Licznik odwiedziń: 2204102

Sekcja teatralna – spotkanie I

27 kwietnia 2019, 18:02

Drugie spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Miejskiej było związane z teatrem. 24 kwietnia 2019 roku grupa 20 studentów trzeciego wieku po raz pierwszy w historii bytowskiego Uniwersytetu rozpoczęła zajęcia w ramach sekcji. Inauguracja sekcyjnego działania miała miejsce w Pracowni Orange. Wykład wprowadzający w tematykę teatralną wygłosił dr hab. Daniel Kalinowski, prof. AP, Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego.

Profesor Daniel Kalinowski od ponad trzydziestu lat związany jest z teatrem. Początku artystycznych fascynacji Daniela Kalinowskiego można szukać w dwóch epizodach z 1987 roku. Osiemnastolatek uczestniczył wówczas w koncercie Teatru Dźwięku „Atman”. Jako student filologii polskiej w słupskiej WSP związał się z OT „Rondo”, gdzie pod nazwą „Teatrezja” urzeczywistnił własny pomysł na wypowiedź artystyczną. W latach 1992-2001 zrealizował 7 monodramów. Jako aktor i reżyser Daniel Kalinowski współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym „Rondo”, Teatrem STOP oraz Uniwersytetem III Wieku w Słupsku. Wyreżyserował m.in. spektakl poetycki Prze-milczenie, oparty na twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Sekcja teatralna (zadanie 9. Wejść na scenę) to cykl wykładów i zajęć warsztatowych o teatrze dedykowanych 20 słuchaczom bytowskiego UTW. W roku 2019 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 4 wykłady oraz 4 warsztaty, łącznie 36 godzin zajęć poświęconych zagadnieniom związanym z teatrem.

Sekcja teatralna – spotkanie I