Praca w chmurze, czyli po co bibliotekarzom Dysk Google

05 kwietnia 2017, 16:14

W kolejnym spotkaniu z nowymi technologiami udział wzięło 22 bibliotekarzy z 13 bibliotek powiatu bytowskiego

5 kwietnia 2017 roku podczas 3-godzinnnych warsztatów bibliotekarze zapoznali się Dyskiem GOOGLE. Na szkoleniu przedstawione zostały wszystkie funkcje chmury: począwszy od rozpoznania środowiska, poprzez przechowywanie plików, tworzenie i udostępnianie dokumentów, formularzy, ankiet. W każdym z omawianych aspektów szczególną uwagę poświęciliśmy na możliwość współtworzenia plików i edytowania ich przez zespół osób.

Chmura umożliwia przeniesienie tego, nad czym pracujemy (dokumentów, tabel, ankiet itd.) z naszego dysku komputera, czy pamięci urządzeń zewnętrznych w przestrzeń wirtualną. Jedyne, czego nam potrzeba, by z tego korzystać, to dowolne urządzenie z dostępem do Internetu. Chmura często oferuje nam nie tylko przestrzeń do zamieszczania w niej gotowych plików, ale narzędzia do edycji ich i do tworzenia nowych.

Najprostszą formą chmury są dyski wirtualne, w których możemy przechowywać różne pliki, na przykład jako kopie zapasowe. Są też chmury oferujące o wiele więcej niż samą przestrzeń - narzędzia do tworzenia danych w samej chmurze, z pominięciem dysku i pamięci naszego urządzenia. Taką chmurą jest Google.

Szkolenie poprowadził Jacek Prądziński - Mobilny Doradca reprezentujący program Nowe Technologie Lokalnie realizowany przez FRSI - Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Szkolenie odbyło się w ramach partnerstwa Biblioteki Miejskiej w Bytowie z Mobilnym Doradcą ICT.

Organizatorzy szkolenia:

Bożena Mazur - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie

Małgorzata Kopowska - koordynator ds. bibliotek powiatu bytowskiego
Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT

Szkolenia warsztatowe dla bibliotekarzy odbywają się cyklicznie co dwa miesiące, ponadto wszyscy bibliotekarze mogą liczyć na stałe wsparcie ze strony Mobilnego Doradcy w ramach indywidulanych konsultacji telefonicznych, bądź mailowych.

Kolejne spotkanie z nowymi technologiami dla bibliotek odbędzie się maju 2017 roku.

Szkolenie z ICT dla bibliotekarek i bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego