Aktualności
BEZPIECZNY SENIOR
15 grudnia 2022, 15:31
Uważaj na oszustów, pamiętaj o bezpieczeństwie!
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli dzisiaj udział w spotkaniu z przedstawicielem Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bytowie mł. asp. Damianem Chamier Gliszczyńskim.
Celem wykładu było podniesienie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym.
Profilaktyk bytowskiej komendy opowiedział seniorom o niezbędnych zasadach ostrożności, których należy przestrzegać, aby nie stać się ofiarą przestępców. Uczestnicy poznali oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta” orz wiedzą już, jak się przed nimi chronić. Funkcjonariusz przypomniał także o zasadach bezpiecznego korzystana z Internetu oraz o przydatnej aplikacji na telefon – Moja Komenda.
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Bezpieczna przestrzeń publiczna na terenie Gminy Bytów”.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
"MOJA BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"
14 grudnia 2022, 15:13
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Znamy laureatów konkursu plastycznego organizowanego przez naszą Bibliotekę w ramach projektu Bezpieczna przestrzeń publiczna na terenie Gminy Bytów.
W uroczystym wręczeniu nagród, w środę 14 grudnia, udział wzięli Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Bytowie mł. asp. Damian Chamier-Gliszczyński oraz mł. asp. Jarosław Werra, a także przedstawicielka komisji konkursowej Alicja Kiedrowska.
Na konkurs wpłynęło aż 60 prac, przez co obrady jury, w którego składzie znaleźli się także Sławomir Kortas oraz Irena Grzywnowicz, trwały kilka godzin.
Po dokonaniu oceny prac, ze szczególnym uwzględnieniem samodzielnego wykonania, komisja postanowiła przyznać:
I miejsce – NASTAZJA GRZELAK
II miejsce (ex aequo) – JAN JAWORSKI, NATALIA SOJA
III miejsce (ex aequo) – KACPER ZMUDA-TRZEBIATOWSKI, PATRYCJA DASZKIEWICZ, KAROLINA OKOPIŃSKA
Wyróżnienia otrzymali – POLA ZWARA, ZOFIA ŻYŁA, MAJA KURS, OLIWIA DZIKA, MAKSYMILIAN WANTOCH-REKOWSKI, LILIANNA WEROCHOWSKA, MARIANNA MOHR, MARIA PACYNO, MARIA CIŻMOWSKA, NIKOLA BOROŃ.
Serdecznie gratulujemy! Cieszymy się, że w kolejnym już organizowanym przez nas konkursie plastycznym udział wzięło tak wielu uczestników. Jesteśmy dumni tym bardziej, że bezpieczeństwo dzieci podczas drogi do szkoły to temat niezwykle istotny dla nas wszystkich.
Nagrody dla laureatów ufundował Urząd Miejski w Bytowie.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
Zmagania podczas czytania literatury kaszubskiej
29 listopada 2022, 13:29
Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” 2022
Za nami kolejna, czyli już IX edycja Méster Bëlnégò Czëtaniô odbyła się 25 listopada w Pracowni Orange. Kolejnym szczeblem konkursu jest finał regionalny w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyku Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, który zostanie przeprowadzony 9 grudnia.
W tym roku w zmaganiach wzięło udział aż osiemnastu uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w pięciu kategoriach wiekowych. Jury w składzie dr Łukasz Zołtkowski, Katarzyna Kozłowska i Jaromir Szroeder oceniało: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych, melodię wymowy oraz swobodę wypowiedzi.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
31 października 2022, 09:44
„Egzotyczny Świat Zwierząt”
Ponad 80 prac wpłynęło na organizowany przez naszą Bibliotekę konkurs plastyczny dla dzieci.
Komisja konkursowa miała więc bardzo trudny orzech do zgryzienia. Podczas oceniania prac pod uwagę brane były m.in. stopień trudności wykonania pracy, oryginalność pomysłu oraz to, czy dana praca została wykonana samodzielnie.
