Spotkania
Nietypowa promocja - dwie książki jednego autora
09 czerwca 2018, 14:25
O edukacji, wielokulturowości, słowach wytrychach i tym, co przedkłada się na jakość naszego życia, mogliśmy usłyszeć podczas promocji książek Cezarego Obracht- Prondzińskiego, która odbyła się 22 maja 2018 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych.
„Dylematy edukacyjne. Z Kaszubami i Pomorzem na pierwszym planie” i „Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza” to najnowsze książki autorstwa profesora Cezarego Obracht- Prondzińskiego poświęcone naszemu regionowi, które promowane były podczas wtorkowego spotkania. W pierwszej z nich opisana jest sytuacja naszej oświaty, druga stanowi przegląd wielokulturowości Pomorza.
Dzięki spotkaniu zorganizowanemu przez Bytowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko -Pomorskiego oraz Instytut Kaszubski spędziliśmy kilka wyjątkowych chwil z tekstami trochę o samych sobie.
Cezary Obracht-Prondzyński, prof. zw. dr hab., socjolog, antropolog, historyk. Urodził się w Bytowie w 1966 r. Pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej, a w latach 2005-2012 był dyrektorem tegoż instytutu. Zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej.
„Dylematy edukacyjne. Z Kaszubami i Pomorzem na pierwszym planie” – to książka podzielona na dwie części. Pierwsza ma charakter ogólny, a sam jej tytuł „Edukacja jest najważniejsza. Kilka refleksji obywatelskich” zdradza stosunek autora do omawianej problematyki. Druga część publikacji to teksty dotyczące szeroko rozumianej edukacji kaszubskiej i pomorskiej. Autor przygląda się tej edukacji z różnych perspektyw – zarówno historycznej, jak i kulturowej, społecznej, a także etnicznej.
„Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza” - najnowsza książka prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego pt. „Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza” prezentuje w przystępnej formie zmienne oblicza pomorskiej wielokulturowości. Uwzględnia ona zarówno kontekst historyczny, jak i sytuację współczesną. Składa się – oprócz wstępu oraz krótkiego eseju o wielokulturowości – z czterech części, w których zaprezentowane zostały kolejno uwagi o historycznym kształtowaniu się stosunków etnicznych na Pomorzu, charakterystyka etnicznych i kulturowych wspólnot w naszym regionie, opis poszczególnych pomorskich subregionów (Kaszuby, Kociewie, Bory Tucholskie, Powiśle, Żuławy, Kosznajderia, Krajna) oraz część poświęcona ziemi bytowskiej, z którą autor jest związany z racji zamieszkania. W zakończeniu znalazły się refleksje wokół pytania o przyszłość pomorskiego modelu wielokulturowości.