Spotkania
Sekcja historyczna – spotkanie I i II
02 maja 2019, 11:37
Działalność sekcji historycznej bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku została zainaugurowana 26 kwietnia 2019 roku wykładem z zakresu historii związanej z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Wykład wygłosił prof. dr hab. Roman Drozd, prof. zw. Akademii Pomorskiej w Słupsku, kierownik Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii i Politologii.
Drugie spotkanie odbyło się 30 kwietnia 2019 roku i było podzielone na dwie części: wykład i udział w uroczystości odsłonięcia figurki św. Jerzego oraz otwarcia zabytkowego mostu kolejowego nad rzeką Borują.
Profesor Roman Drozd – historyk, w latach 2008-2016 rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. W jego kręgu zainteresowań badawczych znajdują się kwestie związane z relacjami polsko-ukraińskimi w XX i XXI wieku, polityką władz polskich wobec ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce, położeniem ludności ukraińskiej w Polsce oraz dziejami Kościoła greckokatolickiego po 1944 r. W 1994 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności historia na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2002 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w specjalności: historia, historia najnowsza na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.
Zajęcia sekcji historycznej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.
Sekcja historyczna (zadanie 6.100 lat Niepodległa) – nabycie wiedzy z zakresu historii związanej z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. W roku 2019 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 8 spotkań, łącznie 36 godzin zajęć poświęconych zagadnieniom z zakresu historii.