Po ponad dwugodzinnych obradach jury w składzie:
- Przewodniczący – Irena Grzywnowicz
- Członek – Alicja Kiedrowska
- Członek – Sławomir Kortas
przyznało nagrody główne oraz wyróżnienia dla najbardziej uzdolnionych uczestników.
W kategorii I (4-7 lat):
I miejsce: MARCIN RECŁAW
II miejsce: MILENA KUCHTA
III miejsce: LENA SOMINKA
WYRÓŻNIENIA: Natalia Andrzejewska, Julia Fesio, Sandra Kąkol, Kinga Kloskowska, Aleksander Lenc, Karol Malek, Maciej Rzeźnicki.
W tej kategorii komisja postanowiła przyznać również nagrodę specjalną dla DAWIDA KOBIEROWSKIEGO.
W kategorii II (8-11 lat):
I miejsce: SEBASTIAN WERRA
II miejsce: ZOFIA KLUK
III miejsce: NELLI EDEL
WYRÓŻNIENIA: Nadia Banasiak, Zuzanna Glapińska, Maja Jaruszewska, Oskar Konopka, Michał Kroll, Hanna Lenc, Julita Orlikowska, Kacper Włodarczyk.
Uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów odbędzie się w czwartek 3 listopada o godz. 15:30.
#działajlokalnie
#efektydziałajlokalnie
Dofinansowano ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
#TEAMRODZINA
05 listopada 2022, 10:57
Ojcowie w Bytowie
Nasza biblioteka jako jedna z 60 bibliotek publicznych w Polsce zakwalifikowała się do projektu #TeamRodzina. W ramach akcji zaprosiliśmy członków inicjatywy Ojcowie w Bytowie na warsztaty z programowania i kodowania robotów.
Jedna grupa przy wspólnym stole zajmowała się kodowaniem Ozobotów – czyli małych robocików poruszających się w rytm kolorowych kodów. Druga drużyna w tym czasie programowała Photony, które przemieszczały się po specjalnych matach do gry. Oczywiście później nastąpiła zamiana, tak, aby każdy z uczestników poznał możliwości każdego z robotów.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
___________________________________________________________________________________________
Akcję #TeamRodzina współorganizują Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacja Share the Care.
#TEAMRODZINA
02 listopada 2022, 15:08
Warsztaty dla Ojców z Dziećmi
W ramach akcji #TeamRodzina, w czwartek 27 października, zorganizowaliśmy biblioteczne zajęcia z programowania i kodowania robotów dla OJCÓW Z DZIEĆMI. Bohaterami spotkania były Photony i Ozoboty.
Te pierwsze to urządzenia edukacyjne, którymi sterujemy za pomocą smartfonu albo tabletu. Mogą one zmieniać kolory interaktywnych czułek, a także wydawać odgłosy zwierząt czy naśladować ludzkie emocje. Hitem okazała się dodatkowa funkcja nagrania własnego głosu na Photona. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi programiści, sterując robotami na specjalnych matach do gry.
Z kolei Ozoboty, choć dużo mniejsze od Photonów i bardzo niepozorne, to jednak niezwykle inteligentne robociki. Do zabawy z nimi potrzebujemy jedynie kolorowych markerów i kartki. Pracujemy na gotowych trasach lub tworzymy własne scenariusze. Kluczem jest legenda kodów, czyli poleceń, które Ozoboty odczytują na bazie 4 kolorów – czarnego, czerwonego, zielonego i niebieskiego. Dzieci wykazały się pomysłowością tworząc naprawdę skomplikowane trasy, a Ojcowie pomagali by były dokładnie pokolorowane, bo w przeciwnym razie Ozobot mógł się pogubić.
Ważną częścią zajęć była więc współpraca dzieci i ojców oraz budowanie wzajemnych relacji.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
__________________________________________________________________________________________
Akcję #TeamRodzina współorganizują Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacja Share the Care.