Arkusz kalkulacyjny i jego zastosowanie w pracy bibliotekarza – cz. III

19 marca 2018, 21:50

Trzy spotkania w ciągu trzech ostatnich miesięcy, łącznie 9 godzin zajęć, w których uczestniczyli bibliotekarze z terenu powiatu bytowskiego. 15 stycznia poznaliśmy podstawy obsługi programu. 19 lutego poszerzyliśmy kompetencje o wiedzę z zakresu wykorzystania funkcji MS Excel podczas analizy danych. 19 marca 2018 roku nauczyliśmy się tworzyć czytelne i estetyczne wykresy. Ostanie spotkanie było także posumowaniem poprzednich dwóch.

Celem cyklu szkoleń było poszerzenie wiedzy bibliotekarzy  z zakresu obsługi arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel oraz przedstawienie jego zaawansowanych funkcji. Ćwiczenia wykorzystane podczas szkolenia pozwoliły  w efektywny sposób nabyć dodatkową wiedzę i umiejętności tworzenia tabel, zestawień oraz obliczeń oraz ich używania w codziennym życiu i pracy. Podczas szkolenia uczestnicy poznali najczęściej wykorzystywane i najbardziej przydatne funkcje MS Excel.

Szkolenia prowadzone były w formie warsztatowej. Uczestnicy skupiali się najpierw na zdefiniowaniu problemu do rozwiązania, a następnie na dobraniu odpowiedniego narzędzia i umiejętnym jego zastosowaniu. Dzięki temu bibliotekarze ukończyli szkolenie nie tylko z wiedzą o tym, jakie są możliwości Excela, ale przede wszystkim o tym, jak te narzędzia wykorzystywać do optymalizacji swojej codziennej pracy. Cykl szkoleń ukończyło 11 bibliotekarzy z 7 bibliotek powiatu bytowskiego.

Szkolenia z zakresu ICT dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego to już stały element działalności Biblioteki Miejskiej w Bytowie oraz Pracowni Orange. Warsztaty poprowadził Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT Sektora 3.0.

Mobilny Doradca – to ekspert Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z zakresu ICT, który działa w ramach Sektora 3.0 – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Organizatorzy szkolenia:
Bożena Mazur - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie
Małgorzata Kopowska - koordynator ds. bibliotek powiatu bytowskiego
Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Współorganizacja:

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Miejskiej w Bytowie