Licznik odwiedziń: 2233910

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Spotkania

Kreatywne Czwartki 2017

09 stycznia 2017, 15:08

IV edycja „Kreatywnych Czwartków” rozpoczęta. Od stycznia do grudnia 2017 roku niemal w każdy czwartek w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych odbywać się będą kreatywne spotkania warsztatowe, wydarzenia kulturalne, kameralne spotkania okolicznościowe. Spotkania, które pozwalają świadomie i twórczo rozwijać relacje z innymi ludźmi, jak również niebanalnie spędzić czas.  

„Kreatywny Czwartek” – to działanie, którego odbiorcami są osoby starsze. Spotkania mają charakter otwarty, może w nich uczestniczyć każdy. Tematyka i działania podejmowane w ramach „Kreatywnych Czwartków” są bardzo urozmaicone: prowadzone są dyskusje, spotkania z fachowcami w jakiejś dziedzinie, organizowane są warsztaty, wycieczki, jak również zajęcia ruchowe. Chociaż głównym celem jest pobudzenie kreatywności uczestników, to jest to przede wszystkim wielopłaszczyznowe działanie prospołeczne integrujące lokalną społeczność. „Kreatywne Czwartki” są celem wyjścia z domu osób samotnych, odnalezieniem celu w życiu, pokonywaniem codziennego marazmu. Spotkania zainicjowane przez bibliotekarzy Czytelni działu dla czytelników dorosłych realizowane są już czwarty rok. 

Spotkania odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 1100 do 1300

 

 

12 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach IV edycji „Kreatywnych Czwartków”. Inauguracja IV edycji nie miała uroczystego charakteru, przebiegła pod znakiem „burzy mózgów”. Oprócz omówienia typowych dla pierwszego spotkania spraw organizacyjnych, ustaliliśmy przede wszystkim tematyczny zakres podejmowanych działań. Wspólna dyskusja zaowocowała nie tylko utworzeniem tematycznego harmonogramu spotkań, ale pozwoliła  także zintegrować uczestników. Plany na najbliższe 12 miesięcy są bardzo ambitne. Sporą część spotkań zajmą aktywne działania integrujące, nie zabraknie także spotkań z literaturą oraz poezją. 

 

19 stycznia w czwartkowe przedpołudnie zachwycaliśmy się twórczością Marka Grechuty - wybitnego polskiego piosenkarza, poety, malarza i kompozytora. Uczestnicy spotkania poznali biografię, oryginalne nagrania oraz teledyski Marka Grechuty. Przytoczono także  fakty z życia poety, które wzbogaciły wiedzę na temat jego  twórczości. Całe spotkanie przebiegło w bardzo poetyckiej atmosferze, bez wątpienia była to jedna z tych „chwil, tych na które czekamy”. Twórczość Marka Grechuty nikogo nie pozostawia obojętnym. Dla jednych jest cudowną muzyką, dla innych głęboką mądrością zapisaną w tekstach piosenek. Marek Grechuta nie ulegał modom, czarował słowem i dźwiękiem jakby z innego świata. 

 

26 stycznia w ramach „Kreatywnego Czwartku” odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Ryś, współautorką publikacji „Przed 1945, po: wspomnienia mieszkańców ziemi bytowskiej”. Autorka przedstawiła etapy powstawania książki, w której są opisani zwykli ludzie, ich wspomnienia i refleksje. Publikacja jest efektem projektu edukacyjno-wydawniczego, zainicjowanego przez Wydawnictwo JASNE. W ramach projektu zostały zebrane wspomnienia mieszkańców Bytowa i powiatu bytowskiego, dotyczące przede wszystkim przełomowego 1945 roku, ale też okresu międzywojennego i kolejnych lat po zakończeniu wojny, ukazujących ówczesny stan i późniejsze zmiany na terenie ziemi bytowskiej, a przede wszystkim - indywidualne losy mieszkańców, składające się na obraz doświadczeń autochtonów i grup przybyłych na te tereny w wyniku zmian historycznych.  Zebranie wspomnień zostało zrealizowane w formie wywiadów przeprowadzonych w 2015 roku przez uczniów trzech szkół - I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie, Gimnazjum nr 1 w Bytowie, Publicznego Gimnazjum w Borzytuchomiu. Ten zbiór został wzbogacony o kilka wspomnień, będących autorskimi zapisami. Teksty opatrzono wieloma fotografiami, pochodzącymi przede wszystkim z kolekcji prywatnych, zazwyczaj po raz pierwszy publikowanymi.

