Licznik odwiedziń: 2161986

Aplikacje do quizów i ankiet na żywo – szkolenie dla bibliotekarzy

30 stycznia 2019, 15:28

Do bibliotek coraz śmielej wkraczają technologie mobilne. Użytkownicy w kieszeniach mają smartfony. Choć wyciszone, to mogą stać się sprzymierzeńcem bibliotekarzy. Jak skupić uwagę uczestników lekcji bibliotecznej? Co zrobić, aby uczniowie z uwagą wysłuchali prezentacji przygotowanej przez bibliotekarza?

Jedną ze sprawdzonych metod, jest poprzedzenie każdej prezentacji, lekcji krótkim quizem dotyczącym tematyki wystąpienia. Jakie aplikacje umożliwiają przeprowadzenie quizów na żywo? Jak osiągnąć efekt wow?

Kolejne szkolenie dla bibliotekarzy z bibliotek powiatu bytowskiego było poświęcone aplikacjom do quizów i ankiet na żywo.

Smartfony są wszechobecne. Zamiast z nimi walczyć, warto wykorzystać ich możliwości, by lepiej uczyć i angażować uczestników szkoleń, wykładów i konferencji. Quiz może składać się z kilku podchwytliwych pytań i najważniejszych pojęć, dzięki temu stanowi wprowadzenie do tematu. Uczestnicy chcąc przekonać się, czy mieli rację, będą aktywnie słuchać wystąpienia, bo to w nim będą zawarte odpowiedzi na pytania. Ważne jest, aby quiz był krótki i dynamiczny.

Niektóre narzędzia i aplikacje (bądź ich wybrane funkcje) zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o edukatorach i osobach uczących się. Część z myślą o angażowaniu uczestników wykładów i konferencji.

Na szkoleniu 29 stycznia 2019 roku w Pracowni Orange, 9 bibliotekarzy z 5 bibliotek, poznało i sprawdziło w praktyce dwie aplikacje. Obie rekomendowane pozwalają sprawdzić wiedzę i opinię uczestników w czasie rzeczywistym.

Szkolenia z zakresu ICT dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego to stały element działalności Biblioteki Miejskiej w Bytowie oraz Pracowni Orange. W ramach oferty dla bibliotekarzy z terenu powiatu odbywają się szkolenia z zakresu:

• nowe technologie w promocji biblioteki,
  • nowe technologie w zarządzaniu biblioteką,
  • nowe technologie w marketingu biblioteki.

Ponadto zapewniamy:

• pomoc w diagnozie problemów i potrzeb biblioteki,
  • doradztwo w zakresie tworzenia strategii wykorzystywania technologii.

Warsztaty poprowadził Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT Sektora 3.0. Mobilny Doradca – to ekspert Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z zakresu ICT, który działa w ramach Sektora 3.0 – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Mobilny Doradca to konsultant, specjalista, który oferuje wsparcie organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom np. bibliotekom, domom kultury itp. w zakresie wykorzystania oraz rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparcie udzielane przez Mobilnego Doradcę nie jest jednorazowe, lecz wpisuje się w proces długofalowego doradztwa. Pomoc Mobilnego Doradcy dedykowana jest przede wszystkim małym organizacjom i podmiotom, których nie stać na zatrudnienie informatyków lub doradców technologicznych. Jest on neutralnym konsultantem i nie reprezentuje żadnych grup interesu. Organizowane przez niego szkolenia oraz doradztwo jest całkowicie bezpłatne.

Aplikacje do quizów i ankiet na żywo – szkolenie dla bibliotekarzy