Inauguracja drugiej edycji Uniwersytetu Trzeciego Wieku

26 kwietnia 2019, 19:32

Druga edycja bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowana. 11 kwietnia 2019 roku w Pracowni Orange 50 słuchaczy rozpoczęło edukację, która będzie trwała dwa lata.  Symbolicznego otwarcia bytowskiego Uniwersytetu dokonali: dr Krzysztof Myszkowski, przedstawiciel Biura Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku, kierownik Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć” oraz Jacek Prądziński, koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytowie, członek zarządu Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”.

Wykład inauguracyjny pt. „Na początku był ogród... Wirydarze w polskiej poezji barokowej na tle kultury dawnej Europy” wygłosiła  dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP, wicedyrektor Instytutu Polonistki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Profesor Krystyna Krawiec-Złotkowska przedstawiła słuchaczom bytowskiego UTW sposoby mówienia o pięknie ogrodu od antyku grecko-rzymskiego i antyku hebrajskiego do XVII wieku, mówiła o reaktywowaniu tradycji i form opisu miejsc szczęśliwych oraz ulokowała poszczególne wyobrażenia tych krain w wyobraźni ludzi baroku – „epoki przeciwieństw”.

Projekt „Wiedzieć, Umieć, Chcieć” realizowany jest przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

W jego ramach w roku 2019 dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytowie zostaną zrealizowane następujące zadania:

• Encyklopedia nauk – wykłady ogólne z różnych dziedzin nauki (sekcja licząca 50 słuchaczy, 15 spotkań, 30 godzin zajęć),
  • Szkoła liderów – kształcenie kompetencji społecznych, przygotowanie do pracy w wolontariacie (sekcja licząca 15 słuchaczy, 4 spotkania, 18 godzin zajęć),
  • Klub Seniora Podróżnika – kształcenie umiejętności organizowania imprez turystycznych.  Nabycie wiedzy o walorach turystyczno-krajoznawczych Polski (sekcja licząca 50 słuchaczy, 8 spotkań, 36 godzin zajęć),
  • Fitokosmetologia – zajęcia laboratoryjne, badanie właściwości roślin i zastosowanie ich w kosmetologii.  Promowanie ekologicznego stylu życia (sekcja licząca 50 słuchaczy, 1 spotkanie, 6 godzin zajęć),
  • 100 lat – Niepodległa – nabycie wiedzy z zakresu historii związanej z dziejami Polski nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości (sekcja licząca 50 słuchaczy, 8 spotkań, 36 godzin zajęć),
  • Zdrowy Senior – przygotowanie do prowadzenia prozdrowotnego stylu życia (sekcja licząca 50 słuchaczy, 4 spotkania, 25 godzin zajęć),
  • Wejść na scenę – cykl wykładów i zajęć warsztatowych o teatrze (20 słuchaczy, 4 wykłady, 4 warsztaty, 36 godzin zajęć).

Łącznie w roku 2019 bytowscy studenci trzeciego wieku spotkają się 48 razy, przed nimi aż 187 godzin zajęć.

Inauguracja drugiej edycji Uniwersytetu Trzeciego Wieku