnych jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę. Równocześnie ta niezwykle barwna postać budzi wiele skrajnych emocji i ocen, co zainspirowało Autora do napisania niniejszej biografii.

Praca dr. Kordy omawia postać księdza-wojaka z możliwie szerokiej perspektywy. Prezentuje go jako kapłana, ale także działacza społecznego, żołnierza oraz polityka związanego z Narodową Demokracją. Ukazuje sylwetkę księdza zaangażowanego w ruch młodokaszubski, „powstańca” w Chełmży, żołnierza generała Józefa Hallera przyłączającego Pomorze do Polski. Książka prezentuje losy Wryczy – przywódcy powstańców i wojaków z Kaszub w okresie międzywojennym, polityka endecji prześladowanego przez sanację, bohatera „Gryfa Pomorskiego”, ściganego w okresie drugiej wojny światowej przez Niemców, a po wojnie – przez komunistów.

Prezentowana praca to owoc rozprawy doktorskiej Krzysztofa Kordy obronionej na Uniwersytecie Gdańskim. Praca została przygotowana pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego, uzupełniona o uwagi recenzentów (prof. dr. hab. Mieczysława Wojciechowskiego i prof. dr. hab. Mariana Mroczko), bogato ilustrowana (ponad 100 zdjęć, w większości z rodzinnego albumu Wryczów), napisana przystępnym językiem, stanowi doskonałą lekturę dla wszystkich, którym bliskie są dzieje kaszubsko-pomorskie i wybitnych postaci Pomorza.

Książka doktora Krzysztofa Kordy wpisuje się w cykl biografii działaczy kaszubsko-pomorskich. W tej serii są już książki o Janie Karnowskim oraz Franciszku Sędzickim oraz Bernardzie Szczęsnym.

Wydanie książki wsparły samorządy: Bytowa, gminy Chojnice, Jastarni, Karsina, Lipusza, Tucholi oraz Zblewa.

Promocja książki w Bytowie została zorganizowana przez: Gminę Bytów, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie, Bibliotekę Miejską w Bytowie, Instytut Kaszubski oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.