Archiwum Aktualności
Sekcja geograficzna – spotkanie VI
12 listopada 2019, 17:22

Do omówionych na poprzednim spotkaniu regionów Polski: Pobrzeża Bałtyku i Pojezierza Pomorskiego, dołączyły Pojezierze Mazurskie oraz Pojezierze Wielkopolskie.
12 listopada 2019 roku dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekun sekcji geograficznej, uwagę słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku skupił przede wszystkim na walorach turystycznych nowych regionów Polski.
Drugie Bytowskie Zaduszki
07 listopada 2019, 19:30

O tych, którzy odeszli, ale nie z naszej pamięci
Co roku w pierwszych dniach listopada, odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół i znajomych, którzy odeszli z ziemskiego świata. Każdego roku, pierwsze listopadowe dni są dla wielu z nas chwilami zadumy i wspomnieniem zmarłych. Wracamy pamięcią do osób nam bliskich i zasłużonych dla naszej małej Ojczyzny. We wspominkowym tonie spotkaliśmy się 5 listopada 2019 roku na drugich Bytowskich Zaduszkach. Swoimi podzieli się sąsiedzi, współpracownicy, uczniowie i przyjaciele tych, którzy odeszli, ale pozostawili ślad swojej obecności w Bytowie.
Sekcja geograficzna – spotkanie V
06 listopada 2019, 18:27

Na poprzednim spotkaniu sekcji geograficznej omawiane były walory antropogeniczne środowiska geograficznego Polski, czyli zabytki architektury, historyczne obiekty wojskowe, miejsca martyrologii oraz kultu religijnego. 6 listopada 2019 roku dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, kontynuując rozpoczęty wcześniej temat, szczegółowo przedstawił omawiane walory na przykładzie dwóch konkretnych regionów: Pobrzeża Bałtyku i Pojezierza Pomorskiego.
Sekcja historyczna – spotkanie III
04 listopada 2019, 16:14

Po półrocznej przerwie słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ponownie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie poświęconym zagadnieniom historycznym.
4 listopada wykład nt. „Polscy za granicą ryską oraz Druga Rzeczpospolita wobec Polaków w Związku Sowieckim w okresie międzywojennym” poprowadził prof. dr hab. Robert Kuśnierz z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Sekcja geograficzna – spotkanie IV
23 października 2019, 16:21

Czwarte spotkanie po czteromiesięcznej przerwie. 23 października 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie sekcji geograficznej. Tym razem studenci trzeciego wieku poznali walory antropogeniczne środowiska geograficznego Polski. O zabytkach architektury, historycznych obiektach wojskowych, miejscach martyrologii oraz kultu religijnego opowiadał dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku – opiekun sekcji geograficznej. Omawiane na zajęciach pozaprzyrodnicze walory turystyczne były nawiązaniem do poprzedniego tematu zajęć. Podczas czerwcowego spotkania słuchacze rozmawiali o turystyce kulturowej.
Encyklopedia nauk – wykłady ogólne
22 października 2019, 16:07

Zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się w ramach sześciu sekcji, jednak to nie wszystkie spotkania. W roku kalendarzowym 2019 zaplanowano także 15 wykładów ogólnych z różnych dziedzin wiedzy. Kolejny odbył się 22 października 2019 roku. Tym razem wykład wygłosiła dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP, Dyrektor Instytutu Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Było to już drugie spotkanie z prof. Krystyną Krawiec-Złotkowską. Poprzednim razem, podczas wykładu inauguracyjnego, studenci trzeciego wieku poznali sposoby mówienia o pięknie ogrodu od antyku grecko-rzymskiego i antyku hebrajskiego do XVII wieku. Podczas październikowego spotkania tematem wykładu były zabytki kultury sakralnej starej Boliwii i Peru.
Sekcja teatralna – warsztaty
09 października 2019, 15:15

Ostanie w tym roku kalendarzowym warsztaty teatralne odbyły się 9 października 2019 roku. 18 godzin zajęć upłynęło zdecydowanie za szybko. Dawno w Pracowni Orange nie było tak głośno, wesoło i na pewno nie miała na to wypływu energetyczna, pomarańczowa przestrzeń. Do pokonania bariery wstydu i otworzenia się przed innymi, słuchaczy przekonał jeden człowiek, profesjonalista w każdym calu – Mirosław Gliniecki, opiekun sekcji teatralnej. Ostatnie spotkanie w tym roku, ale nie w tej edycji Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poświęcone było etiudom, krótkim scenkom. Studenci trzeciego wieku wcielali się w konkretną osobę, odgrywali sytuacje. Było śmiesznie, ale także poważnie i dramatycznie. Kolejne spotkanie dopiero za kilka miesięcy.