Archiwum Aktualności
Encyklopedia nauk – wykłady ogólne
09 grudnia 2019, 13:13
Z marketingu politycznego do roślin trujących. Tematyka wykładów ogólnych dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest bardzo różnorodna, bo dotyczy wszystkich dziedzin wiedzy. Do wykładów z dziedzin nauk ścisłych, humanistycznych, społecznych, dołączyły dwa wykłady z zakresu nauk przyrodniczych.
9 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange studenci trzeciego wieku wzięli udział w dwóch wykładach na temat roślin. O roślinach, które „zmieniły świat” oraz o prawdach i mitach roślin trujących, opowiadał dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, kierownik Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody.
Z życia uchodźcy w Polsce od kuchni
06 grudnia 2019, 17:22
Dyskusja z kulinariami w tle. O życiu uchodźcy w Polsce od kuchni, dosłownie i w przenośni, opowiedziała Khedi Alieva z Gdańskiej Rady Imigrantów. Spotkanie dyskusyjno-kulinarne odbyło się 5 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange. Krzysztof Wirkus z Fundacji Rozwoju Lokalnego Parasol oraz Dorota Jaworska z Fundacji Kobiety Wędrowne, przedstawili społeczno-prawną sytuację imigrantów i uchodźców w Polsce. Natomiast Khedi Alieva omówiła życie na emigracji w Polsce z perspektywy własnych doświadczeń. Spojrzenie na los uchodźcy w polskich realiach oczami Czeczenki, która od 7 lat żyje w naszym kraju, sprawiło, że omawianie trudnych zagadnień nie było zwykłym teoretyzowaniem.
Spotkanie z doradcą obywatelskim
04 grudnia 2019, 16:37
Jakie wyróżniamy rodzaje testamentów, jakie warunki formalne musi spełnić testament własnoręczny, by był to testament ważny, ile kosztuje sporządzenie testamentu u notariusza, jak odbywa się dziedziczenie, gdy testamentu nie sporządzimy lub gdy rozrządzimy w formie testamentu tylko częścią naszego majątku, czym jest zachowek i ile wynosi, a także, jaki jest termin przedawnienia roszczenia o zachowek, co to znaczy, że ktoś jest wydziedziczony - to tylko część zagadnień, które zostały poruszone podczas spotkania z doradcą obywatelskim, które odbyło się 4 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange. Wykład dla seniorów poprowadziła Marta Wilkońska-Żuralska, doradca obywatelski.
Sekcja historyczna – spotkanie VI
04 grudnia 2019, 15:18
Tym razem o sytuacji międzynarodowej II Rzeczypospolitej oraz wojnie obronnej Polski w 1939 roku. Kolejne spotkanie sekcji historycznej, które odbyło się 4 grudnia 2019 roku poprowadził prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wykład połączony z dyskusją, był nie tylko okazją do poznania faktów historycznych tego ważnego w dziejach Polski wydarzenia, ale przede wszystkim możliwością wyciągnięcia wniosków oraz dostrzeżenia obowiązku oceny faktów z szerszej, międzynarodowej perspektywy.
Sekcja geograficzna – spotkanie VII i VIII
27 listopada 2019, 14:51
Ostanie spotkanie w tym roku kalendarzowym sekcji geograficznej odbyło się 27 listopada 2019 roku. Dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekun bytowskiej sekcji geograficznej, omówił atrakcje turystyczne Sudetów i Karpat. Omówione kolejne dwa regiony zamknęły cykl tematyczny związany z atrakcjami turystycznymi Polski. Ku zdziwieniu wszystkich słuchaczy, spotkanie zakończyło się kolokwium. Opiekun sekcji geograficznej w formie testu sprawdził nabytą wiedzę z zakresu wszystkich regionów Polski. Uczestnicy musieli m. in. wymienić nazwę najwyższego polskiego wodospadu, podać nazwę najdłuższej polskiej jaskini oraz rozpoznać miasta poprzez charakterystyczne budowle. Trzy grupy z najwyższą punktacją otrzymały nagrody w postaci przewodników turystycznych oraz gadżetów Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Sekcja „Szkoła liderów” – spotkanie III
25 listopada 2019, 19:04
Sekcja „Szkoła liderów” to wyjątkowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To właśnie z grupy tych osób mają wyłonić się liderzy, którzy w przyszłości poprowadzą bytowski uniwersytet. 25 listopada 2019 roku 15 studentów trzeciego wieku wzięło udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, które poprowadził dr Grzegorz Piekarski, opiekun sekcji. Zajęcia z obszaru przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu to najistotniejsze z działań realizowanych w ramach sekcji „Szkoła liderów”. Edukacja antydyskryminacyjna rozwija wiedzę na temat mechanizmów dyskryminacji i wykluczenia. Ważne jest zrozumienie, w jaki sposób stereotypy i uprzedzenia prowadzą do nierównego traktowania i naruszania praw jednostki. Warsztaty poprowadzone przez dr. Grzegorza Piekarskiego nie tylko miały na celu uświadomienie słuchaczom mechanizmów dyskryminacji, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi, że żaden lider nie powinien kierować się stereotypami i uprzedzeniami.
Koncert duetu fortepianowego BeBe Piano Duet
25 listopada 2019, 15:56
Koncert duetu fortepianowego BeBe Piano Duet z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkim, którzy mieli szczęście w nim uczestniczyć. 21 listopada 2019 roku słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyli niezwykłą podróż. W ramach sekcji geograficznej studenci trzeciego wieku wzięli udział w specjalnie im dedykowanym koncercie fortepianowym. Zaplanowany koncert „Muzyka w duecie łagodzi obyczaje” w wykonaniu BeBe Piano Duet – Joanna Bernagiewicz i Medea Berianidze, przerodził się w konkurs pn. „Jaka to melodia?”. Słuchacze podzieleni na dwie grupy mieli za zadanie odgadnąć tytuł utworu, wykonawcę oraz jak na geograficzną podróż przystało, także miasto lub państwo, w którym urodził się autor utworu.