Licznik odwiedziń: 2445584

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Aktualności

𝙆𝙊𝙉𝙆𝙐𝙍𝙎 „𝙈𝙀́𝙎𝙏𝙀𝙍 𝘽𝙀̈𝙇𝙉𝙀́𝙂𝙊̀ 𝘾𝙕𝙀̈𝙏𝘼𝙉𝙄𝙊̂

04 grudnia 2023, 15:46

Znamy powiatowych mistrzów czytania w języku kaszubskim!

 

Kaszubi nie gęsi, iż swój język mają… i go znają.  A dodatkowo potrafią się nim pięknie posługiwać. Przekonaliśmy się o tym podczas dzisiejszych zmagań w szóstej już edycji konkursu „Méster bëlnégò czëtaniô” organizowanego w naszej Bibliotece przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie.

 


Jury w składzie Katarzyna Kozłowska, Łukasz Zołtkowski i Jaromir Szroeder oceniało: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych, melodię wymowy oraz swobodę wypowiedzi.


W tym roku do konkursu zgłosili się jedynie uczniowie szkół podstawowych.

14 uczestników rywalizowało ze sobą w czterech kategoriach wiekowych.

 

Wyniki prezentują się w następujący sposób:


𝙐𝙘𝙯𝙣𝙞𝙤𝙬𝙞𝙚 𝙨𝙯𝙠𝙤́ł 𝙥𝙤𝙙𝙨𝙩𝙖𝙬𝙤𝙬𝙮𝙘𝙝  𝙠𝙡. 𝙄-𝙄𝙄:

𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 HUBERT CHĄDZYŃSKI – SP w Brzeźnie Szlacheckim

𝙄𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 OLIWIA PAŻĄTKA LIPIŃSKA – Zespół Szkół w Borowym Młynie

 

𝙐𝙘𝙯𝙣𝙞𝙤𝙬𝙞𝙚 𝙨𝙯𝙠𝙤́ł 𝙥𝙤𝙙𝙨𝙩𝙖𝙬𝙤𝙬𝙮𝙘𝙝 𝙠𝙡. 𝙄𝙄𝙄-𝙄𝙑:

𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 MAŁGORZATA JESTER – Szkoła Podstawowa w Łubnie

𝙄𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 KRZYSZTOF MALEKSzkoła Podstawowa w Gostkowie

𝙄𝙄𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 ANIELA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA – SP w Brzeźnie Szlacheckim

𝙒𝙮𝙧𝙤́𝙯̇𝙣𝙞𝙚𝙣𝙞𝙚: AGATA RYBARCZYKSzkoła Podstawowa nr 2 w Bytowie

 

𝙐𝙘𝙯𝙣𝙞𝙤𝙬𝙞𝙚 𝙨𝙯𝙠𝙤́ł 𝙥𝙤𝙙𝙨𝙩𝙖𝙬𝙤𝙬𝙮𝙘𝙝  𝙠𝙡. 𝙑-𝙑𝙄:

𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 NATALIA ŚWIĄTEK BRZEZIŃSKA – SP w Brzeźnie Szlacheckim 

𝙄𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 NATALIA TYBORA – Zespół Szkół w Borowym Młynie 

𝙄𝙄𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 MILENA MUCHA – Szkoła Podstawowa w Łubnie

𝙒𝙮𝙧𝙤́𝙯̇𝙣𝙞𝙚𝙣𝙞𝙚: ZOFIA GRZONKA – Szkoła Podstawowa nr 1 w Bytowie

MICHALINA BUKOWSKA – Szkoła Podstawowa w Gostkowie

 

𝙐𝙘𝙯𝙣𝙞𝙤𝙬𝙞𝙚 𝙨𝙯𝙠𝙤́ł 𝙥𝙤𝙙𝙨𝙩𝙖𝙬𝙤𝙬𝙮𝙘𝙝  𝙠𝙡. 𝙑𝙄𝙄-𝙑𝙄𝙄𝙄:

𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 NADIA KRAUZE – Zespół Szkół w Borowym Młynie 

𝙄𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 JULIA DEPKA PRĄDZIŃSKA – SP w Brzeźnie Szlacheckim 

𝙄𝙄𝙄 𝙢𝙞𝙚𝙟𝙨𝙘𝙚 ANNA SIROCKASzkoła Podstawowa nr 5 w Bytowie   

 

Do finału regionalnego zakwalifikowali się zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca z każdej kategorii wiekowej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie oraz Urząd Miasta Bytów.


