Archiwum Aktualności
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
05 października 2022, 10:37

Dyskusyjny Klub Książki - twórczość Sylwii Kubik
SZKOLENIE BIBLIOTEKARZY
27 września 2022, 11:02

Informacja naukowa. Rodzaje, narzędzia wyszukiwania
W poniedziałek 19 września w naszej bibliotece odbyło się szkolenie skierowane dla bibliotekarzy. Zostało poprowadzone przez dr Beatę Taraszkiewicz, dyrektorkę Biblioteki Uczelnianej Akademii Pomorskiej w Słupsku, kierowniczkę Podyplomowych Studiów „Edukacja biblioteczna z Technologią Informacyjną. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się: Czym jest komunikacja? Jakie są cechy wartościowej informacji Co to jest naukowa informacja? Każda z uczestniczek wyniosła wartościowe informacje i wiedzę przydatną w pracy bibliotekarza. Od czasu do czasu dobrze jest odświeżać i powtarzać dane zagadnienia.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - WAKACYJNE PODRÓŻE
02 września 2022, 11:00

Podróże na zakończenie lata
Nawet pochmurny i deszczowy dzień nie jest w stanie przeszkodzić w Dyskusyjnym Klubie Książki. Podczas spotkania, które odbyło się 1 września Panie rozmawiały o minionych wakacjach i podróżach z nimi związanymi. Każda z nich miała do opowiedzenia masę śmiesznych historii o swoich wyjazdach. Panie z chęcią dzieliły się opowieściami i poradami na temat podróży. Podczas spotkania omówiły również „Sztukę podróżowania”, Groch i Kapusta, czyli podróżuj po Polsce” oraz „Wędrowny zakład i fotograficzny”. Każda z Pań podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanej lektury. Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 27 września.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - KSIĄŻKI Z STAREGO KUFRA
21 lipca 2022, 15:25

Powrót do przeszłości wraz z książkami
Nawet w najbardziej gorący dzień uczestniczki brały udział w spotkaniu, które odbyło się 21.07 w czwartek. Podczas Dyskusyjnego Klubu Książki panie rozmawiały na temat ulubionych książek z dawnych lat. Każda z nich miała inne upodobania, lecz wszystkie znalazły coś dla siebie oraz potrafiły otworzyć się na spostrzeżenia i opinie innych. Najczęściej wymienianymi tytułami były: Trędowata, Przeminęło z wiatrem, książki Marii Radziewiczówny, Noce i Dnie, Krzyżacy, Zapałka na zakręcie, Ordynat Michorowski oraz wiele innych. Nawet jedna z uczestniczek przyniosła z swojej domowej biblioteczki książkę, pod tytułem: Ludzie bez trwogi wydaną w 1947 roku, z nią wiąże się wiele sentymentalnych wspomnień. Uczestniczki stwierdziły, że wtedy książki były jedynym medium, które potrafiło nas przenieść do innego świata, teraz wraz z postępem technologicznym wszystko się zmienia, ale czy aby na lepsze?
Zachęcamy do dołączenia do klubu. Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 31 sierpnia. Tematem będą „Wakacyjne podróże”.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
26 stycznia 2022, 15:41

Historia rodu Winnych oczami Ałbeny Grabowskiej
Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym roku rozpoczęło się z przytupem, bowiem bohaterką zebrania była Ałbena Grabowska. Na wstępie zaczęto od przedstawienia samej autorki oraz jej dokonań. Pisarka pochodzenia polsko-bułgarskiego, z wykształcenia doktor nauk medycznych, swoją popularność zawdzięcza bestsellerowej trylogii „Stulecie Winnych”, na podstawie której powstał serial emitowany na antenie Telewizji Polskiej.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
21 grudnia 2021, 14:07

Świąteczne spotkanie
W świątecznej atmosferze przebiegło ostatnie już w tym roku spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Choć w nieco okrojonym składzie, to jednak z pełnym entuzjazmem rozmawialiśmy o książkach, które wprowadziły nas w iście świąteczny klimat.
Dyskusja rozpoczęła się od wprowadzenia do danych teksów, a następnie panie podzieliły się swoimi opiniami dotyczącymi przeczytanych pozycji. Dzięki tematyce świątecznej z łatwością można postawić się na miejscu bohaterów i bardziej zaangażować się w ich historie.
Omawialiśmy m.in. „Magiczne chwile w Pensjonacie Leśna Ostoja” Joanny Tekieli, „Darujmy sobie te święta” Johna Grishama, „Nie zapomnisz tych świąt” Nany Bekher oraz opowiadania współczesnych polskich pisarzy pt. „9 Wigilii”. Dodatkowo przytoczone zostały inne tytuły o podobnym charakterze m.in. „Szczęście przy kominku”, „Złodziejka świąt” (z bardzo humorystycznym zacięciem pisarki) oraz coś, co skłoni nas do refleksji, otuli nasze serca i pozostawi pełnych nadziei czyli „Pejzaż z Aniołem”.
Święta to w szczególności czas miłości, a także radości i właśnie takie emocje wywołały przeczytane utwory. Miłośniczki literatury jednogłośnie stwierdziły, że na pewno do nich powrócą!
Jeżeli w wirze świątecznych przygotowań pragniecie choć chwili wytchnienia, zapraszamy do naszej Biblioteki. Znajdziecie tu wszystkie wymienione tytuły oraz wiele innych publikacji utrzymanych w klimacie Świąt Bożego Narodzenia.
Cieszymy się, że udaje nam się organizować cykliczne spotkania DKK. Oczywiście w przyszłym roku, o ile tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, będziemy kontynuować regularne spotkania klubu.
Świąteczne spotkanie odbyło się 15 grudnia o godz. 16:00 w Pracowni Orange.
Promocja książki
07 grudnia 2021, 15:07

„BYCIO HERBU KASZTAN. W BŁĘKITNEJ KRAINIE”
We wtorek 7 grudnia w Pracowni Orange odbyła się promocja książki „Bycio herbu Kasztan. W błękitnej krainie” autorstwa Anny Gliszczyńskiej. Przygody Bycia w gminie Parchowo to już piąta część perypetii bajkowego symbolu miasta, opiekuna bytowskiego zamku.
W podróż po błękitnej krainie razem z Byciem zabrały nas nauczycielki języka kaszubskiego – Alina Werochowska z SP 5 w Bytowie i Mirosława Gołębiowska z SP 1 w Bytowie.
Odczytały one fragmenty utworu, aby dzieci bliżej poznały kolejne losy rycerza, a następnie przeprowadziły quiz wiedzy. Warto było słuchać uważnie, ponieważ za prawidłowe odpowiedzi nagradzaliśmy upominkami związanymi właśnie z bohaterem książki.