Spotkania
II edycja warsztatów kompetencji cyfrowych dobiegła końca
22 lutego 2018, 22:32
21 lutego 2018 roku w Pracowni Orange odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie II edycji warsztatów kompetencji cyfrowych II stopnia. Blisko pięciomiesięczne spotkania z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi ukończyło 10 kursantów. Ostanie spotkanie uczestników II edycji było nie tylko okazją do wręczenia świadectw potwierdzających nabyte kompetencje, ale również wyrażenia bardzo pozytywnych opinii na temat przeprowadzonych zajęć.
Świadectwa potwierdzające nabyte kompetencje wręczyła uczestnikom Bożena Mazur, Dyrektor Biblioteki Miejskiej. Ponadto każdy uczestnik otrzymał „Korzystnik Internauty” - podręcznik dla osób 50+ przygotowany przez ekspertów Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” oraz Latarników Polski Cyfrowej Równych Szans na potrzeby Programu Polska Cyfrowa Równych Szans.
II edycja bezpłatnych zajęć rozpoczęła się 27 września 2017 roku. W warsztatach uczestniczyły osoby, które posiadały podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera i Internetu. Głównym celem spotkań była aktywizacja osób w każdym wieku poprzez podniesienie ich kompetencji w zakresie posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi i inspirowanie do samokształcenia. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, w środy w godzinach od 11:00 do 13:00 (często dłużej niż do 13:00), przez okres pięciu miesięcy.
Warsztaty Kompetencji Cyfrowych II stopnia prowadził Jacek Prądziński, Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans – trener kompetencji cyfrowych, lokalny animator, który inspiruje, uczy i pomaga w korzystaniu z narzędzi cyfrowych.
II edycja Warsztatów Kompetencji Cyfrowych II stopnia w ujęciu statystycznym:
- 10 uczestników
- 17 spotkań
- 38 godzin dydaktycznych
- 1740 minut pracy przy komputerze
Program warsztatów to pięć bloków tematycznych:
- Zasady pracy w środowisku MS Windows, korzystanie z zasobów Internetu – przypomnienie i uporządkowanie kompetencji.
- E-informacja – wyszukiwarki internetowe, serwisy informacyjne, fora internetowe.
- E-komunikacja – dwukierunkowa interakcja przez Internet.
- E-dokumenty – tworzenie, edytowanie i przechowywanie dokumentów w Sieci – praca z Dyskiem Google.
- E- usługi – usługi świadczone drogą elektroniczną.
Blok pierwszy to uporządkowanie i pogłębienie kompetencji cyfrowych, przypomnienie podstawowych umiejętności pracy w środowisku Windows w celu sprawnego i biegłego poruszania się w środowisku oraz poszerzenia zakresu kompetencji, które pozwoliły na przygotowanie uczestników do pracy z nowymi technologiami cyfrowymi.
Bloki drugi – piąty ukierunkowane były na wirtualną rzeczywistość, miały na celu pokazanie, że wszystkie aspekty mają swoje odzwierciedlenie w świecie Internetu.
Dzięki nabytym podczas kursu cyfrowym kompetencjom udało nam się wykształcić kolejnych mobilnych mieszkańców gminy, którzy potrafią poruszać się w meandrach cyfrowej rzeczywistości, umieją korzystać z udostępnionej w sieci informacji publicznej. Nabyta nowa umiejętność wykorzystywania serwisów oraz systemów pokazała kursantom, że posiadanie cyfrowych umiejętności jest równoznaczne z podniesieniem jakości życia.