Promocja dwóch książek

30 maja 2019, 14:50

Promocja dwóch książek, których współautorami są bytowiacy – prof. Cezary Obracht-Prondzyński i mieszkający w Parchowie Piotr Zatoń. Pierwsza z prezentowanych to kolejna część serii tzw. Vademecum Kaszubskiego. Kolejną pozycją, której poświęcono promocję, był album „Znaki tożsamości. Wzór haftu kaszubskiego w przestrzeni publicznej”. 13 maja 2019 roku uczestnicy wysłuchali ciekawych informacji o pracach nad książkami, a także mieli okazję zdobyć wpis od autorów.

Vademecum Kaszubskie – „Współczesna kultura kaszubska / Terôczasnô kaszëbskô kultura” - współczesna kultura kaszubska jest różnorodna, obejmuje kulturę popularną (np. komiksy, powieści kryminalne, kabaret), ale i spektakle teatralne czy prace plastyczne, w tym sztukę użytkową, a przede wszystkim szeroki nurt twórczości (i odtwórczości) muzycznej. Publikacja stanowi ważny wkład zarówno w rozpoznanie zjawisk i procesów, jakie zachodzą w tej kulturze, jak i refleksję nad nimi. Jako kultura żywa kaszubska kultura podlega różnorodnym wpływom zglobalizowanego świata skutkującym regionalnymi odpowiedziami. Książka napisana przystępnym językiem, pokazuje różne dziedziny, aspekty, wymiary, ale także (nie)oczywistości kaszubskiej kultury współczesnej.

„Znaki tożsamości. Wzór haftu kaszubskiego w przestrzeni publicznej” to album – kolekcja, przegląd pewnych zjawisk zachodzących w otoczeniu muzeum, zapis teraźniejszych tendencji, które już niebawem mogą przejść do historii. Za pomocą fotografii został udokumentowany konkretny typ wizualnych przejawów życia społecznego, niemal lokalny wizualny stereotyp, po to, by dzięki temu dowiedzieć się czegoś więcej o społeczności, w której żyjemy. To bardzo specyficzny „przewodnik” po Kaszubach, pozwalający dostrzec to, co u nas tak zwyczajne, że pozornie niemal kulturowo przezroczyste.

Promocja dwóch książek