Spotkanie autorskie z Edmundem Szczesiakiem

03 lutego 2018, 19:15

Jeden z najlepszych pomorskich reportażystów spotkał się z czytelnikami, przedstawiając swoją najnowszą książkę - „Drogą do nieba. Śladami Remusa”.

W środowe popołudnie 30 stycznia 2018 roku bytowiacy mieli okazję spotkać się z Edmundem Szczesiakiem, redaktorem, reportażystą, nauczycielem akademickim. Dziennikarz przedstawił swoją najnowszą publikację. „Droga do nieba. Śladami Remusa” to kontynuacja zbioru reportaży wydanego w 1996 roku.

Tom „Droga do nieba. Śladami Remusa” jest swoistą reporterską kontynuacją książki „Mała odyseja”. Śladami Remusa, w której Edmund Szczesiak opisywał swoje przygody z wędrówek po południowych Kaszubach. Tym razem autor podąża śladami innej Remusowej odysei – trasą pielgrzymki z Kościerzyny do Wejherowa. Nie ogranicza się jednak do ukazania tej praktykowanej od prawie trzech i pół wieku peregrynacji. Z jej perspektywy opisuje tym razem środkowe Kaszuby – intrygujące miejsca i niezwykłych ludzi, ziemię wielkiej urody, tajemnic i cudów. I – jak poprzednio – konfrontuje współczesne Kaszuby z tymi z powieści osadzonej w drugiej połowie XIX wieku, przyglądając się, na ile ta kraina zachowuje swoje wyjątkowe oblicze.

Spotkanie z Edmundem Szczesiakiem poprowadził Piotr Dziekanowski, Redaktor Naczelny lokalnego tygodnika „Kurier Bytowski”, autor kaszubskich felietonów, opowiadań, autor licznych tłumaczeń na język kaszubski oraz tekstów o Kaszubach w lokalnych i regionalnych czasopismach.

Edmund Szczesiak to prawdziwy nestor pomorskich reportażystów. Pisał i o strajkach w gdańskiej stoczni i o swoich wędrówkach po Kaszubach, ale nie tylko. Autor publikacji książkowych, m.in. „A może lubi pan walkę” (1979), „Znachor w bloku” (1987), „Mała odyseja” (1996), „Oni uzdrawiają” (1998), „Okno na wolność” (2005), „Borusewicz. Jak runął mur” (2005), „My podziemni” (2006) itd.

Spotkanie autorskie z Edmundem Szczesiakiem