Spotkania
Bohater książki dla najmłodszych - kaszëbsczim przewodnikiem po Bytowie
23 grudnia 2017, 17:31
Promocja przygód Bycia – bohatera książki dla najmłodszych, który przybliża ciekawe zakątki ziemi bytowskiej, odbyła się 19 grudnia 2017 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych. „Bycio Herbu Kasztan” to wyjątkowa książka dla dzieci. Jej wyjątkowość polega na połączeniu funkcji : swoistego przewodnika po urokliwych miejscach Bytowa z popularyzacją języka kaszubskiego i promocją oficjalnej maskotki miasta zarazem.
Promocję pierwszej z przygód „Bycia Herbu Kasztan” otworzył Ryszard Sylka, Burmistrz Miasta, który przybliżył historię powstania publikacji. Nie obyło się bez odczytania tekstu książki w języku kaszubskim oraz dodatkowych atrakcji. Autorki Anna Gliszczyńska (książki) i Aleksandra Gliszczyńska (maskotki i ilustracji) podzieliły się swoimi pomysłami i inspiracjami stworzenia maskotki oraz opowiadania. Po wystąpieniach autorek publikacji odbył się krótki quiz dla dzieci z przedszkola, które chórem odpowiadały na zadane pytania.
Książka „Bycio Herbu Kasztan” oprócz barwnych ilustracji zawiera także audiobook z słuchowiskiem. Autorzy słuchowiska to Helena Drążkowska, Cyryl Drążkowski i Zuzanna Gliszczyńska. Realizację nagrania w studio Cubanos Partyzanos Records Mariusza Bronka w Kłącznie nadzorował Jaromir Szroeder.
Bycio to oficjalna maskotka gminy Bytów. To pluszowy kasztanek we wdzianku rycerza z napisem „Bytów miasto na Kaszubach” trzymający w ręku tarczę, na której widnieje liść kasztana nawiązujący do wzgórza zamkowego. Wizja tej postaci łączy się bezpośrednio z bytowskim zamkiem, który niewątpliwie jest wizytówką gminy Bytów.
Bycio Herbu Kasztan nawiązuje do założyciela miasta, którym był człowiek o imieniu Byt. Maskotka ściśle wiąże się z książką dla dzieci autorstwa Anny Gliszczyńskiej, w której poznajemy niezwykłą historię pojawienia się tajemniczej postaci w mieście. Spisana została w języku kaszubskim, aby młodzi czytelnicy mieli żywy kontakt z tym pięknym językiem i kulturą naszego regionu. Tekst w języku polskim zamieszczony jest mniejszą czcionką na każdej ze stron, aby ułatwić młodszym czytelnikom zrozumienie języka kaszubskiego. Uwagę przykuwają także kolorowe ilustracje autorstwa Aleksandry Gliszczyńskiej, zwyciężczyni konkursu na projekt maskotki.