Warsztaty i spotkania autorskie z Moniką Sawicką Kacprzak

30 października 2018, 19:55

Książki Moniki Sawickiej są jak spotkania z dobrą przyjaciółką, która wysłucha, pocieszy, przyniesie otuchę i pomoże ponieść największe nawet ciężary. Autorka kilkunastu powieści z różnych, wręcz skrajnych gatunków obyczajowych, w których opowiada o najważniejszych sprawach w życiu każdego człowieka, spotkała się 19 października z dziećmi oraz dorosłymi czytelnikami. Podczas trzech spotkań opowiadała nie tylko o swojej pracy, ale i inspiracji.

Trzy spotkania, trzy grupy odbiorców, trzy różne charaktery spotkań. Od warsztatów, po autorską promocję, a właściwie studium życia i miłości. Warsztaty dla dzieci oraz autorskie spotkania odbyły się w ramach ogólnopolskiego „Tygodnia Pracowni Orange”.

Podczas spotkań i warsztatów z dziećmi autorka opowiadała, co w jej życiu jest istotne, o doświadczeniu i samym pisaniu. Efektem warsztatowego spotkania pn. KSIĄŻKA MARZEŃ, były okładki książek, choć nie one były zasadniczym celem warsztatu. Najważniejsza była praca zespołowa, ćwiczenie wyobraźni, rozwój zdolności manualnych oraz kreatywności. Po południu odbyło się spotkanie autorskie dla czytelników dorosłych  pt. MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ. Wzruszające spotkanie, prowokujące do refleksji i emocji, daleko odbiegało od standardowego spotkania autorskiego, na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Pisarka opublikowała  do tej pory kilkanaście powieści z różnych, wręcz skrajnych gatunków, w tym nowy cykl, na który składają się powieści obyczajowe „Dobrze, że jesteś” oraz „Za rok o tej porze”, książeczkę dla dzieci „O Kajtku szczęściarzu”, erotyczną powieść „Gra wstępna” oraz kolekcję listów wymienianych z przyjaciółką Moniką Kamieńską zebranych w „M do kwadratu”. Monika Sawicka wspólnie z Anną Brędowską powołała do życia Fundację im. Sandry Brędowskiej „Vade-Mecum – Chodź ze mną”, która ma za zadanie wspierać młode talenty. Prywatnie jest żoną przedsiębiorcy i matką dorosłej już córki Karoliny. Absolwentka stosunków międzynarodowych, z wykształcenia i zamiłowania dziennikarka.

Monika Sawicka, mając za sobą trudne dzieciństwo i małżeństwo, w którym była ofiarą domowej przemocy, wie o czym pisze - doskonale rozumie problemy kobiet, zagrożenia dzisiejszego świata,  pisze o tym w sposób niezwykle emocjonujący, a zarazem z lekką autoironią, dużym dystansem, nie epatuje smutkiem, lecz podarowuje czytelnikowi dużą dawkę optymizmu.

Pierwsza powieść była pisana do szuflady, jako terapia w radzeniu sobie z własnymi problemami. Po dobrych recenzjach m.in. Janusza L. Wiśniewskiego, została wydana jako „Kruchość porcelany”, później była „Serwantka” i wiele innych tytułów. W Jej twórczości przewijają się stałe motywy: przemoc wobec kobiet, alkoholizm, utrata dziecka, radzenie sobie ze śmiercią bliskich, a także rozpaczliwe pragnienie miłości, która ma stanowić lek na całe zło.

Warsztaty i spotkania autorskie z Moniką Sawicką Kacprzak