Spotkania
Kreatywne Czwartki 2018
13 stycznia 2018, 15:45
Z nowym rokiem, nowa edycja „Kreatywnych Czwartków”. 11 stycznia 2018 roku zainaugurowaliśmy już V edycję inspirujących spotkań, kreatywnych warsztatów, czyli cotygodniowych spotkań w ramach „Kreatywnych Czwartków”. Od stycznia do grudnia 2018 roku niemal w każdy czwartek w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych odbywać się będą kreatywne spotkania warsztatowe, wydarzenia kulturalne, kameralne spotkania okolicznościowe. Spotkania, które pozwalają świadomie i twórczo rozwijać relacje z innymi ludźmi, jak również niebanalnie spędzić czas.
Na spotkania zapraszamy wszystkich, którzy lubią prace manualne, którym radość sprawia tworzenie, którzy chcą spędzić czas w miłym towarzystwie i dodać kolorów szarym dniom, nauczyć się czegoś nowego lub podzielić swoimi talentami.
Przewidywany czas trwania: ok. 2 godzin
Otwarte spotkania odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00.
„Kreatywny Czwartek” – to działanie, którego odbiorcami są osoby starsze. Spotkania mają charakter otwarty, może w nich uczestniczyć każdy. Tematyka i działania podejmowane w ramach „Kreatywnych Czwartków” są bardzo urozmaicone: prowadzone są dyskusje, spotkania z fachowcami z różnych dziedzin, organizowane są warsztaty, wycieczki, jak również zajęcia ruchowe. Chociaż głównym celem jest pobudzenie kreatywności uczestników, to jest to przede wszystkim wielopłaszczyznowe działanie prospołeczne integrujące lokalną społeczność. „Kreatywne Czwartki” są celem wyjścia z domu osób samotnych, odnalezieniem celu w życiu, pokonywaniem codziennego marazmu. Spotkania zainicjowane przez bibliotekarzy Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych realizowane są już piąty rok.
11 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach V edycji „Kreatywnych Czwartków”. Tego dnia obchodziliśmy mały jubileusz cotygodniowych działań. Rozpoczęliśmy już piąty rok otwartych spotkań pn. „Kreatywne Czwartki”. Oprócz omówienia spraw organizacyjnych typowych dla pierwszego spotkania nowej edycji, ustaliliśmy przede wszystkim tematyczny zakres podejmowanych działań. Wspólna dyskusja zaowocowała nie tylko utworzeniem tematycznego harmonogramu spotkań, ale pozwoliła także zintegrować uczestników. Plany na najbliższe 12 miesięcy są bardzo ambitne. Sporą część spotkań zajmą aktywne działania integrujące, nie zabraknie także spotkań z literaturą oraz muzyką. Nowością w tej edycji będą spotkania poświęcone kulinarnym pasjom uczestniczek spotkań, a dokładnie domowym wypiekom.
18 stycznia wspominaliśmy Włodzimierza Wysockiego - znanego rosyjskiego barda i aktora. Gdyby żył, 25 stycznia obchodziłby 80 urodziny. Zmarł w wieku 40 lat, zostawiając dorobek blisko 700 piosenek. Wysocki mocno wpłynął na twórczość Jacka Kaczmarskiego, inspirował "Obławę", "Nie lubię", "Spotkania w porcie" i znamienne "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego". Charakterystyczny, niezwykle charyzmatyczny, zachrypnięty krzyk Włodzimierza Wysockiego na stałe wpisał się do kanonu piosenki autorskiej, podbijając serca wielbicieli na całym świecie. W czwartkowe przedpołudnie podbił serca uczestniczek naszego cotygodniowego spotkania.
25 stycznia wykonywaliśmy ozdoby z papierowej wikliny. Żywot codziennej prasy i reklamowych ulotek szybko kończy się w koszu lub pojemniku na makulaturę. Wystarczą jednak zręczne dłonie i trochę kreatywności, by przeczytane i niepotrzebne gazety zamienić w prawdziwe cudeńka. Podczas naszego czwartkowego spotkania z niepotrzebnych gazet – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki makulatura zmieniła się w serduszka. Papierowa wiklina to technika, dzięki której stworzyć można niezwykle dekoracyjne, oryginalne i trwałe przedmioty. Polega na zwijaniu gazetowych pasków w cienkie rurki, które następnie wyplata się podobnie, jak w przypadku tradycyjnej wikliny.
