Archiwum Aktualności
Sekcja „Szkoła liderów” – spotkanie I
14 maja 2019, 20:21

Kolejna sekcja zainaugurowała swoją działalność. Pierwsze spotkanie warsztatowe „Szkoły liderów” odbyło się 13 maja 2019 roku w Pracowni Orange.
Grupa 15 słuchaczy uczestniczyła w różnych ćwiczeniach pozwalających dostrzec rolę komunikacji w środowisku lidera. Warsztaty poprowadził dr Grzegorz Piekarski – opiekun sekcji.
Sekcja historyczna – spotkanie I i II
02 maja 2019, 11:37

Działalność sekcji historycznej bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku została zainaugurowana 26 kwietnia 2019 roku wykładem z zakresu historii związanej z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości. Wykład wygłosił prof. dr hab. Roman Drozd, prof. zw. Akademii Pomorskiej w Słupsku, kierownik Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii i Politologii.
Drugie spotkanie odbyło się 30 kwietnia 2019 roku i było podzielone na dwie części: wykład i udział w uroczystości odsłonięcia figurki św. Jerzego oraz otwarcia zabytkowego mostu kolejowego nad rzeką Borują.
Sekcja teatralna – spotkanie I
27 kwietnia 2019, 18:02

Drugie spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Miejskiej było związane z teatrem. 24 kwietnia 2019 roku grupa 20 studentów trzeciego wieku po raz pierwszy w historii bytowskiego Uniwersytetu rozpoczęła zajęcia w ramach sekcji. Inauguracja sekcyjnego działania miała miejsce w Pracowni Orange. Wykład wprowadzający w tematykę teatralną wygłosił dr hab. Daniel Kalinowski, prof. AP, Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego.
Promocja i wystawa o Franciszku Leonie Kręckim
27 kwietnia 2019, 16:37

Promocja książki o Franciszku Leonie Kręckim, jednym z bohaterów kaszubskiej drogi do Niepodległej Polski, odbyła się 24 kwietnia 2019 roku w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych.
Franciszka Kręckiego – jednego z najważniejszych działaczy gdańskiej Polonii z czasów zaboru pruskiego, a także Wolnego Miasta Gdańska, przybliżył Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Organizatorem spotkania był bytowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Inauguracja drugiej edycji Uniwersytetu Trzeciego Wieku
26 kwietnia 2019, 19:32

Druga edycja bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowana. 11 kwietnia 2019 roku w Pracowni Orange 50 słuchaczy rozpoczęło edukację, która będzie trwała dwa lata. Symbolicznego otwarcia bytowskiego Uniwersytetu dokonali: dr Krzysztof Myszkowski, przedstawiciel Biura Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku, kierownik Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć” oraz Jacek Prądziński, koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytowie, członek zarządu Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”.
Wykład inauguracyjny pt. „Na początku był ogród... Wirydarze w polskiej poezji barokowej na tle kultury dawnej Europy” wygłosiła dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP, wicedyrektor Instytutu Polonistki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Profesor Krystyna Krawiec-Złotkowska przedstawiła słuchaczom bytowskiego UTW sposoby mówienia o pięknie ogrodu od antyku grecko-rzymskiego i antyku hebrajskiego do XVII wieku, mówiła o reaktywowaniu tradycji i form opisu miejsc szczęśliwych oraz ulokowała poszczególne wyobrażenia tych krain w wyobraźni ludzi baroku – „epoki przeciwieństw”.
Obliczenia statystyczne w arkuszu kalkulacyjnym - szkolenie dla bibliotekarzy
25 marca 2019, 16:48

Kolejne spotkanie szkoleniowe bibliotekarzy z powiatu bytowskiego to zajęcia z najpopularniejszym arkuszem kalkulacyjnym MS EXCEL. Arkusz wykorzystywany jest w bardzo szerokim zakresie działań, począwszy od tworzenia prostych list, poprzez budowę budżetów, raportów, analiz skończywszy na skomplikowanych aplikacjach, dostosowanych dla rozmaitych dziedzin.
25 marca w Pracowni Orange 10 bibliotekarzy z 5 bibliotek, zaadoptowało arkusz do bibliotecznych sprawozdań.
Spotkanie z cyklu Akademia Umiejętności Cyfrowych
28 lutego 2019, 15:52

Własny smartfon ma dziś niemal każdy, ale ile osób naprawdę potrafi z niego korzystać? Tu już nie jest tak kolorowo, szczególnie wśród przedstawicieli pokolenia 50+. Dzisiejsi 18-latkowie mają internet w zasadzie od zawsze, więc dla nich poruszanie się po sieci jest bardziej intuicyjne. Starsze osoby takiego komfortu nie mają. Akademia Umiejętności Cyfrowych, czyli umiejętności smartfonowo-tabletowych, to nie tylko nauka obsługi mobilnego urządzania, ale także wyuczenie nawyku korzystania ze smartfona.
Smartfony, to dziś już nie tylko dzwonienie i smsowanie, ale prawie wszystko to, co można zrobić na komputerze. Gdy czegoś nie wiemy, to powinniśmy sięgnąć po telefon i poszukać, przecież po to są smartfony. 27 lutego w Pracowni Orange odbyło się już trzecie spotkanie warsztatowe.