Archiwum Aktualności
Karawana Opowieści – spotkanie z bajarzem
22 czerwca 2021, 16:06

Karawana Opowieści po raz pierwszy w Bytowie. 22 czerwca 2021 roku odwiedził nas Szymon Góralczyk, bajarz, przedstawiciel znanej w Polsce grupy opowiadaczy, którzy kochają legendy i baśnie. Trzy spotkania jednego dnia. Dwa z nich na temat baśni polskich dedykowane przedszkolakom, natomiast ostatnie o drzewach - trzecioklasistom.
Najmłodsi czytelnicy wysłuchali opowieści pochodzących z różnych zakątków naszego kraju. Dowiedzieli się, jak pokonać olbrzyma, skąd wzięły się bursztyny oraz jak upilnować 1000 niesfornych zająców. Uczniom szkoły podstawowej spotkanie z bajarzem pomogło zrozumieć język drzew. Poznali tajemniczą historię lipy, czarnego bzu oraz Drzewa Świata.
Kolejna część przygód Bycia Herbu Kasztan. Tym razem o gminie Studzienice
19 maja 2021, 17:24

Promocja inna od poprzednich trzech części przygód kasztanowego rycerza, a wszystko przez pandemię. Inna, ale za to innowacyjna i dostępna dla wszystkich w każdym momencie, bo udostępniona będzie w sieci.
Nagranie promocyjne „Bёtk w stёdnicczich stronach” odbyło się w Pracowni Orange 18 maja 2021 roku. Spotkanie poprowadziła Anna Gliszczyńska, autorka serii przygód Bycia, który wraz z wiewiórką Anią podróżuje po Ziemi Bytowskiej. Po poznaniu Bytowa (cz.I „Bycio Herbu Kasztan”, cz. II „Bycio herbu Kasztan. Na zamku w Bytowie”) wybrali się do gminy Lipnica (część III „Bycio Herbu Kasztan. Na Gochach”). Najnowsza część to opowieść o podróżniczych przygodach po terenach gminy Studzienice. Fragmenty nowych przygód po kaszubsku przeczytali uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy. Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa oryginalnych ilustracji Aleksandry Gliszczyńskiej.
Pierwszy w Polsce kurs odbył się u nas!
05 maja 2021, 16:50

Od połowy kwietnia spotykaliśmy się on-line z osobami, które dołączyły do naszego najnowszego działania – Klubu Wiedzy. Udało się go zorganizować w ramach ogólnopolskiej akcji Kluby Wiedzy w polskich bibliotekach.
Gdy zgłaszaliśmy się do działającego na całym świecie programu Peer 2 Peer University (w skrócie P2PU), spotkania Klubów miały się odbywać w siedzibie biblioteki. Niestety, pandemia wszelkie takie działania przeniosła do sieci. Sprostaliśmy jednak i jako pierwsi z około 21 wybranych do projektu polskich bibliotek uruchomiliśmy w Bytowie Klub Wiedzy!
Nowa forma, większy zasięg…
28 grudnia 2020, 14:03

Szkolenia online to nie to samo, co tradycyjne, stacjonarne szkolenia, to jednak mają dużą zaletę… możliwość udziału osób z odległych miejscowości. Do tej pory w naszych szkoleniach uczestniczyli bibliotekarze z powiatu bytowskiego.
23 grudnia 2020 roku, dzięki formie online uczestnikami szkolenia byli bibliotekarze, dyrektorzy bibliotek publicznych, pedagogicznych, instytucji pomocowych oraz pracownicy socjalni z Gdańska, Słupska, Pucka, Bytowa, Parchowa i Trzebielina.
Promocja książki Ingi Mach „Wyszywanie. Wësziwk”
14 sierpnia 2020, 11:57

Pracę połączyła z pasją. Dla wielu była wzorem i mentorem, często służąc dobrą radą, pomocą. Postanowiła uchronić wieloletnie doświadczenie przed zapomnieniem. Znana bytowska hafciarka, Inga Mach, wydała książkę, kompendium wiedzy o hafcie. Spotkanie autorskie promujące książkę „Wyszywanie. Wësziwk” Ingi Mach, mistrzyni haftu kaszubskiego odbyło się 13 sierpnia 2020r. w Pracowni Orange.
Przygotowywane przez bytowiankę opracowanie poświęcone jest nauce haftu. Znajduje się w nim wiele cennych wskazówek dla przyszłych adeptów tego wyjątkowego zajęcia. Nie zabrakło też motywów czysto bytowskich. Opis stroju kaszubskiego ilustrowany jest fotografiami Bytowskiego Zespołu Pieśni i Tańca. W tym samym rozdziale są pokazane eksponaty służące do wyrobu tkanin z bytowskiego muzeum, są także rozdziały o hafcie, w które wplecione są wątki bytowskie. Chociażby takie jak kwiat, którego nie ma w innych szkołach. Hafciarka znalazła go w Tuchomiu, więc nazywała go różą tuchomską.
Szkolenie „Rodzic w Internecie”
02 lipca 2020, 14:10

Globalna pandemia COVID-19 uświadomiła wszystkim jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa technologia. Kompetencje cyfrowe nazywane kiedyś kompetencjami przyszłości, stały się nagle kompetencjami codzienności. Dlatego tak ważne jest nieustanne nabywanie kolejnych umiejętności poruszania się w Sieci. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku, ponieważ każdy z nas miał okazję dostrzec, że Sieć stała się nagle niezbędnym narzędziem w rękach biznesu, administracji publicznej, placówek edukacyjnych i służby zdrowia. Szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych od kilku lat są u nas codziennością i od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem. Jednak po wznowieniu ich realizacji na każde szkolenie zgłasza się więcej osób niż przewidzianych miejsc. 1 lipca 2020 roku w szkoleniu „Rodzic w Internecie” uczestniczyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, nauczyciele oraz rodzice.
„Kultura w Sieci” - szkolenie dla bibliotekarzy
18 czerwca 2020, 11:38

Po trzymiesięcznej przerwie powróciliśmy do szkoleń z zakresu kompetencji cyfrowych. Umiejętności cyfrowe poruszania się w świecie wirtualnym są obecnie niezbędnym narzędziem oszczędzającym czas i pieniądze. Świat wirtualny spotykamy zarówno w pracy, nauce, opiece nad dziećmi, przy załatwianiu spraw administracyjnych, jak również w kulturze. 17 czerwca 2020 roku w Pracowni Orange kompetencje cyfrowe z zakresu „Kultury w Sieci” poszerzali bibliotekarze z terenu powiatu bytowskiego.