1 lutego wiodącym tematem spotkania były pączki. Wszystko za sprawą przypadającego za tydzień Tłustego Czwartku. W większości krajów świętuje się Ostatki, czyli ostatni wtorek przed Wielkim Postem – Mardi Gras, Shrove Tuesday, Pancake day. Przez ten jeden dzień można bezkarnie korzystać z dobrodziejstw cukierniczych tradycji danego kraju. Polacy już kilka wieków temu stwierdzili, że jeden dzień to zdecydowanie za mało. Zamiast jednego dnia, Polacy zdecydowali popuszczać pasa już od czwartku. My, uczestnicy bibliotecznych czwartków, wydłużyliśmy ten czas o dodatkowy tydzień. W polskiej tradycji Tłusty Czwartek rozpoczyna czas świętowania, ucztowania i najadania się „na zapas”. Pierwsze pączki nie były słodkimi krągłymi bułeczkami ze słodkim nadzieniem. Średniowieczne pączki to były racuchy wypełnione boczkiem i słoniną. Pierwsza wzmianka o słodkich pączkach pochodzi z XV wieku. Od tamtej pory pączki kojarzymy ze szlachetnym nadzieniem z róży, ciastem lekkim jak puch i delikatną oponką. Poznaliśmy historię tradycji, wymieniliśmy się przepisami i… jedząc pączki usmażone przez uczestniczki czwartkowych spotkań, wykonywaliśmy ozdoby z papierowej wikliny.
15 lutego, jak co roku w okolicach Walentynek, święta zakochanych, organizujemy w ramach „Kreatywnych Czwartków” specjalne spotkanie. Walentynki to wspaniała okazja, by wyrazić swoją sympatię do innych, wyznać miłość lub się zakochać… Postanowiliśmy zachęcić uczestniczki czwartkowych spotkań do „zakochania się w książkach”. Święto zakochanych to świetna okazja do popularyzacji wydawnictw poświęconych miłości oraz chwili refleksji nad jej wartością i znaczeniem w życiu człowieka. Piękna poezja miłosna, beletrystyka, w której w większości znajdziemy jakiś wątek miłosny, serduszkowe dekoracje wykonane podczas warsztatów z papierowej wikliny oraz walentynkowe ciasteczka… iście romantyczna sceneria przygotowana przez Małgorzatę Kopowską oraz Olgę Major, zachęcała do randki z książką. O Walentynkach – rozmowach o zwyczajach, historii tego święta… z książką i romantycznym filmem w roli głównej, upłynęło nasze spotkanie… miło i sympatycznie, lecz zbyt szybko.
22 lutego o bezpieczeństwie danych, zabezpieczaniu kont, sposobach weryfikacji sklepów internetowych, bezpieczeństwie transakcji płatniczych, a także sposobach zapobiegania oszustwom w Internecie, opowiadał Jarosław Juchniewicz, który na co dzień zajmuje się profilaktyką społeczną w Komendzie Powiatowej Policji w Bytowie. Spotkanie odbyło się w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
1 marca, choć za oknem śnieg i siarczysty mróz, na naszym, tym razem wyjazdowym spotkaniu zagościła wiosna. W Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie, filii bytowskiego Muzeum Zachodniokaszubskiego, odbyliśmy krótki kurs tworzenia pisanek sprzed lat. Spotkanie z tradycyjną sztuką ludową poprowadziła Alina Werochowska z Działu Etnograficznego bytowskiego Muzeum. Malowanie jaj to zwyczaj bardzo stary. Wzmianki o nim można odnaleźć w dziełach starożytnych mistrzów: Owidiusza, Pliniusza czy Juwenala. Pisanki miały również szczególne znaczenie dla Słowian, gdyż były nie tylko symbolem odnawiającego się życia i narodzin, a również spełniały szczególną rolę wśród przedmiotów magicznych. Ponadto jajko było symbolem długiego życia, siły oraz traktowano je jako medium w kontaktach z bogami i duchami. Są różne sposoby zdobienia jaj, ale wykonanie prawdziwej pisanki wymaga pewnych umiejętności. Uczestniczki miały okazję nie tylko poznać techniki zdobienia jaj, ale także samodzielnie wykonać pisankę. Płonące świece, wosk, wiejskie jaja, naturalny barwnik, cierpliwość, odrobina chęci… efekt… wyjątkowe, bo własnoręcznie wykonane pisanki. Nie umiejętności się liczyły, ale chęci!
