24 września 2024, 09:21
Aplikacje używające mikrofonu oraz lokalizacji
Podczas kolejnego wrześniowego spotkania Warsztatów Umiejętności Cyfrowych przeprowadziliśmy praktyczne warsztaty dotyczące prywatności w smartfonach. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie przeanalizować ustawienia swoich urządzeń, skupiając się na aplikacjach z dostępem do mikrofonu i lokalizacji.
Bibliotekarki przeprowadziły uczestników krok po kroku przez proces wyłączania zbędnych uprawnień oraz włączania funkcji identyfikacji rozmówcy, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo przed niechcianymi połączeniami. Podczas spotkania omówiliśmy również różnego rodzaju strony, które pomogą zidentyfikować nam numery, które mogą okazać się potencjalnymi oszustami bądź spamem.
24 września 2024, 09:27
Twórczość Satoru Nii
Podczas spotkania postanowiliśmy omówić mangę Wind Breaker. Każdy z uczestników miał inne odczucia co do głównego bohatera. Jeżeli chodzi o Sakurę – głównego bohatera japońskiego komiksu, niektórym trudno było utożsamić się z bohaterem oraz wzbudził wśród uczestników różne emocje.
Dla członków klubu, którzy po raz pierwszy mieli styczność z mangą była to doskonała pozycja jeżeli po raz pierwszy zetknęli się z takiego rodzaju komiksem. Aby lepiej zrozumieć wizualną stronę opowieści, obejrzeliśmy odcinek anime, który zawierał również opening (piosenkę początkową) oraz ending (piosenkę końcową), to pozwoliło nam się wczuć w ducha walki oraz przemyśleć to co wydarzyło się w anime.
Po obejrzeniu i omówieniu komiksu oraz animacji, dyskutowaliśmy o różnych wydawnictwach, które decydują się na wydanie internetowych powieści publikowanych na różnych platformach oraz jakie książki czytają młode osoby.
27 sierpnia 2024, 10:52
Biblioteczne zagadki detektywistyczne
W literaturze znajdziemy wielu wspaniałych detektywów. Jednym z nich jest doskonale znany dzieciom Detektyw Pozytywka wymyślony przez Grzegorza Kasdepke. To właśnie od jego przygód zaczęliśmy nasze piątkowe spotkanie – posłuchaliśmy siódmej zagadki i próbowaliśmy ją rozwikłać drogą dedukcji.
Następnie przyszedł czas na rozwiązywanie zagadek i krzyżówek. Zadania były zaczerpnięte z serii książek Biuro detektywistyczne Lassego i Mai autorstwa Martina Windmarka i Heleny Willis. Okazało się, że zarówno rebusy, jak i szyfry są nam niestraszne!
Na końcu zintegrowaliśmy się przy kilku zabawach grupowych, które ćwiczyły naszą pamięć i spostrzegawczość.
A Wy, jakie macie ulubione detektywistyczne historie? Podzielcie się nimi w komentarzach!
27 sierpnia 2024, 10:39
Śladami Bycia Herbu Kasztan
W czwartek, na zamkowym dziedzińcu odbyła się wyjątkowa gra terenowa dotycząca znanego w Bytowie bohatera bajek dla dzieci – Bycia Herbu Kasztan.
Każdy z uczestników otrzymał kartę z pytaniami, na które musiał odpowiedzieć indywidualnie. Zagadnienia dotyczyły dzielnego, zielonego przyjaciela oraz naszego miasta Bytowa. Odwiedził nas też specjalny gość - Bycio, rozdając słodkości i witając się z każdym uczestnikiem. Na początku obserwował, jak wygląda nasza gra terenowa, a później udał się na dalszy spacer w poszukiwaniu przygód.
Podczas gry poszukiwacze musieli znaleźć podpowiedzi do niektórych z pytań. Niektóre były ukryte na zamkowym dziedzińcu, a niektóre u bibliotekarek. Każdy dobrze się bawił, odpowiadając na pytania i wszyscy uzyskali bardzo dobre wyniki.
Na koniec zajęć zagraliśmy wspólnie w kalambury, rysując różne obrazki.
21 sierpnia 2024, 08:13
Sport to zdrowie
Wyginam śmiało ciało to zajęcia ruchowe, dzięki którym zintegrowaliśmy się jako grupa wakacyjna. Pogoda nam dopisała i postanowiliśmy udać się na zamkowe błonie, by urządzić biblioteczny turniej. Każda z konkurencji miała na celu nauczyć cierpliwości, współpracy, a najważniejszym dla nas była dobra zabawa i zdrowe współzawodnictwo.
Zabawy z chustą Klanza pomogły nam nie tylko poznać siebie nawzajem, ale również rozgrzać
się przed kolejnymi konkurencjami sportowymi. Pierwszymi zajęciami z chustą było robienie sałatki owocowej, gdzie uczestnicy zajęć musieli wejść pod kolorowy okrąg i przejść na drugą stronę. Próbowaliśmy swoich sił w celowaniu piłką do środka chusty, co było nie lada zadaniem dla uczestników.
Następną konkurencją, w której braliśmy udział, było rzucanie frisbee do bramek, drużyny szły łeb w łeb, zdobywając punkt za punktem. Kolejną częścią zajęć było przeciąganie liny, na początku drużyny starły się między sobą, następnie przystąpili sami najstarsi uczestnicy, a następnie najmłodsi. Za każdym razem współzawodnictwo zakończyło się remisem.
Urządziliśmy również turniej z przeszkodami, gdzie na pewno każdy mieszkający w okolicach naszej warowni słyszał radosne okrzyki dodające otuchy biegnącym sportowcom. Każda z drużyn świetnie poradziła sobie z tym zadaniem.
Kolejną częścią zajęć były zabawy ruchowe, które pamiętamy z dzieciństwa, czyli Baba Jaga patrzy, Gąski, gąski do domu, gdzie każdy dobrze się bawił.