Promocja kaszubskiego VADEMECUM

04 czerwca 2017, 11:37

Pierwsza promocja kolejnego tomu kaszubskiego VADEMECUM pt. „RUCH KASZUBSKO-POMORSKI. Ludzie – instytucje – idee. KASZËBSKÒ-PÒMÒRSKÔ-RËSZNOTA. Lëdze – institucje – deje”, autorstwa profesora Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, odbyła się 30 maja 2017 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych.

Spotkanie z profesorem Cezarym Obracht-Prondzyńskim poprowadził Piotr Dziekanowski, Redaktor Naczelny lokalnego tygodnika „Kurier Bytowski”, autor kaszubskich felietonów, opowiadań, autor licznych tłumaczeń na język kaszubski oraz tekstów o Kaszubach w lokalnych i regionalnych czasopismach.

Jak zwykle nie zawiodła publiczność. Na biblioteczną promocję III tomu VADEMECUM przybyło sporo osób. Pierwsza promocja tak ważnej publikacji była nie tylko okazją do wysłuchania ciekawej i obrazowej prelekcji profesora, ale także możliwością rozmowy z autorem. W czasie spotkania autorskiego profesor Cezary Obracht-Prondzyński  mówił o początkach ruchu kaszubskiego. Wielokrotnie podkreślał, że  jest on wyjątkowy na tle Polski.

Bogato ilustrowana książka „RUCH KASZUBSKO-POMORSKI. Ludzie – instytucje – idee. KASZËBSKÒ-PÒMÒRSKÔ-RËSZNOTA. Lëdze – institucje – deje”  to kolejna publikacja z serii VADEMECUM, poruszająca zagadnienia związane z dziejami Kaszubów. Wcześniej ukazała się pozycja na temat historii Kaszub, autorstwa profesora Józefa Borzyszkowskiego. W przygotowaniu jest II tom VADEMECUM,  który poświęcony będzie rodnej mowie. Seria ma przybliżać specyfikę Kaszub w przystępnej formie z licznymi ilustracjami.

Publikacja „RUCH KASZUBSKO-POMORSKI. Ludzie – instytucje – idee. KASZËBSKÒ-PÒMÒRSKÔ-RËSZNOTA. Lëdze – institucje – deje” powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Organizatorami spotkania byli: Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bytowie, Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Instytut Kaszubski oraz Biblioteka Miejska w Bytowie

Promocja kaszubskiego VADEMECUM