Licznik odwiedziń: 2204000

Fitokosmetologia – wyjazd studyjny

12 czerwca 2019, 16:13

10 czerwca 2019 roku na długo pozostanie w pamięci bytowskich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Pierwszy wyjazd studyjny do Akademii Pomorskiej w Słupsku to nie tylko możliwość poznania słupskiej uczelni wyższej, ale przede wszystkim ogrom nowej wiedzy i umiejętności. Studenci trzeciego wieku pracowali w laboratorium oraz wykonywali zabiegi upiększające i profilaktyczne w Pracowni Kosmetologii.

Chociaż każde ze spotkań było interesujące, to jednak największe wrażenie na studentach trzeciego wieku zrobiły zajęcia laboratoryjne. Dla większości słuchaczy wizyta w laboratorium była pierwszym spotkaniem ze specyficznymi warunkami pracy, zapewne to wpłynęło na opinię, jednak istotnym elementem był przedmiot prowadzonych badań.

Celem pracy było porównanie składu związków biologicznie aktywnych, przede wszystkim przeciwutleniających, zawartych w naparach różnych herbat. Słuchacze przebadali kilkanaście herbat dostępnych na polskim rynku. W naparach oznaczyli zawartość polifenoli, aby sprawdzić właściwości antyoksydacyjne poszczególnych herbat. Przeprowadzone badania pod kierunkiem prof. dr hab. Natalii Kurhaluk z Zakładu Fizjologii Zwierząt i Kosmetologii Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku, zdziwiły wszystkich. Okazało się, że nie zawsze wysoka cena herbaty idzie w parze w wysoką zawartością przeciwrakowych związków.

Kiedy jedna grupa w laboratorium badała zawartość polifenoli, druga uczyła się w Pracowni Kosmetologii jak dbać o cerę dojrzałą. Pod czujnym okiem mgr Eweliny Cywińskiej z Zakładu Fizjologii Zwierząt i Kosmetologii Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku, wykonywała zabiegi poprawiające nawilżenie i napięcie skóry. Używając profesjonalnych kosmetyków złuszczali naskórek, dezynfekowali skórę, wprowadzali aktywne składniki oraz nakładli specjalne maseczki nawilżające.

Zajęcia odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Zajęcia laboratoryjne (zadanie 5. Fitokosmetologia) to cykl spotkań poświęconych badaniu właściwości roślin i zastosowaniu ich w kosmetologii.  W roku 2019 dla grupy 50 studentów trzeciego wieku zaplanowano 1 spotkanie – 6 godzin zajęć poświęconych promowaniu ekologicznego stylu życia.

Fitokosmetologia – wyjazd studyjny