8 marca okazją do spotkania, rozmów, ale przede wszystkim świętowania był Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dzień Kobiet w Polsce popularny był przede wszystkim w okresie PRL. Szczególnie ósmego marca świętowały zakłady pracy, gdzie wręczano paniom kwiaty i drobne upominki. Dziś nadal celebruje się ten wyjątkowy dzień, jednak inaczej, bo bez państwowej propagandy. A jak wyglądało nasze świętowanie? Z kobietami o kobietach i dla kobiet… O kobiecych sprawach rozmawialiśmy w jednej z lokalnych restauracji. Spotkanie upłynęło w miłym, radosnym nastroju i było kolejnym krokiem w kierunku integracji grupy czwartkowych spotkań.
15 marca motywem przewodnim były jajka, a dokładnie rola jajek w żywieniu człowieka i w kuchni polskiej. Jajka to produkty spożywcze, które towarzyszą ludziom od czasów prehistorycznych. Już wtedy były one podbierane ptakom by stać się wartościowym pożywieniem. Obecnie jest to jeden z podstawowych składników naszej diety, który znajdziemy w prawie każdej lodówce. W Polsce najczęściej spożywane są jajka kurze, ale można kupić także inne jaja, np. kacze, gęsie, przepiórcze czy nawet strusie. Kiedyś uważano jajka za bardzo odżywcze i zdrowe. Potem, z powodu cholesterolu, straciły dobrą opinię. Ale ostatnie badania wykazują, że zdrowy człowiek, jeśli lubi jajka, może je jeść, choć nie do woli. O roli jajek opowiedziała jedna z uczestniczek czwartkowych spotkań, Stefania Malczewska, technolog żywienia.
22 marca z uczestnikami swoją pasją dzieliła się Krystyna Chwojnicka, ikonopisarka, mieszkanka Bytowa, która ikony pisze od ponad 20 lat. Trudnej sztuki nauczyła się przy mężu i teraz jest jak jej mąż, Wołodia Drozd, dobrą artystką. Pisząc ikony odkryła, że działa to na nią jak szczera, płynąca z serca modlitwa. Za pisaniem ikon stoi wiedza, tradycja ikonograficzna, znaczenie kultu i jego rozumienie. Treść, forma ikony i jej konwencja jest dyktowana doktryną oraz praktyką wiary, symboliką i hagiografią. Tym samym i pisanie ikony, jeśli ma być ona ikoną, a nie wyrobem ikonopodobnym, wymaga znajomości tych elementów i ich dokładnego przemyślenia.
5 kwietnia o próbowaliśmy dowiedzieć się, jaki naprawdę był Janusz Kofta. Poeta, satyryk, piosenkarz, dramaturg, malarz, jaki był naprawdę, nie wie nikt. Kapryśny, trudny, o wielu twarzach, ale przede wszystkim dowcipny i błyskotliwy - taki pozostał Jonasz Kofta we wspomnieniach przyjaciół. Współzałożyciel Hybryd (1962) i Kabaretu pod Egidą (1968). Urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł w wyniku powikłań po zakrztuszeniu się podczas posiłku w Warszawie 19 kwietnia 1988 roku wieku zaledwie 46 lat. W przeddzień 30. rocznicy śmierci Jonasza Kofty, wspominaliśmy „Jej portret”, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Kwiat jednej noc”", „Buba”, „Wakacje z blondynką”, „Autobusy zapłakane deszczem”.
12 kwietnia zafundowaliśmy sobie odrobinę przyjemności, czy mogło być inaczej w Światowym Dniu Czekolady? Była to dobra okazja, żeby zafundować sobie małą, słodką chwilę przyjemności. Czekolada ma bardzo wiele oblicz: łakocie i wyroby cukiernicze, pyszny gorący napój. My podziwialiśmy i degustowaliśmy to jedno, wyjątkowe w postaci wyrobów cukierniczych. Nęcący jej wyjątkowy zapach i smak poprawił nam nastrój, a z informacji przedstawionych podczas spotkania, wiemy, że także pozytywnie wpłynęła na nasz stan zdrowia.