Warsztaty plastyczne

20 października 2018, 12:31

Ogólnopolski „Tydzień Pracowni Orange” to nie tylko zajęcia związane z nowymi technologiami. W jego ramach 16 października zorganizowane zostały dodatkowe, nietypowe warsztaty plastyczne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Miejskiej.  Rękodzieło wraca do łask i to z wielką mocą, a to za sprawą chęci stworzenia czegoś namacalnego i odprężenia się. Taką możliwość daje zapomniana technika plastyczna z użyciem pasków papieru, czyli quilling. Dzięki niemu można stworzyć niebanalne kartki okolicznościowe, biżuterię, dekoracje, a nawet wielkoformatowe obrazy.

Pod kierunkiem Lucyny Kapłan, Krystyny Jasińskiej, Aliny Olenkiewicz i Celiny Babiarz z miasteckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miesteckich, grupa 20 studentów trzeciego wieku tworzyła metodą quillingu ozdobne kartki okolicznościowe. Z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru, powstały kolorowe aranżacje.

Początki tej metody sięgają epoki renesansu, dokładniej wieku XV i XVI. W tym okresie francuscy i włoscy mnisi wykorzystywali pozłacane paski papieru do zdobienia ksiąg, relikwii i świętych obrazów. Do zwijania pasków używali gęsich piór (z ang. feather quill), stąd prawdopodobnie wywodzi się nazwa techniki. Spotkanie, które poprowadziły członkinie Stowarzyszenia Inicjatyw Miasteckich, było nie tylko okazją do nabycia nowych umiejętności, ale przede wszystkim okazją do wspólnej integracji i dobrej zabawy.

Warsztaty plastyczne