Prezentacje multimedialne w pracy bibliotekarza

17 października 2018, 19:08

Szkoleniem dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego zainaugurowaliśmy „Tydzień Pracowni Orange”. Święto Pracowni, która przede wszystkim działa w oparciu o multimedia, nie sposób rozpocząć działaniem, które nie jest związane z nowymi technologiami. 15 października bibliotekarze uczyli się, jak stworzyć dobrą i interesującą prezentację multimedialną.  W drugim z cyklu szkoleń pn. „Prezentacje multimedialne w pracy bibliotekarza - praca w programie PowerPoint” wzięło udział 9 bibliotekarzy z 7 bibliotek powiatu bytowskiego.

Prezentacje multimedialne są praktycznie obowiązkowym elementem każdego wystąpienia w dzisiejszych czasach. Dobra prezentacja multimedialna to istotny element każdego wystąpienia, jak również promocji działań, a tych realizowanych w bibliotekach jest sporo. Dobra prezentacja to nie tylko podstawa promocji placówki, ale przede wszystkim, możliwość pokazania, że współczesna biblioteka to multidyscyplinarne miejsce spotkań.

Prezentacje dzielimy na dwa typy: interaktywną (możliwość swobodnego poruszania się między partiami materiału, m.in. poprzez przyciski akcji, czy hiperłącza) oraz liniową (prezentacja slajd po slajdzie). Chociaż warsztaty dały możliwość poznania obu typów, to zdecydowanie ukierunkowane były na pokazanie interaktywności. Efekt warsztatowej pracy to 9 indywidualnych prezentacji, każda na inny temat. Będą stanowiły podstawę do dalszej pracy podczas kolejnego spotkania, które zgodnie z życzeniem bibliotekarzy odbędzie się 13 listopada.

Szkolenia z zakresu ICT dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego to stały element działalności Biblioteki Miejskiej w Bytowie oraz Pracowni Orange. W ramach oferty dla bibliotekarzy z terenu powiatu odbywają się szkolenia z zakresu:

• nowe technologie w promocji biblioteki,
  • nowe technologie w zarządzaniu biblioteką,
  • nowe technologie w marketingu biblioteki.

Ponadto zapewniamy:

• pomoc w diagnozie problemów i potrzeb biblioteki,
  • doradztwo w zakresie tworzenia strategii wykorzystywania technologii.

Warsztaty prowadzi Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT Sektora 3.0. Mobilny Doradca – to ekspert Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z zakresu ICT, który działa w ramach Sektora 3.0 – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Mobilny Doradca to konsultant, specjalista, który oferuje wsparcie organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom np. bibliotekom, domom kultury itp. w zakresie wykorzystania oraz rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparcie udzielane przez Mobilnego Doradcę nie jest jednorazowe, lecz wpisuje się w proces długofalowego doradztwa. Pomoc Mobilnego Doradcy dedykowana jest przede wszystkim małym organizacjom i podmiotom, których nie stać na zatrudnienie informatyków lub doradców technologicznych. Jest on neutralnym konsultantem i nie reprezentuje żadnych grup interesu. Organizowane przez niego szkolenia oraz doradztwo jest całkowicie bezpłatne.

Prezentacje multimedialne w pracy bibliotekarza