Archiwum Aktualności
Narodowe Czytanie 2019
10 września 2019, 10:26

Wrześniową tradycją stała się już coroczna akcja Narodowe Czytanie, podczas której pod patronatem Prezydenta RP w całej Polsce odbywają się spotkania poświęcone wspólnej lekturze wybranego arcydzieła literatury polskiej. Czytaliśmy już powieści, dramaty, jak „Wesele”. Tym razem przeczytaliśmy nowele reprezentujące różne style i różny język. Nowele, które uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
7 września 2019 roku w wyjątkowej scenerii zamkowych murów, pośród duchów historii, pochyliliśmy się nad fragmentami ośmiu nowel, których liczba nawiązywała do 8. edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Przygotowana dekoracja pozwoliła przenieść się zgromadzonym gościom w świat bliski bohaterom nowel. Dodatkową atrakcją były specjalnie uszyte przez pracowników Biblioteki historyczne stroje. Spotkanie rozpoczęła Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej, która zapoznała wszystkich z przesłaniem Prezydenta RP skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania.
Wakacje w bibliotece
16 września 2019, 09:42

W okresie letnich wakacji w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej odbywały się zajęcia dla dzieci, wspomagające rozwój logicznego myślenia, rozwijające wyobraźnię oraz inspirujące młodych ludzi do realizacji własnych twórczych pomysłów.
W czasie wakacji odbyło się 9 spotkań, w których udział wzięło 61 osób.
Powiatowy Dzień Bibliotekarza 2019
28 czerwca 2019, 08:37

27 czerwca 2019 roku w ramach zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowaliśmy wyjazd do Muzeum Stutthof w Sztutowie - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945). Sztutowo to wyjątkowe miejsce. To tutaj w 1939 roku powstał obóz, który stał się miejscem kaźni najpierw Polaków z terenu Wolnego Miasta Gdańska, Pomorza, a z czasem dla ludzi praktycznie z całej Europy. To także pierwszy obóz koncentracyjny, który powstał na terenie dzisiejszego państwa polskiego. Splotły się w nim losy ok. 110 tys. więźniów z całej Europy, z których, według szacunków, 65 tys. poniosło śmierć.
Głównym celem edukacyjnej wycieczki było powstałe w 1962 roku Państwowe Muzeum Stutthof, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji oraz miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów zagłady.
Jak nie czytam, jak czytam
28 czerwca 2019, 15:28

7 czerwca o 10.00 Biblioteka Miejska Oddział dla Dzieci, wziął udział w ogólnopolskiej akcji ”Jak nie czytam, jak czytam”.
Po raz czwarty miesięcznik Biblioteka w Szkole, zorganizowała akcję mającą na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W akcji co roku bierze udział ponad 400 tysięcy uczniów z ponad 2 tysięcy bibliotek.
XIX integracyjny konkurs edukacyjny „Wielkanocne palmy i pisanki”
15 kwietnia 2019, 18:32

15 kwietnia w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych odbyło się podsumowanie 19. edycji konkursu „Wielkanocne palmy i pisanki”. Jak co roku, o tytuł najpiękniejszych walczyło kilkaset oryginalnych prac wykonanych indywidualnie i grupowo różnorodnymi technikami przez dzieci ze szkół powiatu bytowskiego.
Coroczny konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Dzieci Europy w Bytowie, jest najlepszą sposobnością, aby wykonywać wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Wycieczka do światowej stolicy piernika
13 grudnia 2018, 19:10

Do tej pory słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy naszej Bibliotece uczestniczyli w wykładach, warsztatach, laboratoriach, seminariach, koncertach, spotkaniach autorskich. Do tej licznej grupy zajęć dołączyła wycieczka, która była efektem wakacyjnych warsztatów pn. „Podróżować każdy może…”.
11 grudnia studenci trzeciego wieku odwiedzili światową stolicę piernika – TORUŃ.
XIII edycja Konkursu Ortograficznego o „Złote Pióro” Starosty Powiatu Bytowskiego
30 listopada 2018, 16:50

W XIII edycji Konkursu Ortograficznego o „Złote Pióro” Starosty Powiatu Bytowskiego najmniej błędów i jednocześnie tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Bytowskiego otrzymała Agnieszka Reszczyńska, uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie.
30 listopada 2018 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych za długopisy chwyciło 15 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bytowskiego, którzy zmierzyli się z naszpikowanym ortograficznymi pułapkami tekstem dyktanda.