Spotkania
O milionach publikacji w każdej bibliotece
20 stycznia 2018, 14:06
POLONA i Academica – miliony publikacji w każdej bibliotece
Szkolenie dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy…
Uczestnikami szkolenia byli bibliotekarze z powiatu bytowskiego i słupskiego…
Kilkugodzinne spotkanie zorganizowane we współpracy z Biblioteką Narodową…
Nowych, znaczących kompetencji bibliotekarze nabywali w nowym i znaczącym dla nas miejscu… w Pracowni Orange.
Inauguracyjne, szkoleniowe działanie, jeszcze przed oficjalnym otwarciem Pracowni Orange, odbyło się 19 stycznia 2018 roku punktualnie o godzinie 11. Prowadzącego szkolenie, Iwo Hryniewicza, specjalistę z Biblioteki Narodowej, przywitali Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej oraz Jacek Prądziński, kierownik Pracowni Orange. Podczas szkolenia bibliotekarze poznali tajniki systemu wypożyczania elektronicznych wersji książek i czasopism, który daje możliwość dostępu do zbiorów Biblioteki Narodowej bez konieczności podróżowania do Warszawy - Academica. Na spotkaniu prezentowane były również zbiory oraz zasady funkcjonowania jednej z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie - Polona. W szkoleniu wzięli udział bibliotekarze z Bytowa, Kępic, Lipnicy, Nakli i Słupska.
POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w tym serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów. POLONA umożliwia użytkownikom tworzenie własnych kolekcji, pracę z aktywną warstwą tekstową (OCR), dodawanie notatek i zakładek do obiektów. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów.
ACADEMICA to innowacyjny system wypożyczania elektronicznych wersji książek i czasopism, który daje możliwość dostępu do zbiorów Biblioteki Narodowej bez konieczności podróżowania do Warszawy. W zasobach ACADEMIKI poza książkami i czasopismami znajdują się również grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty – obecnie ponad 2,2 mln publikacji. Publikacje z domeny publicznej są dostępne w otwartym Internecie (academica.edu.pl), natomiast utwory chronione prawem autorskim, których obecnie jest ponad 1,2 mln, są udostępniane na terminalach na terenie bibliotek i innych instytucji kultury. Instytucja, która chce dołączyć do systemu ACADEMICA, powinna jedynie przygotować komputer, który będzie pełnił funkcję terminala. Dołączenie do systemu, jak i korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. ACADEMICA umożliwia korzystanie online w każdej, nawet niewielkiej bibliotece oraz w innych instytucjach kulturyz zasobów książek i czasopism, którymi dysponują tylko duże biblioteki naukowe.