Licznik odwiedziń: 2205441

Sekcja teatralna – spotkanie III

12 czerwca 2019, 13:50

Trzecie i zarazem przedostatnie spotkanie wykładowe sekcji teatralnej odbyło się 11 czerwca 2019 roku. Słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu na temat barokowego, oświeceniowego i romantycznego teatru w kulturze Europy. Opiekun sekcji, dr hab. Daniel Kalinowski, prof. AP, przygotowuje merytoryczne grupę studentów trzeciego wieku do części warsztatowej, która rozpocznie się jesienią tego roku. Ostanie spotkanie wykładowe zaplanowano na 10 września 2019 roku.

Profesor Daniel Kalinowski od ponad trzydziestu lat związany jest z teatrem. Początku artystycznych fascynacji Daniela Kalinowskiego można szukać w dwóch epizodach z 1987 roku. Osiemnastolatek uczestniczył wówczas w koncercie Teatru Dźwięku „Atman”. Jako student filologii polskiej w słupskiej WSP związał się z OT „Rondo”, gdzie pod nazwą „Teatrezja” urzeczywistnił własny pomysł na wypowiedź artystyczną. W latach 1992-2001 zrealizował 7 monodramów. Jako aktor i reżyser Daniel Kalinowski współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym „Rondo”, Teatrem STOP oraz Uniwersytetem III Wieku w Słupsku. Wyreżyserował m.in. spektakl poetycki Prze-milczenie, oparty na twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Sekcja teatralna (zadanie 9. Wejść na scenę) to cykl wykładów i zajęć warsztatowych o teatrze dedykowanych 20 słuchaczom bytowskiego UTW. W roku 2019 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 4 wykłady oraz 4 warsztaty, łącznie 36 godzin zajęć poświęconych zagadnieniom związanym z teatrem.

Sekcja teatralna – spotkanie III