 

2 lutego wspominaliśmy wszystkie dotychczasowe spotkania… a jest co wspominać. Inauguracyjne spotkanie pierwszej edycji miało miejsce 2 stycznia 2014 roku… i tak nieustannie spotykamy się od trzech lat. Chociaż dopiero upłynęły 3 lata od pierwszego „Kreatywnego Czwartku”, to liczba 85. spotkań daje podstawę do snucia wspomnień, do których warto powracać. Podczas tych  85. „Kreatywnych Czwartków”  prowadzone były dyskusje, odbyły się  spotkania z fachowcami w jakiejś dziedzinie, organizowane były warsztaty tematyczne  oraz  wycieczki.  Zazwyczaj idealizujemy wspomnienia, kojarzymy wspomnienia z czymś pozytywnym, staramy się odtwarzać jedynie te wydarzenia, które w przeszłości sprawiły, że czuliśmy się szczęśliwi. My nie skupiliśmy się tylko na pozytywnej stronie wspomnień, rozmawialiśmy także o tych negatywnych sytuacjach, słabych stronach naszych spotkań. Po co? …aby wyciągnąć wnioski, aby organizować spotkania, które nie tylko będą przyjemnością, ale odzwierciedleniem potrzeb wszystkich uczestników.  

 

9 lutego z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu odbyły się warsztaty dla osób 50+ pn. „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Spotkanie poprowadził Latarnik Polski Cyfrowej Jacek Prądziński, który opowiedział o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo i prywatność w cyfrowym świecie. Po części teoretycznej uczestnicy spotkania zmierzyli się z przygotowanymi zadaniami. Była praca w grupach oraz nietypowy test z wiedzy przy użyciu aplikacji Plickers. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. W roku 2017 do grona partnerów DBI dołączył portal społecznościowy Facebook.

 

16 lutego w związku z Walentynkami przygotowaliśmy wyjątkowe atrakcje, mające na celu promocję czytelnictwa i literatury. Walentynki kojarzą się głównie ze świętem zakochanych. My zaproponowaliśmy uczczenie tego dnia w nieco odmienny sposób. Przecież kochać można również książki, a więc dlaczego nie? Uczestnicy czwartkowego spotkania wzięli udział w „Randce z książką”. W randce niekonwencjonalnej, bo „w ciemno”. Wszyscy, którzy wzięli udział w zabawie, musieli postawić na zagadkę i tajemniczość, przecież na randce w ciemno wszystko zdarzyć się może! Książek, podobnie jak ludzi, nie należy oceniać po okładce. Dlatego też nasze kandydatki na randkę opakowane  były w szary papier, a tytuły pozostały do końca spotkania niespodzianką! Każdy miał szansę wybrać swoją tajemniczą paczkę i zabrać ją do domu, by razem z bohaterami wylosowanej powieści spędzić wspólnie wieczór, a może nawet i weekend. 


23 lutego uczestnicy „Kreatywnych Czwartków wysłuchali referatu: „Hejt nasz powszedni” – zjawisko facebookowej mowy nienawiści.  Internet - nieocenione narzędzie komunikacji, edukacji i rozrywki coraz częściej staje się także  narzędziem przestępstw i rozmaitych zagrożeń, których kategorie i zasięg rozrastają się w zastraszającym tempie. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, najpoważniejszych i powszechnych zagrożeń w Sieci jest mowa nienawiści, która stała się obecnie nieodłącznym elementem portalu społecznościowego Facebook. Popularność Facebooka oraz złudne poczucie bezkarności jego użytkowników, rodzi działania w Sieci będące zjawiskiem złości, agresji i nienawiści. Dlaczego właśnie Facebook stał się enklawą dla hejterów? Jaki wpływ na mowę nienawiści ma poczucie anonimowości? Czy anonimowość lub fałszywe dane to norma wśród autorów nienawistnych, walczących słów? Czy brak odpowiedzialności za informacje oraz związane z tym skutki społeczne, to norma na portalach społecznościowych? Referat był nie tylko odpowiedzią na powyższe pytania, ale również wskazywał zgubne skutki narastającej fali nienawiści. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu.  

