Spotkania
Spotkanie autorskie z Mariną Hulią
31 lipca 2019, 16:29
Marina Hulia to osoba nietuzinkowa. Ma na koncie najwyższe wyróżnienia i odznaczenia za działalność w sferze kultury, ale ma też za sobą trudną miłość do… recydywisty.
Większość ludzi działających charytatywnie ma swoją wąską specjalizację. Bezdomni. Niepełnosprawni. Sieroty. Niewidomi. Uzależnieni. Marina Hulia pomaga tym, których akurat spotka na swojej drodze.
30 lipca 2019 roku na spotkaniu z czytelnikami, Marina Hulia wspominała swoje dzieciństwo w Związku Radosnym, jak nazywa młode lata w ZSRR, opowiadała o swoich związkach z Polską, pracy, ale przede wszystkim o pracy czeczeńskimi dziećmi i mamami koczującymi miesiącami w białoruskim Brześciu. Powodem spotkania był „Recydywista” – książka, w której wybitna działaczka społeczna zdradza najintymniejsze epizody ze swojego osobistego życia i wciąż żywi nadzieję, że jej miłość może uleczyć człowieka, który nie jest jej obojętny.
Podczas ponad godzinnego spotkania, Marina barwnie opowiadała o swojej demokratycznej szkole na dworcu w Brześciu, wzruszała co chwila historiami swoich podopiecznych i ich mam, wszystkich oczarowała niezwykłym śpiewem.
Marina Hulia mieszka w Polsce od ponad 20 lat. Zaczynała, jako nauczycielka rosyjskiego. Potem została konsultantką do spraw dzieci cudzoziemców w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Stanowisko zlikwidowano. Na dworcu w Brześciu, gdzie koczują Czeczeni próbujący dostać się do Polski, Marina założyła szkołę dla uchodźców. Kobieta pomaga nie tylko uchodźcom, ale też więźniom, bezdomnym, osobom starszym. Mówi, że nie wolno sortować ludzi na lepszych i gorszych. Jest znaną i doświadczoną ekspertką w dziedzinie integracji międzynarodowej. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, w 2006 roku Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. Jest także laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur.