Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

UTW - edycja 2019-2021

Sekcja historyczna – spotkanie VIII

23 grudnia 2019, 10:00

Ostanie spotkanie sekcji historycznej i zarazem ostanie zajęcia dla słuchaczy bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku 2019, odbyły się 20 grudnia. O przywódcach państw totalitarnych, którzy wymordowali miliony ludzi i doprowadzili do najbardziej barbarzyńskiej wojny w historii świata, opowiadał prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Hitler i Stalin, mistrzowie zła, którzy byli otoczeni niemal religijną czcią przez niezliczone rzesze rodaków, wywołują zawsze wiele emocji. Omawiany temat w oczywisty sposób zmienił także charakter spotkania, większą część wykładu zajęła wspólna dyskusja.

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

16 grudnia 2019, 17:19

Piętnasty, ostatni wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku 2019 odbył się 16 grudnia. Każdy wykład obejmuje inną dziedzinę wiedzy. Tym razem studenci trzeciego wieku uczestniczyli w wykładzie z zakresu nauk historycznych. Chociaż w ramach UTW działa sekcja historyczna, to wykład z historii nie wpisywał się w działalność sekcji. Zagadnienia sekcji historycznej związane są z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Natomiast wykład w ramach zadania „Encyklopedia nauk” poświęcony był historii starożytnej. O Palestynie w czasach Herolda Wielkiego opowiadał dr Wojciech Bejda z Pracowni Historii Starożytnej Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Sekcja historyczna – spotkanie VII

11 grudnia 2019, 16:47

Przedostatnie spotkanie sekcji historycznej odbyło się 11 grudnia 2019 roku. Siódmy wykład poświęcony zagadnieniom historycznym poprowadził dr hab. Robert Kuśnierz z Zakładu Studiów Wschodnich. Zajęcia z zakresu nauk historycznych obejmują tematykę związaną z dziejami Polski nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Tym razem słuchacze bytowskiego UTW rozmawiali o stosunku polskich władz II RP wobec sowieckiej przemocy. Wykład umożliwił odpowiedzi na następujące pytania: jaką wiedzę polska służba dyplomatyczno-konsularna i wywiad wojskowy miały w sprawie sytuacji mniejszości polskiej w okresie bezprecedensowych represji reżimu z końca lat 30.; jaki był stosunek rządu RP do Polaków w ZSRS; jak zachowywali się przedstawiciele II Rzeczypospolitej na terenie sowieckim w obliczu prześladowania Polaków; jak Polacy w ZSRS postrzegali stosunek do nich ze strony Warszawy.

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

09 grudnia 2019, 14:35

Z marketingu politycznego do roślin trujących. Tematyka wykładów ogólnych dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest bardzo różnorodna, bo dotyczy wszystkich dziedzin wiedzy. Do wykładów z dziedzin nauk ścisłych, humanistycznych, społecznych, dołączyły dwa wykłady z zakresu nauk przyrodniczych.

9 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange studenci trzeciego wieku wzięli udział w dwóch wykładach na temat roślin. O roślinach, które „zmieniły świat” oraz o prawdach i mitach roślin trujących, opowiadał dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, kierownik Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody.

Sekcja historyczna – spotkanie VI

04 grudnia 2019, 15:22

Tym razem o sytuacji międzynarodowej II Rzeczypospolitej oraz wojnie obronnej Polski w 1939 roku. Kolejne spotkanie sekcji historycznej, które odbyło się 4 grudnia 2019 roku poprowadził prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wykład połączony z dyskusją, był nie tylko okazją do poznania faktów historycznych tego ważnego w dziejach Polski wydarzenia, ale przede wszystkim możliwością wyciągnięcia wniosków oraz dostrzeżenia obowiązku oceny faktów z szerszej, międzynarodowej perspektywy.

Sekcja geograficzna – spotkanie VII i VIII

27 listopada 2019, 14:56

Ostanie spotkanie w tym roku kalendarzowym sekcji geograficznej odbyło się 27 listopada 2019 roku. Dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekun bytowskiej sekcji geograficznej, omówił atrakcje turystyczne Sudetów i Karpat. Omówione kolejne dwa regiony zamknęły cykl tematyczny związany z atrakcjami turystycznymi Polski. Ku zdziwieniu wszystkich słuchaczy, spotkanie zakończyło się kolokwium. Opiekun sekcji geograficznej w formie testu sprawdził nabytą wiedzę z zakresu wszystkich regionów Polski. Uczestnicy musieli m. in. wymienić nazwę najwyższego polskiego wodospadu, podać nazwę najdłuższej polskiej jaskini oraz rozpoznać miasta poprzez charakterystyczne budowle. Trzy grupy z najwyższą punktacją otrzymały nagrody w postaci przewodników turystycznych oraz gadżetów Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Sekcja „Szkoła liderów” – spotkanie III

25 listopada 2019, 19:11

Sekcja „Szkoła liderów” to wyjątkowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To właśnie z grupy tych osób mają wyłonić się liderzy, którzy w przyszłości poprowadzą bytowski uniwersytet. 25 listopada 2019 roku 15 studentów trzeciego wieku wzięło udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, które poprowadził dr Grzegorz Piekarski, opiekun sekcji. Zajęcia z obszaru przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu to najistotniejsze z działań realizowanych w ramach sekcji „Szkoła liderów”. Edukacja antydyskryminacyjna rozwija wiedzę na temat mechanizmów dyskryminacji i wykluczenia. Ważne jest zrozumienie, w jaki sposób stereotypy i uprzedzenia prowadzą do nierównego traktowania i naruszania praw jednostki. Warsztaty poprowadzone przez dr. Grzegorza Piekarskiego nie tylko miały na celu uświadomienie słuchaczom mechanizmów dyskryminacji, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi, że żaden lider nie powinien kierować się stereotypami i uprzedzeniami.

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    7    Następna strona