Archiwum Aktualności
VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty
27 listopada 2018, 19:09

100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to szczególny czas, który skłania do zadumy, wspomnień i refleksji z pewnością nie jednego Polaka. Kalendarz wydarzeń organizowanych w roku jubileuszowym przez wiele instytucji, w tym bibliotek, wypełniony był działaniami, które nawiązywały do wyjątkowego święta. Rokroczny Międzyszkolny Konkurs Recytatorski organizowany w naszej bibliotece, był dobrą okazją nie tylko do uczczenia 100-lecia Niepodległości, ale przede wszystkim zachęceniem uczestników do podjęcia wypowiedzi artystycznej w tonie romantyczno-patriotycznym, poruszającej sprawy istotne dla narodu, jak walka o wolność, obywatelska odpowiedzialność za losy kraju, aktywność pomnażająca dobro wspólnoty, a także pielęgnowanie tradycji, kultury, języka oraz popularyzowanie dokonań Polaków w przeszłości i w dniu dzisiejszym. Po przejściu wstępnych, szkolnych eliminacji, do finału zakwalifikowało się 6 osób.
27 listopada prezentowany repertuar oceniało jury w składzie: Zofia Maciejewska i Irena Bielawa, nauczycielki języka polskiego oraz Helena Hryndzio, bibliotekarka z Oddziału dla Czytelników Dorosłych Biblioteki Miejskiej w Bytowie, Przewodnicząca Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bytowie, które postanowiło przyznać trzy nagrody.
Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” 2018
29 listopada 2018, 15:49

Cztery kategorie, dziewiętnastu uczestników… kolejna edycja Konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô” wyłoniła powiatowych mistrzów czytania w języku kaszubskim.
22 listopada jury w składzie: Piotr Dziekanowski, Katarzyna Kozłowska i Jaromir Szroeder, oceniało: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych, melodię wymowy oraz swobodę wypowiedzi.
Podsumowanie akcji „Kupiłeś? Przeczytałeś? Podaruj Bibliotece – edycja 2017”
20 października 2018, 16:47

Nic tak nie otwiera serca darczyńcy jak właściwe podziękowanie. Niby truizm, ale jego brak lub niewłaściwa forma może nie tylko zniechęcić, ale także urazić darczyńcę. Nie może to być zwyczajny komunikat, lecz pełne wdzięczności „Dziękuję”. Podziękowanie powinno mieć specjalną oprawę, a składać powinna je najważniejsza osoba w instytucji.
Od samego początku akcja „Kupiłeś? Przeczytałeś? Podaruj Bibliotece” odbywa się pod patronatem Bożeny Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Natomiast najważniejszą częścią kampanii jest wyjątkowe wydarzenie – spotkanie z darczyńcami. Co roku w zamkowych, bibliotecznych murach mają miejsce spotkania, których ideą jest docenienie i podziękowanie darczyńcom za wzbogacenie księgozbioru, za otwarte na potrzeby Biblioteki serce, życzliwość i pomoc. Podsumowanie edycji 2017 odbyło się 18 października 2018 roku w Pracowni Orange. Było poważnie o roli książki i z humorem o bibliotece, w który wprowadził monolog Krystyny Sienkiewicz „Bibliotekarka”. Specjalnie dla ofiarodawców zaśpiewała Agata Kułakowska z sekcji wokalnej Bytowskiego Centrum Kultury.
Ekologia informacji w życiu dzieci i młodzieży
02 października 2018, 18:40

Po raz czwarty jednym z prelegentów, tym razem już VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej ekologii informacji pod hasłem "Ekologia informacji w życiu dzieci i młodzieży", był mgr Jacek Prądziński, kustosz Biblioteki Miejskiej w Bytowie.
Konferencja odbyła się 28 września 2018 roku w Auli Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Konferencję Patronatem objęli:
Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego
Zdzisław Kołodziejski - Starosta Powiatu Słupskiego
Robert Biedroń - Prezydent Słupska
Narodowe Czytanie 2018
12 września 2018, 17:48

W związku z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w wyjątkowej formule, czytaliśmy aż dwie lektury.
8 września na Dziedzińcu XIV-wiecznego Zamku Krzyżackiego w Bytowie zaproszeni goście przeczytali oryginalne fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz wybrane utwory z Antologii Niepodległości.
Zaprezentowane powstałe na przestrzeni wieków teksty, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej były formą uczczenia jubileuszu 100-lecia Niepodległości. Ponadto inna formuła Narodowego Czytania była okazją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej.
Wakacje z „Mądrymi bajkami z całego świata”
10 września 2018, 16:21

Odbyliśmy 8 podróży…
Poznaliśmy 11 bajek…
Łącznie w podróżach wzięło udział 79 uczestników.
Wakacje to czas odkrywania ciekawych lądów i zdobywania nowych przyjaźni. Jednak możemy podróżować do magicznych krain nie ruszając się z miejsca, a raz poznani bohaterowie często stają się naszymi kompanami na całe życie. Wystarczy tylko otworzyć książkę, zacząć czytać bajkę i uwolnić fantazję. Wszystkie bajki można czytać bez okazji, tak po prostu. Są jednak bajki, które idealnie pasują do czytania w wakacyjne dni… bajki z różnych zakątków świata. W każdą wakacyjną środę w Pracowni Orange, dzięki bajkom nie tylko podróżowaliśmy i poznawaliśmy nowych bohaterów, ale przede wszystkim uczyliśmy się wartości ważnych w życiu.
Trójwymiarowo w Dni Bytowa
18 lipca 2018, 09:45

672. urodziny naszego miasta to trzydniowe święto obfitujące w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i edukacyjne. Dni Bytowa to święto miasta, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań kulturalnych organizowanych na Ziemi Bytowskiej. Tradycja spotkań organizowanych przez Urząd Miejski w Bytowie kontynuowana jest corocznie w lipcu od 1994 roku. W ramach obchodów odbywa się szereg ciekawych wydarzeń na terenie całego miasta. W tym roku jedno z nich odbyło sią także w Bibliotece Miejskiej, a dokładnie w Pracowni Orange.
15 lipca w pomarańczowej, energetycznej przestrzeni odbyły się nietypowe warsztaty nauki trójwymiarowego modelowania. Oryginalne, bo pierwsze takie w Pracowni, jak również w Bytowie, ale przede wszystkim dlatego, że mimo wolnego od pracy niedzielnego poranka, przyciągnęły komplet uczestników.
2 grupy
20 adeptów modelowania 3D
5 godzin intensywnej pracy