Aktualności
10 lipca 2024, 09:52
Morskie głębiny z papieru
Jaką część powierzchni Ziemi zajmują oceany? Jakie są ich nazwy? Który z nich jest największy i najgłębszy?
Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy 𝗪𝗮𝗸𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗲𝗷 𝗞𝗿𝗲𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗲𝗷 Ś𝗿𝗼𝗱𝘆.
Po zapoznaniu się z książkami z naszych zbiorów na temat mórz i oceanów, zabraliśmy się do tworzenia własnej głębi oceanu!
Z kolorowego papieru wycięliśmy potrzebne elementy, które skleiliśmy klejem w sztyfcie. Powstały: ośmiornice z mackami-łańcuchami, meduzy z nóżkami z wełny, trawa morska i kraby. Do tego dodaliśmy rybyz pianki i innych materiałów.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie.
10 lipca 2024, 09:49
Klasyczne bajki w innym wydaniu
Co jeżeli złoczyńcy/czarne charaktery w bajkach byłyby dobre? Jak potoczyłyby się losy bohaterów?
O tym przekonali się uczestnicy zajęć „Niekończąca się opowieść z Photonem”. Otrzymali kartoniki z postaciami z klasycznych baśni „Mała Syrenka”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek” oraz „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”.
Pierwszym z zadań było ułożenie oryginalnej opowieści gdzie w każdej z nich znajduje się protagonista i antagonista. Następnie każdy z uczestników przejeżdżał po kartoniku robotem i opowiadał część historii.
Kolejnym zadaniem dla drużyn było zastanowienie się nad alternatywną opowieścią: Co by było gdyby zła postać była dobra i chciałaby pomóc głównej bohaterce? Jak potoczyłyby się ich losy? Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem i puściły wodzę fantazji kreując alternatywne zakończenie baśni.
Zajęcia z użyciem robotów Photon to świetna okazja by rozwinąć umiejętności kreatywnego myślenia oraz zapoznać się z kodowaniem.
20 czerwca 2024, 15:51
Martwa natura ożywa na płótnie!
Trzecie spotkanie z cyklu CzwARTkowe inspiracje malarskie dla seniorów za nami! Tym razem tematem przewodnim była martwa natura.
Uczestniczki pod kierunkiem instruktorek Ireny Grzywnowicz i Alicji Kiedrowskiej uczyły się kompozycji i doboru kolorów, a także doskonaliły swoje umiejętności malarskie. Panie rozpoczęły od szkicu ołówkiem, by później prawie całkowicie go wymazać, a na to nałożyć farbę. Niektóre seniorki zaczęły od tła, a inne od elementów na pierwszym planie - w zależności od wizji "od ogółu do szczegółu" bądź na odwrót.
Atmosfera była cudowna - pełna skupienia, ale i radosnego tworzenia. Seniorki z zaangażowaniem oddawały na swoich płótnach piękno otaczających nas przedmiotów, tworząc niepowtarzalne dzieła sztuki.
Te i pozostałe prace będzie można podziwiać w galerii "Korytarz Sztuki", prowadzącej do Pracowni Orange.
19 czerwca 2024, 10:36
Co się zmieniło, a co się jeszcze zmieni?
W poniedziałek odbyło się spotkanie z dr. Aleksandrą Borowicz „20 lecie Unii Europejskiej w Polsce”. Podczas poprzedniego wykładu omówiliśmy to jak ważnym jest korzystanie z prawa wyborczego. Tym razem, prowadząca wytłumaczyła nam jak wygląda procedura wstąpienia państwa do Unii oraz jakie warunki muszą spełnić państwa chcące do niej należeć.
Ważnym aspektem spotkania było pokazanie efektów członkostwa w Unii oraz przedstawienie wciąż rosnących wskaźników statystycznych.
Najważniejszymi efektami członkostwa Polski w Unii Europejskiej:
-aspekty społeczne, między innymi migracja w strefie Schengen,
-aspekty polityczne, takie jak zwiększony wzrost gospodarczy
-aspekty ekonomiczne wiążące się z handlem międzynarodowym
Podczas spotkania ekspertka z Team Europe przedstawiła nam wiele przydatnych ciekawostek na temat statystyk, które z roku na rok wzrastają. Po wykładzie padło wiele pytań dotyczących 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, na które prelegentka odpowiedziała.
___________________________________________
Projekt Przedstawicielstwa Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus
20 czerwca 2024, 16:09
Nasza Europa
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w zajęciach Nasza Europa - lekcji bibliotecznej o tematyce europejskiej.
Podczas zajęć bibliotekarki przedstawiły prezentację o Unii Europejskiej, w której uczniowie dowiedzieli się czym jest UE, jakie ma cele oraz poznali jakie są najważniejsze instytucje unijne. Każdy z uczestników miał okazję sprawdzić swoją wiedzę w interaktywnym
quizie Kahoot.
Pytania dotyczyły prezentacji i ciekawostek jakie opowiedziały bibliotekarki. Uczniowie znali odpowiedzi na większość pytań, gdzie niektóre z nich były podchwytliwe!
Po sprawdzeniu wiedzy przyszedł czas na dalszą część zajęć - utworzenie trasy w kształcie waluty Unii Europejskiej dla Ozobotów.
20 czerwca 2024, 15:39
Historia wyzwolenia Pomorza w pigułce
W środę w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z dr. Tomaszem Glinieckim promujące książki "Gdańsk ’45. DZIAŁANIA ZBROJNE” i „Gdańsk ’45. PROPAGANDA”. Autor od lat pasjonuje się historią i zgłębia tematykę działań wojennych w swoim mieście rodzinnym – Elblągu – jak i na Pomorzu.
Podczas wykładu zobaczyliśmy mapy operacyjne wtargnięcia przez Sowietów na ziemię bytowskie i okolice. Autor omówił również propagandę występującą po dwóch stronach konfliktu: niemieckiej i sowieckiej. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się też czym jest teatr wojny – propagandą i zakłamaniem rzeczywistości pokazanej w dokumentacji fotograficznej przez wojska sowieckie.
Materiały wykorzystane podczas pisania książki to bogate źródła poradzieckie, które opisują „wyzwolenie” Pomorza z rąk oprawców.
𝑂𝑏𝑦𝑠́𝑚𝑦 𝑝𝑎𝑚𝑖𝑒̨𝑡𝑎𝑙𝑖 𝑡𝑜 𝑐𝑜 𝑏𝑦ł𝑜 𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑𝑎̨
Tymi słowami zakończyliśmy spotkanie z dr. Tomaszem Glinieckim dotyczącym promocji książek.
19 czerwca 2024, 10:29
Korzystajmy z prawa wyborczego
17 dni dzieli nas od wyborów do Parlamentu Europejskiego 🇪🇺
W 13 okręgach wybierzemy 53 europosłów.
O tym, w jaki sposób podejmowane są decyzje we wspólnych, europejskich sprawach opowiedziała nam dr Aleksandra Borowicz – adiunktka w Katedrze Ekonomii Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Ekspertka sieci Team Europe Direct podkreśliła, że Parlament Europejski nie jest instytucją polityczną, tylko demokratyczną. Wspomniała o kompetencjach, roli i sposobie funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz wytłumaczyła, na czym polega zasada subsydiarności (pomocniczości).
Dodatkowo prelegentka przekazała nam kilka ciekawostek, m.in. dotyczących frekwencji podczas wyborów unijnych w poprzednich latach.
___________________________________________
Projekt Przedstawicielstwa Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus
#yesteśmy