 

2 marca w przeddzień  Międzynarodowego Dnia Pisarzy, honorowym gościem „Kreatywnych Czwartków” był Andrzej Szczepanik, lokalny poeta, członek bytowskiego Klubu Literackiego „Wers”. Międzynarodowy Dzień Pisarzy to dobra okazja, aby w szczególny sposób wypromować regionalnych twórców, tym bardziej, że mamy ich aż tak wielu.  Andrzej Szczepanik zaprezentował utwory z najnowszego, autorskiego tomiku wierszy „Na przekór czasowi”. Poruszył kolejno różne  poetyckie tematy, od pór roku, charakterystycznego dla utworów autora malowania słowem, po uczucia do przyjaciół, znajomych, rodziny. Otwarte spotkanie z poezją  było nie tylko okazją do zapoznania się z twórczością Andrzeja Szczepanika, ale również możliwością porozmawiania z samym poetą.


16 marca wprost tętnił kobiecością. Kobiece towarzystwo, kobieca tematyka, czyli „Kreatywny Czwartek” z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2017. Wyjątkowy dzień, wyjątkowe spotkanie, to i odstępstwo od reguły stałego miejsca spotkań. Tym razem spotkaliśmy się poza Biblioteką. O kobiecych sprawach rozmawialiśmy w jednej z lokalnych kawiarni. Rozmawialiśmy o samopoczuciu, kondycji, urodzie, żywieniu… królowała różnorodność tematyczna. Oprócz dyskusji na ważne tematy, nie zabrakło humorystycznych komentarzy. Jednym słowem spotkanie upłynęło w miłym, radosnym nastroju i było kolejnym krokiem w kierunku integracji grupy czwartkowych spotkań. 

 

23 marca w ramach Światowego Dnia Poezji obchodzonego corocznie 21 marca, rozmawialiśmy o twórczości Wojciecha Młynarskiego  (1941–2017), poety, piosenkarza, satyryka, kompozytora, scenarzysty i librecisty, a przede wszystkim jednego z najwybitniejszych twórców piosenki w historii polskiej kultury, autora ponad dwóch tysięcy tekstów. Wspominaliśmy twórczość Mistrza, bo los tak chciał, że kilka dni wcześniej Polskę obiegła wiadomość o śmierci Wojciecha Młynarskiego. Podczas czwartkowego spotkania obejrzeliśmy m.in. dostępną w serwisie Ninateka, rozmowę Agaty Młynarskiej ze swoim ojcem – poetą, która odbyła się w warszawskim teatrze. W rozmowie Młynarski opowiada o tym skąd się wzięła forma felietonu śpiewanego, skąd czerpał inspiracje do swoich piosenek, co sądzi o współczesności i o tym ile jego samego jest w tworzonych przez siebie utworach. 

 

30 marca Ewa Treder  właścicielka pracowni krawieckiej „Ewcik” opowiadała, jak pasja potrafi motywować do działania. Przekonywała, że mimo nieśmiałości i obaw warto robić to co się lubi, a nawet przekształcić to w biznes. Rękodzielniczka przedstawiła swoją drogę od pasji do biznesu, motywowała do działania, przekonywała, że wszyscy mamy swoje talenty, zainteresowania, coś w czym po prostu jesteśmy dobrzy, czasem nawet najlepsi.  Jeśli czujemy, że jesteśmy w czymś dobrzy, że posiadamy jakieś umiejętności lub wiedzę, wystarczy zrobić plan i zacząć realizować swoje cele. Pasjonatka szycia zaprezentowała także swoje umiejętności: poduszki z aplikacją, ozdoby, imiona z materiału.  

 

20 kwietnia o swoim pobycie w stolicy Belgii opowiadał Jacek Prądziński, Mobilny Doradca Sektora 3.0 Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który zwiedził m.in. Brukselę oraz gmach Parlamentu Europejskiego. Do Brukseli pojechał w nagrodę za aktywne mobilne doradztwo z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Po Parlamencie Europejskim oprowadzał go były minister cyfryzacji Michał Boni. Jacek Prądziński kilkudniowy wyjazd studyjny odbył na zaproszenie Michała Boniego, posła do Parlamentu Europejskiego. Wizyta studyjna nie ograniczyła się tylko do zwiedzania stolicy Unii Europejskiej oraz Parlamentu, zwiedził także dwa największe miasta Flandrii – Antwerpię oraz Leuven. 

 

27 kwietnia odbyliśmy wędrówkę w magiczny świat czekolady.  Inspiracją oraz impulsem do działania okazała się… czekolada, a dokładnie przypadający 12 kwietnia Światowy Dzień Czekolady. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego obejrzenia prezentacji „Mądrość gorącej czekolady”, która przy nastrojowej muzyce instrumentalnej Yiruma – Kiss the rain, wprowadziła nie tylko w sentymentalny nastrój, ale przede wszystkim w zadumę i filozoficzne rozważania. Dowiedzieliśmy się, że „życie jest jak gorąca czekolada, a praca, pieniądze i pozycja społeczna to filiżanki”, „czasem koncentrując się na filiżance, nie umiemy cieszyć się gorącą czekoladą, którą zapewnił nam Bóg”. Po filozoficznym wstępie przystąpiliśmy do oglądania filmu. Film pozwolił odpowiedzieć nam na jedno z pytań: czy można zmienić ludzi z ludzi ponurych, przesadnie wymagających dyscypliny, wręcz sztywnych, w osoby cieszące się życiem i tym, co mają? Można i to za sprawą magicznej mocy czekolady – do takich wniosków doszliśmy po obejrzeniu filmu „Czekolada”. Film uczy tolerancji do osób, które mają swój sposób na życie, swój sposób na religię, i nie koniecznie z tego powodu są gorsze. 

 

4 maja poznaliśmy szczególny rodzaj sztuki „book art”, w której artyści wykorzystują książki jako tworzywo do swoich prac: instalacji, obrazów, rzeźb itp. Jest to dość specyficzny sposób ocalenia książek od całkowitego zniszczenia polegający najczęściej na ich… częściowym zniszczeniu (poprzez wycinanie, szlifowanie, wiercenie). Niektórzy artyści wykorzystują książki jako podstawy do swoich prac, inni wycinają z nich środek, tworząc w wyciętym wnętrzu małe arcydzieło. Większość prac jest trójwymiarowa, z niepotrzebnych książek wyrastają drzewa, wyjeżdżają pociągi. Podstawą do dyskusji był referat pt. „Życie po życiu, czyli book art”, wygłoszony przez Annę Kubacką oraz Beatę Taraszkiewicz podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Ekologia informacji a kultura informacyjna społeczeństwa”. Podczas spotkania wykorzystaliśmy materiał filmowy z ww. konferencji oraz przygotowaną przez autorki referatu prezentację multimedialną. 

 

25 maja w związku z obchodzonym w maju 2017 roku jubileuszem 70-lecia Biblioteki Miejskiej w Bytowie, dzieliliśmy się wspomnieniami związanymi z bytowską książnicą. Większość uczestników Kreatywnych Czwartków to długoletni czytelnicy Biblioteki, którzy są prawdziwą skarbnicą wiedzy. Byli świadkami wielu przeobrażeń i rozwoju Biblioteki. Spotkanie łączyło w sobie kartę zapisaną wydarzeniami minionych lat życia Biblioteki z teraźniejszością, było również chwilą zadumy, refleksji i przede wszystkim wspomnień. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną „Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia”, autorstwa Jacka Prądzińskiego, kustosza Oddziału dla Czytelników Dorosłych, oraz zapoznali się z publikacją pt. „70 lat Biblioteki Miejskiej w Bytowie”,  opisującą historię oraz pracę i działalność Biblioteki. 

