Archiwum Aktualności
Spotkania z kaszubszczyzną
27 listopada 2021, 14:04
LEKCJE JĘZYKA KASZUBSKIEGO
Za nami pierwsza lekcja języka kaszubskiego, którą poprowadził Piotr Dziekanowski - autor kaszubskojęzycznych utworów science-fiction, kryminału, komiksów, reportaży i innych utworów, redaktor naczelny Kuriera Bytowskiego
Na zajęciach nie tylko będziemy uczyć się języka, ale też poznamy bogatą kaszubską kulturę.
Spotkania będą odbywały się w czwartki w Pracowni Orange o godz. 16:00.
Istnieje jeszcze możliwość dołączenia.
Zapraszamy!
Ekopokaz mody
22 listopada 2021, 13:10
ROBOTY JAKO MODELE? CZEMU NIE!
W poniedziałkowy poranek w naszej Bibliotece odbył się niezwykły pokaz eko-ubrań, bo naszymi modelami były… roboty PHOTON.
W rolę projektantów i reżyserów pokazu mody wcieliły się dzieci z grupy przedszkolnej Kubusie Puchatki. Zadaniem było samodzielne zaprojektowanie eko-kreacji, a następnie ubranie w nie robotów edukacyjnych.
W ruch poszły najróżniejsze materiały z recyklingu – rolki od papieru toaletowego, wstążki, taśmy, papierowe pudełka, folia aluminiowa, a także kolorowe kawałki materiałów.
Po przystrojeniu Photonów mali projektanci programowali trasy, czyli wybieg, na którym zaprezentowane zostały oryginalne ubrania.
Zajęcia realizowane przez Pracownię Orange w Bytowie w ramach programu grantowego pn. „Programowanie – ekologia na co dzień” przyznanego przez Fundację Orange.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku
Szkolimy się
19 listopada 2021, 10:35
PROGRAMOWANIE Z OZOBOTEM
W środę 17 listopada w naszej Pracowni Orange przeszliśmy szkolenie z kodowania i programowania Ozobotów.
Na samym początku szkoleniowiec z EduSense wytłumaczył nam czym są Ozoboty oraz jak działają. Dowiedzieliśmy się jak wykorzystać te niepozorne, bo małe, ale jednak bardzo inteligentne roboty, do nauki programowania.
Ozobot uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne i algorytmiczne, przez co kształtuje
w dzieciach nawyki myślowe ułatwiające im funkcjonowanie we współczesnym świecie. Umiejętność myślenia komputacyjnego jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej uczniowie są w stanie testować rozwiązania, analizować je i dokonać wyboru właściwego wniosku. Na pewno przyda się na dalszych etapach edukacji i w dorosłym życiu.
Każdy z uczestników otrzymał materiały szkoleniowe i miał możliwość samodzielnie zaprogramować robota. Zrealizowaliśmy kilka przykładowych scenariuszy zajęć. Używaliśmy do tego kolorowych markerów, a także specjalnych puzzli do układania trasy.
Zdobytą podczas szkolenia wiedzą planujemy wykorzystać na zajęciach z dziećmi w różnym wieku.
Pokażemy Wam, że programowanie może być naprawdę łatwe tak jak rysowanie!
Więcej zdjęć na naszym Facebooku
Spotkania z bajarzem Szymonem Góralczykiem
10 listopada 2021, 13:57
BAJKI KASZUBSKIE I OPOWIEŚCI O ŻYWEJ ŚMIERCI
We wtorek 9 listopada 2021r. naszą Bibliotekę ponownie odwiedził Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści. Spotkania w Pracowni Orange upłynęły pod znakiem niezwykłych bajek i opowiadań z najróżniejszych zakątków świata...
Trzecie Bytowskie Zaduszki
04 listopada 2021, 14:15
Wspomnienie jest formą spotkania
Listopadową tradycją stały się zaduszkowe spotkania w naszej Bibliotece, aby we wspominkowym tonie uczcić pamięć tych, którzy od nas odeszli. W tym roku wspominaliśmy m.in.: Wacława Pomorskiego, Barbarę Kapłon, Gertrudę Bigda, Agnieszkę Lisewską, Jana Strelaua.
Nie sposób wymienić wszystkie zasłużone dla naszego miasta osoby, których niestety już z nami nie ma...
Spotkanie autorskie z Katarzyną Tkaczyk
26 października 2021, 13:07
WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD ISKRY...
Wczoraj w naszej Bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie z autorem powieści FANTASY, a właściwie to autorką, bo odwiedziła nas Katarzyna Tkaczyk.
Podczas promocji poznaliśmy kulisy powstawania książki „Iskra”. Dowiedzieliśmy się, że proces twórczy trwał z przerwami łącznie 5 lat, i że fragmenty opowiadań najpierw ukazywały się w Internecie na serwisie Wattpad. Co ciekawe teksty autorki były też wcześniej publikowane na Węgrzech.
Autorka wspomniała o swoich pisarskich rytuałach, o odbiorze dzieła przez swoją rodzinę, znajomych, ale też wydawców. Przytoczyła po krótce losy głównego bohatera – Olava. Mówiła, że Iskra to książka przede wszystkim o odwadze, o poszukiwaniu siebie i niesamowitej więzi, jaka zawiązała się między mistrzem a jego uczniem.
Chociaż książka została przydzielona do młodzieżówki, zainteresować może każdego czytelnika. Mimo, że jest to powieściowy debiut Katarzyny, to nie zamierza ona na tym poprzestać. Docelowo mają powstać jeszcze trzy części czterotomowej serii Ognistej. Pomysłów nie brakuje, bo jak powiedziała sama autorka „Historie istnieją, ja je tylko zapisuję”.
Oczywiście uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książki z autografem i dedykacją, a także do zrobienia sobie zdjęcia z autorką.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku