Licznik odwiedziń: 2203366

Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek 2019 u nas trwała dwa dni

07 października 2019, 16:39

Po raz V wzięliśmy udział w ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Ten mały jubileusz postanowiliśmy świętować dwa dni. Działania rozpoczęliśmy już 4 października nietypowym wydarzeniem, które jak się okazało, odbyło się w Bytowie po raz pierwszy. Malowanie piaskiem przyciągnęło do Pracowni Orange tłumy ciekawskich. W wydarzeniach, a były aż dwa jednego dnia, wzięły udział dzieci, dorośli, a nawet całe rodziny. Punktualnie o 12.00 odbyły się warsztaty malowania piaskiem dla dzieci. Natomiast wieczorem widzowie stali się świadkami niezwykłego widowiska, które na długo pozostaje w pamięci. Na dużym ekranie, za pomocą światła, piasku i cienia powstała autorska interpretacja bajki „Kopciuszek”. Nowe spojrzenie na znaną od dawna historię, niezrównana animacja tworzona na żywo, zabrała widzów w niezwykłą podróż do magicznego świata bajek.

Malowanie piaskiem to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających form opowiadania historii na oczach widzów. Artystka, Svitlana Orlova z Fundacji Wielkiej Matki z Rzeszowa, przesypując piasek po szklanej tafli tworzyła piękne obrazy – rysowała twarze, scenerie oraz przedmioty, scena po scenie, budując pełne emocji historie. Każdy po przedstawieniu mógł sprawdzić swoje umiejętności w malowaniu piaskiem. Powstały małe dzieła sztuki, m.in. wakacyjne historie, obrazki inspirowane wydarzeniami historycznymi oraz naturą.

Warsztaty oraz spektakl odbyły się dzięki dotacji na „Bibliotekę ze sztuką” z programu Działaj Lokalnie, którym w Bytowie z ramienia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, zajmuje się Fundacja „Parasol”.

Jak na nocną akcję przystało, w sobotni wieczór z kolei, odbyło się spotkanie z Beatą Olgą Kowalską, aktorką teatralną, filmową i choreografką. Wywiad z aktorką nie tylko o teatralnej drodze zawodowej, ale także i filmowej, poprowadził Jacek Prądziński. Dwugodzinne spotkanie było swoistą interakcją z publicznością. Liczne pytania, w tym też bardzo prywatne, padały także z widowni. Na zakończenie do artystki ustawiła się długa kolejka zainteresowanych zdobyciem autografu, ale przede wszystkim możliwością zrobienia wspólnego zdjęcia. Pełna relacja ze spotkania [zobacz].

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek 2019