Licznik odwiedziń: 2219530

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

UTW - edycja 2019-2021

Sekcja historyczna – spotkanie X

12 maja 2022, 14:27

O manipulacji w fotografii opowiadał prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Podczas wykładu studenci dowiedzieli się jak odróżnić zdjęcia prawdziwe od przerobionych. Profesor zwrócił uwagę na fakt, że nie tylko fotografie mogą być zmanipulowane, ale również sama sytuacja, którą przedstawiają może być wyreżyserowana. Nie wierzmy zatem we wszystko, co widzimy w Internecie.

Spotkanie sekcji historycznej odbyło się w czwartek 12 maja w Pracowni Orange.

 

 

Profesor Roman Drozd – historyk, w latach 2008-2016 rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. W jego kręgu zainteresowań badawczych znajdują się kwestie związane z relacjami polsko-ukraińskimi w XX i XXI wieku, polityką władz polskich wobec ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce, położeniem ludności ukraińskiej w Polsce oraz dziejami Kościoła greckokatolickiego po 1944 r. W 1994 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności historia na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2002 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w specjalności: historia, historia najnowsza na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.

 

 

Zajęcia sekcji historycznej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. 

Sekcja teatralna – wykład

29 kwietnia 2022, 15:27

Wraz z końcem kwietnia kończą się również wykłady naszych studentów z prof. dr. hab. Danielem Kalinowskim. Ostatnie zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w piątek 29 kwietnia w Pracowni Orange. Tematem spotkania był Teatr polski w XXI wieku.


Po wykładzie uczestnicy wręczyli profesorowi podziękowania za poświęcony im czas i ogrom przekazanej wiedzy. Sekcja teatralna to wyjątkowy rodzaj zajęć w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zarówno wykłady jak i warsztaty cieszyły się zawsze wzorową frekwencją studentów.

 

 

Profesor Daniel Kalinowski – od ponad trzydziestu lat związany jest z teatrem. Początku artystycznych fascynacji Daniela Kalinowskiego można szukać w dwóch epizodach z 1987 roku. Osiemnastolatek uczestniczył wówczas w koncercie Teatru Dźwięku „Atman”. Jako student filologii polskiej w słupskiej WSP związał się z OT „Rondo”, gdzie pod nazwą „Teatrezja” urzeczywistnił własny pomysł na wypowiedź artystyczną. W latach 1992-2001 zrealizował 7 monodramów. Jako aktor i reżyser Daniel Kalinowski współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym „Rondo”, Teatrem STOP oraz Uniwersytetem III Wieku w Słupsku. Wyreżyserował m.in. spektakl poetycki Prze-milczenie, oparty na twórczości Cypriana Kamila Norwida.

 

Dyrektor Szkoły Doktorskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, profesor nadzwyczajny w Instytucie Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Doktoryzował się z zakresu polskiej aforystyki literackiej XIX wieku. Habilitację uzyskał na podstawie rozprawy o polskiej recepcji twórczości Franza Kafki. Interesuje się i publikuje również na temat motywów żydowskich w literaturze polskiej, kultury buddyjskiej w tradycji polskiej, literatury i dramaturgii kaszubskojęzycznej, literatury pomorskiej. Członek Komitetu Nauki o Literaturze Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023.

 

Zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie.

 

Sekcja historyczna – spotkanie IX

21 kwietnia 2022, 15:19

W czwartek 21 kwietnia studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się na zajęciach sekcji historycznej. Wykład poprowadził prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Tematem zajęć było Polskie Państwo Podziemne, jednak w obecnej sytuacji nie zabrakło również nawiązań do wojny w Ukrainie.

 

 

Profesor Roman Drozd – historyk, w latach 2008-2016 rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. W jego kręgu zainteresowań badawczych znajdują się kwestie związane z relacjami polsko-ukraińskimi w XX i XXI wieku, polityką władz polskich wobec ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce, położeniem ludności ukraińskiej w Polsce oraz dziejami Kościoła greckokatolickiego po 1944 r. W 1994 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności historia na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2002 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w specjalności: historia, historia najnowsza na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.

 

 

Zajęcia sekcji historycznej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. 

 

Sekcja teatralna – warsztaty

14 kwietnia 2022, 11:11

Wszystko co dobre, szybko się kończy… Niestety również warsztaty teatralne naszych studentów z Mirosławem Glinieckim. Ostatnie spotkanie sekcji odbyło się w środę 13 kwietnia i poświęcone było relacji na poziomie aktor – aktor. Studenci dowiedzieli się, jak ważna jest więź, która tworzy się pomiędzy występującymi osobami. Oczywiście nie zabrakło również nauki w praktyce, czyli krótkich inscenizacji. Uczestnicy odegrali jednoaktówkę napisaną przez swojego opiekuna. Wcieli się w rolę poety romantycznego, poety ulicznego oraz zapowiadacza. 

 

Jak mówią sami studenci, warsztaty teatralne pod wodzą Mirka pozwoliły im odkryć w sobie pokłady talentów i zaszczepiły chęć występowania na scenie. Dziękujemy za ogrom pracy i serce włożone w każde z zajęć. Wierzymy, że zdobyta przez seniorów wiedza i umiejętności pozwolą im się realizować i spełniać swoje pasje.


 

Mirosław Gliniecki – aktor, reżyser, pedagog, autor scenariuszy teatralnych dla dzieci, od 29 lat związany z Ośrodkiem Teatralnym Rondo SOK w Słupsku, wykładowca teatru i dramy w Akademii Pomorskiej w Słupsku, od wielu lat systematycznie współpracuje z koszalińskim Centrum Edukacji Nauczycieli i słupskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, a także ze szczecińskim i koszalińskim Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Współtwórca i szef artystyczny  TEATRU  STOP. Występował na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i poza jego granicami. Przez dwa lata był aktorem Polskiego Teatru Pantomimy BLIK; występował również w przedstawieniach Teatru RONDO. Dyrektor czterech edycji festiwalowych Forum Teatru Niesfornego TOTUS MUNDUS... w Słupsku (1986, 88, 91) i w Archangielsku (1990). Komisarz  Edukacyjnych  Projektów  Teatralnych  Unii  Europejskiej  PHARE. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się szeroko pojmowaną edukacją teatralną; prowadzi warsztaty teatru i dramy w kraju jak i poza jego granicami (m.in. Piacenza, Awinion, Archangielsk, Bornholm).

 

Zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie.  

Sekcja geograficzna – spotkanie XVI

07 kwietnia 2022, 14:08

Aż trudno uwierzyć, że to już ostatnie spotkanie z dr. Krzysztofem Parzychem w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas wczorajszych zajęć uczestnicy wręczyli opiekunowi sekcji geograficznej podziękowania oraz nagrodzili owacjami na stojąco.


Klub Seniora Podróżnika zrealizował łącznie 16 wykładów, na których słuchacze poznali najpiękniejsze zakątki świata. Ostatnie spotkanie miało natomiast nieco inny charakter, bowiem 6 kwietnia nasi studenci uczyli się samodzielnie zaplanować ciekawą podróż.

 

Dr Krzysztof Parzych specjalizuje się w geografii społeczno-ekonomicznej. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przestrzeń turystyczna i determinanty jej kształtowania, waloryzacja przestrzeni turystycznej, turystyka religijna, turystyka na obszarach pojeziernych i nadmorskich oraz turystyka miejska.

 

Zajęcia sekcji geograficznej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Sekcja geograficzna (zadanie 4. Klub Seniora Podróżnika) to cykl wykładów kształtujących umiejętności organizowania imprez turystycznych dedykowanych 50 słuchaczom bytowskiego UTW. 

 

 

Sekcja teatralna – wykład

01 kwietnia 2022, 15:02

Współczesny teatr polski był tematem piątkowego wykładu z prof. dr. hab. Danielem Kalinowskim.

1 kwietnia studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozmawiali o koncepcjach sceny teatralnej ostatniej dekady w Polsce.

 

Profesor Daniel Kalinowski – od ponad trzydziestu lat związany jest z teatrem. Początku artystycznych fascynacji Daniela Kalinowskiego można szukać w dwóch epizodach z 1987 roku. Osiemnastolatek uczestniczył wówczas w koncercie Teatru Dźwięku „Atman”. Jako student filologii polskiej w słupskiej WSP związał się z OT „Rondo”, gdzie pod nazwą „Teatrezja” urzeczywistnił własny pomysł na wypowiedź artystyczną. W latach 1992-2001 zrealizował 7 monodramów. Jako aktor i reżyser Daniel Kalinowski współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym „Rondo”, Teatrem STOP oraz Uniwersytetem III Wieku w Słupsku. Wyreżyserował m.in. spektakl poetycki Prze-milczenie, oparty na twórczości Cypriana Kamila Norwida.

 

Dyrektor Szkoły Doktorskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, profesor nadzwyczajny w Instytucie Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Doktoryzował się z zakresu polskiej aforystyki literackiej XIX wieku. Habilitację uzyskał na podstawie rozprawy o polskiej recepcji twórczości Franza Kafki. Interesuje się i publikuje również na temat motywów żydowskich w literaturze polskiej, kultury buddyjskiej w tradycji polskiej, literatury i dramaturgii kaszubskojęzycznej, literatury pomorskiej. Członek Komitetu Nauki o Literaturze Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023.

 

 

Zajęcia sekcji teatralnej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. 

Sekcja geograficzna – spotkanie XV

30 marca 2022, 14:27

W środę 30 marca w Pracowni Orange studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z dr. Krzysztofem Parzychem, by nadal poszerzać swoją wiedzę o świecie. Tym razem uczestnicy wysłuchali wykładu o najbardziej indiańskich krajach Ameryki Południowej, czyli Peru i Boliwii.


Dr Krzysztof Parzych specjalizuje się w geografii społeczno-ekonomicznej. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przestrzeń turystyczna i determinanty jej kształtowania, waloryzacja przestrzeni turystycznej, turystyka religijna, turystyka na obszarach pojeziernych i nadmorskich oraz turystyka miejska.

 

Zajęcia sekcji geograficznej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Sekcja geograficzna (zadanie 4. Klub Seniora Podróżnika)  to cykl wykładów kształtujących umiejętności organizowania imprez turystycznych dedykowanych 50 słuchaczom bytowskiego UTW. 

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    Następna strona
Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.