Archiwum Aktualności
Powiatowy Dzień Bibliotekarza 2018
29 czerwca 2018, 13:06

Zwyczajem stały się już coroczne spotkania bibliotekarek i bibliotekarzy z publicznych książnic powiatu bytowskiego. Każdego roku pracownicy bibliotek regionu bytowskiego spotykają się, aby porozmawiać na temat bieżących bibliotecznych spraw oraz wymienić się doświadczeniami. To również dobra okazja, aby poznać region i jego tradycje, ponieważ co roku spotykamy się w innej miejscowości.
26 czerwca 2018 roku w ramach zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowaliśmy wyjazd do Malborka. Głównym celem była największa średniowieczna forteca w Europie - słynny zamek krzyżacki, którego budowę rozpoczęto w roku 1274, ponad czterdzieści lat po pierwszych podbojach Prus. Malborski zamek, przepięknie położony nad Nogatem, odnogą Wisły, uważany jest obecnie za największą gotycką twierdzę Europy i przykład średniowiecznej architektury obronnej. W 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i jest z pewnością jednym z piękniejszych i ważniejszych zabytków Polski. W edukacyjno-integracyjnej wycieczce udział wzięło 31 osób z 13 bibliotek, bibliotekarki i bibliotekarze z terenu powiatu bytowskiego.
8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
16 maja 2018, 00:06

Obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zainicjowany został przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego zarówno książnice publiczne jak i uniwersyteckie organizują wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników. Jest to święto podsumowujące pracę, osiągnięcia zawodowe i budowania wizerunku bibliotek, a także samych bibliotekarzy. Tradycją stało się, że w tym wyjątkowym dla nas Dniu, przedszkolaki z Grupy Smerfy z Przedszkola nr 2 w Bytowie, przygotowują specjalny występ. Nie inaczej było i w tym roku, choć może inaczej… bo w Pracowni Orange.
Od ziarenka do roślinki... uwalnianie wiosny w Pracowni Orange w Bytowie
01 kwietnia 2018, 11:32

Trzy wydarzenia, trzy grupy przedszkolaków,
można powiedzieć, że do trzech razy sztuka.
Cel osiągnięty! Wiosna uwolniona!
Ostanie dni marca w Oddziale dla Dzieci, a dokładnie w Pracowni Orange upłynęły na intensywnych wiosennych działaniach. Żywymi lekcjami przyrody z literaturą w tle uwalnialiśmy wiosnę. Wiosna to jedna z czterech pór roku, które możemy obserwować w przyrodzie strefy klimatu umiarkowanego. Astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego. Równonoc wiosenna, zwana również marcową to sytuacja, w której dzień i noc mają równo po 12 godzin. W tym roku astronomiczna wiosna poprzedza kalendarzową – wypadła we wtorek 20 marca, dokładnie o 17.16.
XVIII integracyjny konkurs edukacyjny „Wielkanocne palmy i pisanki”
26 marca 2018, 20:38

Pisanki, zajączki, kurczaki, palmy, kolorowe pocztówki i wiele innych ozdób można było oglądać przez kilka dni w Oddziale dla Czytelników Dorosłych. Wielkanocne dekoracje, w ramach integracyjnego konkursu edukacyjnego „Wielkanocne palmy i pisanki”, przygotowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
26 marca 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród zwycięzcom.
Nagrody 87 laureatom wręczyli:
- Leszek Waszkiewicz, Starosta Powiatu Bytowskiego
- Zbigniew Zdzisław Batko – Wicestarosta Powiatu Bytowskiego
- Dariusz Glazik – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu
- Kazimierz Kerlin – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie
Dzień Bezpiecznego Internetu 2018
20 lutego 2018, 21:54

Dzień Bezpiecznego Internetu – w tym roku zgłoszono aż 3530 inicjatyw zorganizowanych przez szkoły, biblioteki z całej Polski. W powiecie bytowskim do akcji przystąpiła tylko jedna instytucja – Biblioteka Miejska w Bytowie.
Tegorocznej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu towarzyszy hasło „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w Sieci”. Nadrzędny cel – bezpieczeństwo przede wszystkim, lecz ze wskazaniem na budowanie kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Dlatego postanowiliśmy podnieść sobie poprzeczkę i zorganizować warsztaty, które byłby swoistą lekcją szacunku, ale także nauczyły odpowiedzialności za słowo.
Zgodnie z hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w Sieci” w Pracowni Orange w Bytowie 21 lutego 2018 roku odbyło spotkanie edukacyjne dla dorosłych na temat hejtu i mowy nienawiści pn. „Hejt nasz powszedni” – zjawisko facebookowej mowy nienawiści. Uczestnikami warsztatów byli beneficjenci zajęć prowadzonych w bytowskim Centrum Integracji Społecznej. Spotkanie warsztatowe poprowadził Jacek Prądziński, kustosz Biblioteki Miejskiej w Bytowie, badacz ekologii informacji w Sieci, autor artykułów na temat mowy nienawiści oraz hejtu, prelegent ogólnopolskich konferencji naukowych.
Historyczne kolorowanki, czyli akcja #ColorOurCollections
10 lutego 2018, 13:22

Włączyliśmy się w ogólnoświatową akcję!!!
Przez dwa dni 8-9 lutego 2018 roku w Pracowni Orange odkrywaliśmy i kolorowaliśmy cyfrowe kolekcje Biblioteki Narodowej.
Czy może być lepsze miejsce do promowania cyfrowych zbiorów bibliotek od multimedialnej świetlicy, która stanowi integralną część książnicy? Festiwal Kolorowania w bytowskiej Pracowni Orange pokazał, że dzieci lubią odkrywać i kolorować, a szczególnie dzielić się efektami swojej pracy. Z kolorowaniem zmierzyli się nawet nasi miłośnicy PlayStation… wielbiciele FIFY 18. Jak widać kolorowanie ma niezwykłą moc wyciszania i odstresowywania.
Ferie detektywistyczne z Lassem i Mają
10 lutego 2018, 11:26

Ferie zimowe to upragniony czas odpoczynku po długich miesiącach nauki w szkołach. Tylko, co zrobić z wolnym czasem dzieci, aby nie był to czas spędzony przed telewizorem czy komputerem? Oczywiście, spędzić go w bibliotece.
Tegoroczne ferie zimowe w Oddziale dla Dzieci upłynęły w towarzystwie młodych detektywów cieszących się ogromną sympatią wśród dzieci. Chodzi oczywiście o Lassego i Maję – bohaterów serii książek autorstwa szwedzkiego pisarza Martina Widmarka, zabawnie zilustrowanych przez Helenę Willis. O popularności przygód detektywistycznego duetu świadczyć może fakt, że przez całe dwa tygodnie ferii, poszczególnych przygód Lassego i Mai próżno było szukać na bibliotecznych półkach. Wszystkie książki krążyły pomiędzy młodymi czytelnikami.