Bohater książki dla najmłodszych - kaszëbsczim przewodnikiem po Bytowie

23 grudnia 2017, 17:31

Promocja przygód Bycia – bohatera książki dla najmłodszych, który przybliża ciekawe zakątki ziemi bytowskiej, odbyła się 19 grudnia 2017 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych.  „Bycio Herbu Kasztan” to wyjątkowa książka dla dzieci. Jej wyjątkowość polega na połączeniu funkcji : swoistego przewodnika po urokliwych miejscach Bytowa z popularyzacją języka kaszubskiego i promocją oficjalnej maskotki miasta zarazem.

Promocję pierwszej z przygód „Bycia Herbu Kasztan” otworzył Ryszard Sylka, Burmistrz Miasta, który przybliżył historię powstania publikacji. Nie obyło się bez odczytania tekstu książki w języku kaszubskim oraz dodatkowych atrakcji. Autorki Anna Gliszczyńska (książki) i Aleksandra Gliszczyńska (maskotki i ilustracji) podzieliły się swoimi pomysłami i inspiracjami stworzenia maskotki oraz opowiadania. Po wystąpieniach autorek publikacji odbył się krótki quiz dla dzieci z przedszkola, które chórem odpowiadały na zadane pytania.

Książka „Bycio Herbu Kasztan” oprócz barwnych ilustracji zawiera także audiobook z słuchowiskiem. Autorzy słuchowiska to Helena Drążkowska, Cyryl Drążkowski i Zuzanna Gliszczyńska. Realizację nagrania w studio Cubanos Partyzanos Records Mariusza Bronka w Kłącznie nadzorował Jaromir Szroeder.

Bycio to oficjalna maskotka gminy Bytów. To pluszowy kasztanek we wdzianku rycerza z napisem „Bytów miasto na Kaszubach” trzymający w ręku tarczę, na której widnieje liść kasztana nawiązujący do wzgórza zamkowego. Wizja tej postaci łączy się bezpośrednio z bytowskim zamkiem, który niewątpliwie jest wizytówką gminy Bytów.

Bycio Herbu Kasztan nawiązuje do założyciela miasta, którym był człowiek o imieniu Byt. Maskotka ściśle wiąże się z książką dla dzieci autorstwa Anny Gliszczyńskiej, w której poznajemy niezwykłą historię pojawienia się tajemniczej postaci w mieście. Spisana została w języku kaszubskim, aby młodzi czytelnicy mieli żywy kontakt z tym pięknym językiem i kulturą naszego regionu. Tekst w języku polskim zamieszczony jest mniejszą czcionką na każdej ze stron, aby ułatwić młodszym czytelnikom zrozumienie języka kaszubskiego. Uwagę przykuwają także  kolorowe ilustracje autorstwa Aleksandry Gliszczyńskiej, zwyciężczyni konkursu na projekt maskotki.

Promocja przygód Bycia