 

1 czerwca wspominaliśmy Zbigniewa Wodeckiego - multiinstrumentalistę (skrzypce, trąbka, fortepian), kompozytora, wokalistę, człowieka, który potrafił zaskakiwać swoją twórczością. Zbigniew Wodecki był nie tylko wszechstronnym muzykiem wirtuozem, ale i wybitnym wokalistą o wyjątkowych warunkach głosowych. Artysta już nigdy nie stanie przed publicznością, aby zaśpiewać swoje piosenki lub zagrać na trąbce i skrzypcach, jednak jego fani wciąż mogą wracać do najpiękniejszych utworów Mistrza. Zmarły 22 maja 2017 roku muzyk ma bowiem na swoim koncie dziesiątki poruszających, ponadczasowych kompozycji. Podczas czwartkowego spotkania wspominaliśmy największe przeboje, które swego czasu śpiewała cała Polska. Obejrzeliśmy także dostępną w serwisie Ninateka, rozmowę Agnieszki Szydłowskiej ze Zbigniewem Wodeckim. W wywiadzie artysta opowiada o źródłach swojego artystycznego emploi, przytacza anegdoty na temat największych szlagierów i zdradza, dlaczego tak łatwo odnajduje się w duetach.

 

29 czerwca zorganizowaliśmy spacer ziołowy z Ewą Kalisz – pasjonatką ziołolecznictwa. Poznaliśmy zioła dostępne na łąkach i w lasach, a także surowce, w które można zaopatrzyć się w zielarniach. Terenowe zajęcia były nie tylko okazją do przyjrzenia się z bliska roślinom, ale także możliwością ich dotyku i poznania smaku. Terenowe, praktyczne warsztaty pomogły uczestniczkom nauczyć się rozpoznawania potrzebnych roślin oraz sporządzania z nich prostych preparatów na różne dolegliwości.  Pasjonatka ziół omówiła cechy botaniczne, zielarskie, farmakologiczne, toksykologiczne, chemiczne – napotkanych wszystkich roślin w czasie wędrówki po malowniczym terenie gminy Studzienice. 

 

7 września po ponad dwumiesięcznej przerwie, odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie. Chociaż wiodącym tematem były wakacyjne wspomnienia, sporą część zajęły sprawy organizacyjne. Jak się okazuje seniorzy mają ciągle nowe pomysły na spędzanie czasu wolnego. Chcą nie tylko korzystać z gotowych ofert, ale sami pragną tworzyć nowe formy działalności. Mają potrzebę zaprezentowania swoich zdolności, zainteresowań i przeżyć. W oparciu o propozycje stałych uczestników czwartkowych spotkań, wspólnie udało się nam uaktualnić plan działań na najbliższe miesiące.  

 

21 września rozmawialiśmy na temat projektu pn. „Budżet obywatelski w gminie Bytów w 2018 r.”. Pierwszy pełny proces tworzenia budżetu partycypacyjnego, obywatelskiego rozpoczął się w brazylijskim mieście Porto Alegre już w roku 1989. To coroczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym tysiące mieszkańców miasta decyduje, jak wydawać część tamtejszego budżetu miejskiego. Nie gorzej jak w brazylijskim mieście wygląda tworzenie Budżetu Obywatelskiego w gminie Bytów. Po raz czwarty dziesięć dni temu rozpoczęło się głosowanie nad przyjętymi do realizacji projektami. Pierwszy raz głosować można także w formie elektronicznej. Po dyskusji oraz instruktażu, każdy chętny mógł oddać swój głos, korzystając z dostępnych w Bibliotece komputerów. 

 

28 września w ramach obchodzonego dzień wcześniej Światowego Dnia Turystyki  (World Tourism Day), wspominaliśmy nasze podróże, te małe i duże. Turystyka staje się coraz ważniejszym elementem życia współczesnego człowieka – który podejmuje podróż pod wpływem różnych motywów. I właśnie motywy podróżowania stały się wiodącym tematem naszej dyskusji. Doszliśmy do wniosku, że każdy z nas wyobraża sobie podróż jeszcze przed wyjazdem, rozpatruje korzyści, jakie ów wyjazd może przynieść. Dopiero w trakcie i po tej podróży jesteśmy w stanie ocenić czy spełniły się nasze oczekiwania czy też nie… i to właśnie sprawia, że każda podróż potrafi być pasjonująca i zaskakująca zarazem. 

 

5 października sięgnęliśmy po paczkę, nietypową paczkę, bo po „Paczkę literacką”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, także w lokalnym tygodniku „Kurier Bytowski”, to spotkanie w ramach „Kreatywnych Czwartków” poświęcone było promocji czytelnictwa, a dokładnie promocji książek, które Biblioteka otrzymała w ramach akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Fundację Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo AGORA. Biblioteka Miejska w Bytowie otrzymała dwa pakiety, każdy składający się z 21 książek oraz 2 audiobooków. Komplety po opracowaniu trafią do Wypożyczalni Oddziału dla Czytelników Dorosłych oraz Filii. Wśród otrzymanych książek znajdują się m.in.: „Reporterka” Jacka Antczaka i Hanny Krall, „Nie wierzę w życie pozaradiowe” Marka Niedźwieckiego czy „Laska nebeska” Mariusza Szczygła. Na spotkaniu pokrótce zostały zaprezentowane wszystkie książki. Wokół niektórych z nich odbyła się dyskusja przypominająca tę z Dyskusyjnych Klubów Książki, tylko z małą różnicą… u nas była wokół aż 21 książek.

 

12 października rozmawialiśmy na temat aktywnego życia na emeryturze, które w obecnych czasach nabiera nowego znaczenia. Współczesny senior to człowiek zadowolony z życia, wierzący we własne siły, a przede wszystkim ciekawy świata i ludzi. Wśród konkretnych przykładów aktywności osób starszych warto wymienić aktywność turystyczną. Rekreacja ruchowa i turystyka są konkretnym przykładem aktywności, a w przypadku seniorów skutecznym i konstruktywnym sposobem zagospodarowania czasu wolnego, jak i czynnikiem poprawiającym samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Czas po zakończeniu kariery zawodowej i przejście na emeryturę jest najbardziej odpowiedni na podróże. Temat spotkania nawiązywał do obchodzonego dwa tygodnie wcześniej Światowego Dnia Turystyki. Święta, które zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ.  Powodem podjęcia tematu podróży, oprócz światowego święta, była przede wszystkim podróż do Hiszpanii dwóch uczestniczek „Kreatywnych Czwartków”.

 

19 października o kosmetologii i wizażu opowiadała Karolina Okrój, magister kosmetologii, właścicielka Studia Kosmetologii „Estetika”, specjalizująca się w pielęgnacji twarzy. Jak twierdzi, jej zawód jest dla niej pasją i daje jej spełnienie. Po spotkaniu w Bibliotece, możemy to potwierdzić. Opowiadać z takim zaangażowaniem o swojej pracy, mogą tylko pasjonaci. Uczestniczki czwartkowych spotkań dowiedziały się m.in., jak należy prawidłowo dbać o cerę oraz jakich kosmetyków używać  i na co szczególnie uważać, aby nie zaszkodzić kondycji skóry. Była to dobra okazja, aby poznać tajniki makijażu i stylizacji. O tym jak podkreślić najistotniejsze cechy twarzy, na co zwrócić uwagę, a co czasem delikatnie ukryć, aby czuć się dobrze i komfortowo. Nie zabrakło trendów i nowinek kosmetycznych.

 

26 października bohaterem spotkania był własnoręcznie robiony ocet jabłkowy, a dowodzącą „Kreatywnym Czwartkiem”, Ewa Kalisz - pasjonatka zdrowego stylu życia. Dlaczego warto samemu przygotować ocet jabłkowy? Jakie ma właściwości? Jak powstaje i jak przygotować ocet jabłkowy? Na te i wiele innych pytań, szczegółowo odpowiedzi udzieliła prowadząca spotkanie. W Anglii ocet jabłkowy nazywany jest eliksirem życia. Jak sama nazwa wskazuje robiony jest z jabłek. Dobroczynnych właściwości octu jabłkowego jest mnóstwo. Przyjmowany wewnętrznie oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, usuwa również toksyny z organizmu, pomaga zapobiegać miażdżycy, poprawia stan naczyń krwionośnych (pomocny w leczeniu żylaków), reguluje ciśnienie, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, poprawia koncentrację i dodaje energii, likwiduje zaparcia, leczy bóle stawów i reumatyzm, poprawia stan uzębienia, pomaga przy bezsenności, pobudza produkcję czerwonych krwinek, obniża gorączkę, hamuje rozwój infekcji.

 

9 listopada podczas zielarskich warsztatów kosmetycznych, uczestniczki „Kreatywnych Czwartków” poznały tajniki tworzenia naturalnych kosmetyków pozbawionych konserwantów. Spotkanie poprowadziła Bożena Ogar-Ekiert, pasjonatka ziół i natury, właścicielka firmy „Kaszubskie zioła”. Prowadząca warsztaty nauczyła uczestniczki właściwie czytać składy kosmetyków oraz czego się w nich wystrzegać, ale przede wszystkim pokazała, jak samodzielnie zrobić naturalny i prosty krem. Z warsztatów, oprócz bezcennej wiedzy uczestniczki wyniosły własnoręcznie wykonane kosmetyki oraz proste i szybkie receptury, do wykonania kosmetyków w domu. Warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków i środków czystości, miały na celu zarówno dobrą zabawę, jak i eliminację z życia szkodliwych składników i niepotrzebnej chemii. Jak się okazało odkrywanie tajników tworzenia własnych receptur, oprócz walorów jakościowych, było niezwykle wciągające i fascynujące.

 

30 listopada rozmawialiśmy o kwaszeniu – znanej od wieków i wysoko cenionej, zarówno przez dietetyków jak i smakoszy, metodzie utrwalania warzyw, owoców i grzybów. Kiszonki są smaczne i odżywcze. Zawierają wiele cennych składników mineralnych, a przede wszystkim są świetnym źródłem witaminy C. Regularne spożywanie kwaszonych produktów niesie wiele korzyści dla zdrowia. Motywem przewodnim ostatniego listopadowego spotkania był burak – prawdziwa skarbnica zdrowia. Buraki są jednym z najwartościowszych warzyw. Szczególnie cenny jest zakwas buraczany, zawierający naturalne bakterie kwasu mlekowego i mnóstwo witaminy C. Bakterie  odbudowują florę bakteryjną układu pokarmowego, są wręcz balsamem dla jelit nękanych celiakią lub antybiotykami. Zakwas wspomaga odporność, leczy zaparcia. Można prostym sposobem przygotować go w domu. O tym, jak przygotować zakwas buraczany opowiadała Ewa Kalisz - pasjonatka zdrowego stylu życia.

 

7 grudnia królował piernik – ciasto z duszą. Spotkanie urozmaiciły duże  piernikowe bloki nadziewane marmoladą oraz malutkie lukrowane pierniczki w różnych kształtach, kupione oraz samodzielnie upieczone przez uczestniczki czwartkowych spotkań. Aromatyczny i korzenny piernik to ciasto z tajemnicą. Mówi się, że jest kapryśne i wymagające, a jego przygotowanie wymaga specjalnych „rytuałów”. Na czym one polegają? Rąbka tajemnicy uchyliły nam autorki domowych, piernikowych wypieków.  Degustacja, wymiana przepisów oraz tajemne receptury połączyliśmy z zaskakującą historią  piernika – pieprznego działa przypadku. Słowo piernik pochodzi od staropolskiego pierny, które oznaczało: pieprzny. Jedna z teorii głosi że pieprz był ludowym określeniem stosowanym w odniesieniu do wszystkich egzotycznych, nieznanych przypraw. I rzeczywiście piernikowe przyprawy nie były znane w Europie i docierały na Stary Kontynent stopniowo, po okresie wojen krzyżowych, kiedy to rozwinął się handel z Bliskim Wschodem. Zaś samo ciasto piernikowe miało pochodzić z hanzeatyckich miast.

 

14 grudnia tradycyjne, jak co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie wigilijne. Święta Bożego Narodzenia to czas, który poświęcamy bliskim, ale warto też znaleźć chwilę na uczczenie Świąt w gronie osób, które łączy wspólne działanie i cotygodniowe spotkania takie, jak nasze w ramach „Kreatywnych Czwartków”. Uroczystość rozpoczęła Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie, która  przywitała uczestników oraz złożyła świąteczne życzenia. Spotkanie odbyło się w świątecznej atmosferze, której towarzyszył poczęstunek przygotowany przez uczestników oraz wspólne śpiewanie kolęd. Wspólnie spędzony czas umilił przedświąteczny okres oraz pozwolił na zacieśnienie więzi w świątecznym, relaksującym klimacie.

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Kreatywne Czwartki 2017

Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.