Aktualności
BYCIO ZA OCEANEM
07 lipca 2023, 09:44
Przygody rycerza w trzech językach
Czwartkowe zajęcia wakacyjne były wyjątkowe nie tylko ze względu na miejsce,
w którym się odbyły. Oprócz dzieci, wzięli w ich udział goście ze Stanów Zjednoczonych – delegacja z miasta partnerskiego Winona: Michelle Alexander, Denise McDowell oraz Jeffery Turkowski.
Nie zabrakło samego bohatera książek dla najmłodszych – dzielnego rycerza BYCIA.
Najnowszą część jego przygód "Bycio za oceanem" przeczytali:
- w języku angielskim Michelle Alexander,
- w języku kaszubskim Ryszard Sylka,
- w języku polskim Jacek Prądziński.
Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania, a następnie odpowiadały na pytania dotyczące treści. Dowiedzieliśmy się w jakim stanie leży miasto Winona (Minnesota) oraz jaka rzeka przez nie przepływa (Missisipi), kto towarzyszył rycerzowi podczas jego wycieczki do Ameryki (wiewiórka Ania) oraz w jaki sposób podróżowali bohaterowie (maszyną czasu).
Na zakończenie Bycio rozdał uczestnikom cukierki i gadżety oraz zrobił sobie z nami wspólne zdjęcia. Próbowaliśmy go wypytać dokąd wybierze się w swoją następną podróż, lecz kasztanek zachował to dla siebie
i zniknął za zamkowymi murami.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
EDU GAMING
06 lipca 2023, 15:26
Edukacyjne gry na komputerze i tablecie
KOSMICZNA ODYSEJA
05 lipca 2023, 12:49
Układ Słoneczny bez tajemnic
Którą planetą od Słońca jest Ziemia?
Jakie barwy ma Wenus?
Która z planet jest największa?
Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy podczas wtorkowych zajęć plastycznych.
Uczestnicy stworzyli swój własny Układ Słoneczny. Najtrudniejszym zadaniem było ułożenie ciał niebiskich w odpowiedniej kolejności od Słońca. Jednak dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem. Potrafią także rozpoznać planety po ich barwach i charakterystycznych cechach.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
LATO Z OZOBOTEM
04 lipca 2023, 10:17
Warsztaty kodowania robotów
Wakacyjne zajęcia w Bibliotece czas start!
Podczas dzisiejszych warsztatów kodowania robotów wcieliliśmy się w małych programistów. Pomogły nam w tym Ozoboty, czyli malutkie, okrągłe urządzenia, które podążają za linią, odczytując i reagując na cztery kolory – czarny, czerwony, niebieski i zielony.
To właśnie nimi uzupełnialiśmy trasę w taki sposób, żeby Ozobot przejechał od startu do mety, zbierając po drodze litery wyrazu L-A-T-O w odpowiedniej kolejności.
W niektórych miejscach ścieżka traciła ciągłość. Jednak uczestnicy szybko poradzili sobie z tym problemem używając kodów z grupy „szukaj linii”. Wiemy też co zrobić, jeśli robot przestanie się nas słuchać – konieczna jest kalibracja.
Kodowanie wymaga precyzji w kolorowaniu trasy i logicznego myślenia przy wybieraniu sekwencji barw. Dzięki zajęciom z wykorzystaniem robotów edukacyjnych dzieci potrafią zaplanować swoje działania, a także rozwijają kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
ZIOŁOWE CUDA W BIBLIOTECE
29 czerwca 2023, 16:50
Nietypowa Kreatywna Środa
ZAPISANE I OCALONE
24 czerwca 2023, 12:49
O twórczości literackiej Anny Łajming
Po raz drugi w naszej Bibliotece mieliśmy okazję bliskiego spotkania z żywą kulturą regionu podczas jubileuszowego, bo 20. CZYTANIA KASZUB.
Prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska przedstawiła swoją monografię na temat twórczości Anny Łajming (z d. Żmuda-Trzebiatowskiej) oraz opowiedziała o utworach pisarki z Przymuszewa.
Największym dziełem Łajming jest pochłaniająca trzytomowa autobiografia – Dzieciństwo, Młodość oraz Mój dom. Autorka znana z literackiego realizmu opisywała przedwojenne doświadczenia swoje i swojej rodziny, tym samym najpełniej oddając obraz życia na południowych Kaszubach. Stworzyła swoistą panoramę rzeczywistości, która odchodzi w zapomnienie, a wielu z nas zna ją jedynie z opowiadań pradziadków. Była bardzo uważną, choć zdystansowaną obserwatorką. Nie upiększała kaszub. Pisała o biedzie, pokazując różnice społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W swoje teksty wplatała kaszubskie dialogi.
Zaczęła pisać dość późno, lecz mimo to jej dzieła uznawane są za wybitne ze względu na ogromne walory poznawcze. Poeta Edmund Puzdrowski powiedział kiedyś, że Anna Łajming przeniosła swoich bohaterów poza zapomnienie, w wiecznie trwałą rzeczywistość literatury.
Zmarła w 2003 roku w wieku 99 lat, a na jej cześć nazwano jedną z ulic w centrum Słupska, gdzie spędziła ostatnie lata swojego życia.
Po spotkaniu Czytelnicy wypożyczyli prawie wszystkie książki Anny Łajming, które posiadamy w swoich zbiorach.
Spotkanie odbyło się w piątek, 23 czerwca 2023r.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
IV OLIMPIADA WIEDZY OBYWATELSKIEJ
15 czerwca 2023, 11:52
Obywatele przez duże O
We wtorek 13 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się uroczysta gala podsumowująca IV Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy „𝙎𝙀𝙉𝙄𝙊𝙍 𝙊𝘽𝙔𝙒𝘼𝙏𝙀𝙇”.
Tydzień temu finaliści eliminacji powiatowych w Sali Niebo Polskie rozwiązywali niełatwy test zawierający pytania z zakresu szeroko rozumianej wiedzy obywatelskiej. Po zaciętej rywalizacji udało się wyłonić zwycięzców, którzy na zaproszenie europosłanki Magdaleny Adamowicz odwiedzą Parlament Europejski.
Powiat bytowski godnie reprezentowali Pani Barbara i Pan Andrzej Chmieleccy. Do zwycięstwa zabrakło niewiele…
Warunkiem budowy społeczeństwa obywatelskiego są świadomi praw obywatele. Uczyć się i pogłębiać ciekawość świata można przez całe życie. Cieszymy się, że Seniorzy dają dobry przykład młodszym pokoleniom.
Dziękujemy Staroście Powiatu Bytowskiego, Panu Leszkowi Waszkiewiczowi za wspieranie naszych działań i zapewnienie Olimpijczykom transportu do Gdańska.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie