Spotkania
Promocja i wystawa o Franciszku Leonie Kręckim
27 kwietnia 2019, 16:37
Promocja książki o Franciszku Leonie Kręckim, jednym z bohaterów kaszubskiej drogi do Niepodległej Polski, odbyła się 24 kwietnia 2019 roku w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych.
Franciszka Kręckiego – jednego z najważniejszych działaczy gdańskiej Polonii z czasów zaboru pruskiego, a także Wolnego Miasta Gdańska, przybliżył Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Organizatorem spotkania był bytowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Franciszek Kręcki był działaczem niepodległościowym w zaborze pruskim. Działalność jego początkowo była ograniczona do pracy organicznej, później, podczas I wojny światowej, kiedy powstała szansa na odrodzenie Polski zaczął się angażować politycznie. Po wojnie nadal był działaczem polonijnym. Działał w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie był założycielem i patronem polskiego harcerstwa oraz mecenasem Korporacji Studenckiej Cassubia. Został zamordowany w Stutthofie w styczniu 1940 r.
Wśród kluczowych postaci kaszubskiego ruchu regionalnego dr Franciszek Kręcki stawiany był dotychczas w cieniu swoich wielkich rówieśników, takich jak Aleksander Majkowski, Jan Karnowski czy ks. Józef Wrycza. Przyczyn takiego stanu rzeczy było wiele. Główną chyba była skromność Kręckiego, który w przeciwieństwie do Majkowskiego czy Wryczy, nie kreował się na bohatera, nie zabiegał o uznanie czy zaszczyty i nie budował swojej legendy za życia. Nie był też literatem (nie zachowały się najprawdopodobniej jego utwory), który
poprzez swoją prozę lub poezję wzbogaciłby kaszubszczyznę i można byłoby jego twórczość wpisać do podręczników języka kaszubskiego.
Promocji towarzyszyła wystawa pt. O miejsce Franciszka Kręckiego w katalogu „ojców niepodległości”. Wystawa to 12 roll-upów, na których przedstawiony został nie tylko życiorys pomorskiego bohatera, ale również trudny proces przyłączania Pomorza do Polski.
Promocja odbyła się w ramach projektu pn. Spotkania z kulturą kaszubską „Żebë wrócył ten czas…” współfinansowanego ze środków Gminy Bytów i Powiatu Bytowskiego.