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wielki finał konkursu odbędzie się 15 grudnia 2023 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. 


 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

ZIMOWE OPOWIESCI

04 grudnia 2023, 14:22

 

Bajki dla dzieci
Szymon Góralczyk wraz z Karawaną Opowieści po raz kolejny odwiedził Bibliotekę Miejską w Bytowie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gostkowie uczestniczyli w zajęciach. Prowadzący jest znanym bajarzem i opowiadaczem z Karawany Opowieści. Podczas spotkania uczniowie nie tylko słuchali bajek z różnych zakątków świata i także dobrze się bawili. Prowadzący w swoich spektaklach przekazuje elementy edukacyjne przeplatane z zabawą sensoryczną, opierającą się na gestach, słowach i muzyce.
Dzięki Szymonowi mogliśmy przenieść się w świat zimowych opowieści. Wraz z dziećmi wysłuchaliśmy opowieści o:
-Chłopcu, który się nie bał,
-Kogucie, który obudził słońce,
-Chłopcu, który uratował ludzkość od wiecznej ciemności
Podczas zajęć nie brakowało również zabaw, takich jak wspólne śpiewane Lero Le, które rozbrzmiało po całych zamkowych murach.

 

SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI

04 grudnia 2023, 14:12

 

Bańka, która jest opowieścią

30 listopada, po raz pierwszy w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyło się szkolenie skierowane dla nauczycieli. Szkolenie prowadził Szymon Góralczyk, znany bajarz i opowiadacz z Karawany Opowieści. Wraz z Karawaną organizują spotkania zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W swoich spektaklach przekazuje elementy edukacyjne połączone z zabawą sensoryczną, opierającą się na geście, słowie i muzyce.

Podczas szkolenia nauczycielki zapoznały się z pracą bajarza. Prowadzący przedstawił najważniejsze elementy opowieści, jak i wspominał o rozplanowaniu szkieletu historii. Zaznaczył również, że dynamizacja opowieści, jak i zróżnicowanie głosów bohaterów pomaga w utrzymaniu skupienia oraz napięcia podczas spektaklu. Jest wiele czynników, które na to wpływają, lecz zmiana głosu, gestykulacja oraz przestrzeń i poruszanie się w niej pozwala na urozmaicenie opowieści. Podczas szkolenia prowadzący przedstawił wiele ciekawostek i porad na temat swojej profesji.

 

Szkolenie oprócz teorii zawierało również część praktyczną, gdzie panie miały za zadanie stworzyć opowiadanie przy pomocy książki z obrazkami. Prowadzący doradzał uczestniczkom, by nie bać się, modulować głosu bądź użyć gestykulacji, ponieważ urozmaica to czas słuchaczom. Kolejną rozgrzewką było użycie kart z gry Dixit, by opowiedzieć historię związaną z obrazkiem. Każda z Pań poradziła sobie świetnie z zadaniem i wyszła z naszej biblioteki bogatsza o nowe doświadczenia i gotowa do prowadzenia zajęć.

SPOTKANIE Z RAFAŁEM WITKIEM

18 listopada 2023, 10:48

O czapce, co Indze mózg wyżarła... 


i inne opowiadania tworzyliśmy podczas spotkania z autorem książek dla dzieci – Rafałem Witkiem.

Najpierw chciał być marynarzem, później piłkarzem. Ostatecznie został…pisarzem!  Największy polski twórca dla dzieci odwiedził naszą Bibliotekę. Największy nie tylko ze względu na swój wzrost. Rafał Witek - pisarz i poeta, twórca czytanek i materiałów do edukacji wczesnoszkolnej spotkał się w czwartek, 16 listopada, z uczniami klas pierwszych i opowiedział im o swoim niezwykłym zawodzie.


Dzieci dowiedziały się jak rozpocząć przygodę z pisaniem książek oraz poznały różne rodzaje gatunków literackich. Kiedy już zgłębiły tajniki warsztatu, przystąpiły do wspólnego tworzenia własnej opowieści.

Jej bohaterką została Inga, która bardzo nie lubiła nosić czapki. O tym, co było dalej zdecydowali uczniowie. Niesamowicie kreatywne pomysły na fabułę sprawiły, że powstała niezwykła opowieść o tym, że dzieci też czasem miewają rację. I że nikt do noszenia czapki nie może ich zmusić!


Oczywiście najważniejszym i zazwyczaj najzabawniejszym punktem każdego spotkania z dziećmi jest moment, w którym mogą one zadawać pytania naszym gościom. Tak było i tym razem. Mali uczestnicy byli żywo zainteresowani odpowiedziami Rafała. Nic dziwnego, bo były one równie ciekawe, co jego książki.

Dziękujemy za fantastyczne spotkanie!


 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

BOOM! NA GRY PLANSZOWE W BIBLIOTECE

15 listopada 2023, 10:23

Nowe planszówki trafiły na półkę 


Dzięki wydawnictwu EGMONT do naszej Biblioteki trafiły nowe planszówki!  

W ramach udziału w trzeciej edycji akcji „Boom na komiksy i gry planszowe w bibliotece” otrzymaliśmy m.in. gry: LUXTORPEDA i REAKCJA ŁAŃCUCHOWA.

 

Oczywiście musieliśmy je przetestować!

 

 

Rewelacyjna okazała się Luxtorpeda, która sprawdziła się zarówno podczas gry z małymi dziećmi (Leon i Lila okazali się niepokonani), a także na zajęciach z Seniorami. Gra ćwiczy takie umiejętności jak spostrzegawczość, skupienie i zapamiętywanie. Nam – bibliotekarzom – szczególnie przypadła do gustu, ponieważ występują w niej różne postaci i obiekty związane z polską kulturą, literaturą i historią.


Z kolei Reakcja Łańcuchowa to łamigłówka wymagająca dobrego planowania. Znalezienie najlepszej opcji dostarcza wielkiej satysfakcji. Dzięki małemu pudełku i szybkiej rozgrywce to idealna gra do zabrania w podróż.

 

Jak widzicie, biblioteczny zbiór gier nieustannie się powiększa, dlatego zachęcamy Was do ich wypożyczania całkowicie za darmo.

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

BIAŁO-CZERWONO W BIBLIOTECE

14 listopada 2023, 14:05

Górują biało-czerwoni!


Z okazji Święta Niepodległości odbyła się gra terenowa z użyciem kodów QR i tabletów. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące tego święta, symboli narodowych oraz ważnych dat z kart historii Polski.
Podczas gry bibliotecznej dzieci wraz z opiekunami udzielali odpowiedzi na pytania. Czasami udzielającym poprawna odpowiedź było dziecko, a czasami opiekun podpowiadał. Była to rodzinna zabawa i pod koniec gry wyłoniliśmy zwycięzców. Obie drużyny szły łeb w łeb, różniąc się tylko o pół punktu.
Gra biblioteczna to nie jedyna inicjatywa, którą przygotowaliśmy z okazji święta narodowego. Klasa III z Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie oraz grupa z Przedszkola nr 1 wzięły udział w warsztatach patriotycznych. Pierwszym punktem zajęć było przeczytanie przez bibliotekarkę legendy o Lechu, Czechu i Rusie.
Dzieci miały okazję zobaczyć czym jest kamishibai oraz obejrzeć piękne ilustracje dotyczące opowieści. Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy. Ostatnim elementem zajęć było wykonanie flag przez 6-latków oraz kotylionów przez uczniów.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

22 CZYTANIE KASZUB - 22 CZËTANIÉ KASZËB

14 listopada 2023, 13:46

Ferdinand Neureiter - słowiańska dusza


To już dwudzieste drugie spotkanie, a trzecie w Bytowie z serii CZYTANIE KASZUB - CZËTANIÉ KASZËB. Cykl ten skupia się na zgłębianiu wiedzy i poznawaniu kultury Kaszub.

 

Prowadzący, dr Łukasz Zołtkowski i prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, przedstawili książki Z Austrii na Kaszuby. Korespondencja Ferdinanda Neureitera do literatów i regionalistów kaszubskich oraz Z Kaszub do Austrii. Korespondencja literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera.

Podczas wykładu poznaliśmy życie i twórczość znanego pasjonata kultury kaszubskiej, Ferdynanda Neureitera. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć

o korespondencji zawartej w książce oraz posłuchać jej fragmentów. Autorka opowiedziała nam o trudnościach związanych z pozyskaniem materiałów

do napisania obu książek. Pomimo trudów, obie książki stanowią skarbnicę wiedzy dla przyszłych pokoleń.

 

Książka Z Austrii na Kaszuby to druga część poświęcona korespondencji Ferdynanda Neureitera z wieloma osobami, m.in. Edmundem Kamińskim, Stanisławem Janke, Wandą Lew-Kiedrowską czy Eugeniuszem Pryczkowskim. Wiele listów zostało przekazanych przez osoby prywatne, a teraz można

je zobaczyć w zbiorach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    Następna strona
Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.