Archiwum Aktualności
Powakacyjny wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku
11 września 2018, 16:34

Po ponad miesięcznej przerwie wakacyjnej słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wrócili do nauki. Pierwszy powakacyjny wykład poświęcony był żywieniu osób starszych.
6 września w Pracowni Orange na wykładzie dr Marty Zdanowicz z Zakładu Biologii Eksperymentalnej Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku pojawiło się ponad 40 słuchaczy. To najwyższa frekwencja, jaką odnotowaliśmy do tej pory na wszystkich zajęciach dedykowanych słuchaczom UTW.
O historii i literaturze – wykład i warsztaty w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
27 lipca 2018, 11:05

Po raz drugi słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zawitali w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Poprzednia wizyta to spotkanie w Sali Rycerskiej słupskiego Muzeum z literaturą i muzyką poważną. Tym razem jednak było inaczej.
26 lipca zajęcia dla studentów trzeciego wieku rozpoczęliśmy od wykładu, po którym udaliśmy się na spotkanie z literaturą. Dwa zupełnie inne spotkania, które łączył zabytkowy kompleks muzealny.
Laboratoria i warsztaty
21 czerwca 2018, 17:50

19 czerwca 2018 roku na długo pozostanie w pamięci bytowskich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jeden wyjazd, dwa rodzaje zajęć oraz ogrom nowej wiedzy i umiejętności. Chociaż każde ze spotkań było interesujące, to jednak największe wrażenie na studentach trzeciego wieku zrobiły zajęcia laboratoryjne. Dla większości słuchaczy wizyta w laboratorium była pierwszym spotkaniem ze specyficznymi warunkami pracy, zapewne to wpłynęło na opinię, jednak istotnym elementem był przedmiot prowadzonych badań.
Warsztaty z Mobilnym Doradcą ICT Sektora 3.0
12 czerwca 2018, 17:15

Wydawać by się mogło, że redagowanie tekstów w edytorze MS Word nie wymaga od bibliotekarza dogłębnej znajomości tego programu. To błędne założenie. Braki techniczne w obsłudze podstawowego narzędzia pracy, jakim jest edytor tekstu, mogą w skali całej kariery kosztować tysiące godzin zmarnowanych na frustrującą walkę z edytorem tekstu.
Każdy bibliotekarz na co dzień zajmuje się redagowaniem tekstów, zatem poznanie jego tajników, dzięki którym można pracować szybciej, wydajniej i w rezultacie zaoszczędzić sporo czasu, jest koniecznością. Popularny edytor tekstu kryje możliwości, o których nie wie część jego użytkowników.
12 czerwca 2018 roku bibliotekarze z bibliotek publicznych i szkolnych powiatu bytowskiego po raz trzeci mieli okazję poznać możliwości tego popularnego edytora tekstu. W trzecim z cyklu szkoleń wzięło udział 15 bibliotekarzy z 6 bibliotek.
Warsztat Seniora Podróżnika w ramach UTW
08 czerwca 2018, 22:13

Emerytura jest bardzo dobrym okresem, żeby w końcu wyjechać, odwiedzić miejsca, które chciało się zobaczyć, a wcześniej nie było na to czasu. Jak dowiedzieliśmy się podczas warsztatu, nie ma wyjazdów lepszych i gorszych, każde miejsce może nas nauczyć czegoś nowego i dostarczyć niezapomnianych przeżyć. Potrzebna jest motywacja i wytrwałość w wyszukiwaniu połączeń i noclegów. Na pozór może się to wydawać trudne i nudne, ale prawie każdy, kto spróbuje raz, szybko łapie bakcyla. My złapaliśmy.
3-godzinny warsztat poprowadzony przez dr Danutę Narożną z Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych Akademii Pomorskiej w Słupsku, który odbył się 7 czerwca 2018 roku w Pracowni Orange, pokazał, że znalezienie taniego pomysłu na wyjazd to w dużej mierze kwestia inwencji i odpowiednio wcześniejszego planowania wyjazdu.
Seminarium edukacyjne
10 czerwca 2018, 13:27

Mammografia to najlepsza metoda wczesnego wykrywania raka piersi. Ratuje zdrowie i życie milionom kobiet na świecie „Idę, bo chcę – chcę, bo warto – warto, bo chcę żyć!” pod takim hasłem odbyło się 5 czerwca w Pracowni Orange seminarium edukacyjne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2015 roku na nowotwory raka piersi zachorowało ponad 18 tys. kobiet. Prawie 6 tys. z nich nie poradziło sobie z chorobą. Najskuteczniejszym narzędziem walki z tym problemem jest profilaktyka i odpowiednio wczesne wykrycie raka piersi. O czynnikach zwiększających ryzyko wystąpienia choroby, jej objawach, przebiegu i przede wszystkim profilaktyce opowiadała Maja Bukowska, specjalistka zdrowia publicznego. Specjalistka ze Stowarzyszenia „Moja Mammografia” uświadamiała żeńską część Uniwersytetu, jak ważne jest regularne wykonywanie badań mammograficznych.
Wykład o melatoninie
07 czerwca 2018, 07:15

Bezsenność, kłopoty ze snem, trudności z zaśnięciem albo wielokrotne budzenie się w nocy, to rzeczywistość, z którą niemal wszyscy się spotkali. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo radzić sobie z bezsennością.
Regulatorem biologicznego zegara człowieka jest melatonina – hormon snu wydzielany przez niewielki gruczoł w mózgu. To właśnie ten hormon był tematem kolejnego wykładu dla słuchaczy bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 5 czerwca 2018 roku w Pracowni Orange, stałym już miejscu spotkań studentów trzeciego wieku, o melatoninie, ale przede wszystkim o roli snu dla zdrowia człowieka, opowiadała prof. dr hab. Natalia Kurhaluk z Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku.